Procházka od Nového zámku v Kostelci nad Orlicí k zámku Častolovice

Orlické hory a Podorlicko - výlety s dětmi

Aktualizováno 3. 2. 2015
Procházka od Nového zámku v Kostelci nad Orlicí k zámku Častolovice

Turistická oblast: Podorlicko, Česká republika

Popis trasy výletu: od Nového zámku v Kostelci nad Orlicí zámeckým parkem a cyklostezkou k zámku a do zámeckého parku v Častolovicích

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu, golfky

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 4 km


Příjemnou procházku s kočárkem nebo malými dětmi nám poskytnou zámecké parky sousedících měst Kostelce nad Orlicí a Častolovic, které spojuje cyklostezka.

Auto zaparkujeme na okraji Kostelce nad Orlicí směrem k Častolovicím. Objevíme zde vchod do rozsáhlého anglického parku, uprostřed něhož stojí empírový Nový zámek. Při procházce se můžeme těšit pohledy na spoustu vzácných druhů rostlin a stromů. Mnozí z nás jistě rádi uvítají venkovní posezení v Toniově zámecké kavárně.

Vydáme se parkem z kopce směrem k železniční trati. Projdeme podchodem na její druhou stranu a ocitneme se na cyklostezce. Po ní dorazíme k hlavní silnici v Častolovicích, tu přejdeme a u parkoviště vstoupíme do zámeckého parku.

Hned z kraje parku objevíme dětské hřiště, kde si děti mohou pohrát. Odtud máme pohled na jezírko s ostrůvkem a cizokrajnými kachnami a labutěmi. O kousek dále můžeme v oboře pozorovat divočáky, bílé daňky a jeleny. V blízkosti zámku se nachází mini zvěřinec. Staletou lipovou alejí je možné dojít až do obce Synkov.

Zpět do Kostelce nad Orlicí dojdeme po chodníku podél hlavní silnice.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí byl postaven v polovině 19. století pro rodinu Kinských, kterým patřil až do roku 1948. Je jednou z mála staveb výhradně empírového stylu.

V roce 1992 byl kostelecký zámek v restituci vrácen zpět. V reprezentačních sálech je umístěná expozice Život v biedermeieru, která seznamuje se zrestaurovaným mobiliářem a předměty rodiny Kinských. V Zrcadlovém sále se pořádají hudební koncerty a svatby. V Galerii Kinský se konají sezóní výstavy. Dávnou minulost, vývoj společenského a kulturního života v Kostelci nad Orlicí a jeho okolí přibližuje celistvá muzejní expozice.
Novému zámku v Kostelci nad Orlicí přiléhá rozsáhlý anglický park o rozloze 30 hektarů, jenž byl 1. 12. 1995 vyhlášen přírodní rezervací.


Zámek v Častolovicích

Na místě původní vodní tvrze ze 13. století byl pány z Oppersdorfu postaven renesanční zámek. Majitelé zámku Častolovice se střídali. Byli jimi Jiří z Poděbrad, Perštejnové, Jindřich z Regeru, Rudolf II. a již zmínění páni z Oppersdorfu. V roce 1694 častolovický zámek odkoupili Stenbergové, kterým patřil až do roku 1948, kdy byl zestátněn. Rodina odcestovala do Spojených států amerických. V rámci restituce v roce 1992 získala hraběnka Diana Phipps Sternbergová majetek zpět.

Vnitřní prostory zámku Častolovice prezentují velkou sbírku obrazů a portréty českých králů. Milovníky květin zaujme arkádová chodba. Květiny, dekorační látky, soukromé fotografie a předměty ještě více umocňují zámeckou atmosféru.

Častolovickému zámku přiléhá rozsáhlý anglický park o rozloze 42 hektarů, který je otevřen po celý rok. Byla tu provedena obnova Růžové a Vodní zahrady. V parku též objevíme drobné plastiky. Dochází zde k soutoku řek Kněžné a Bělé. Zámecký park v Častolovicích je rozdělen plotem na dvě části, na hojně navštěvovanou část kolem zámku a vzdálenější část. Na zámek navazuje krásná oranžérie. Chloubou častolovického zámeckého parku je staletá lipová alej. Park svým návštěvníkům poskytuje pestrou podívanou na různorodé druhy stromů, rostlin a růže tu hrají všemi možnými barvami. Je vskutku na co se koukat.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Mini-zvěřinec a obora v častolovickém zámeckém parku

Cyklostezkami z Lípy nad Orlicí přes Častolovice a Kostelec nad Orlicí do Doudleb nad Orlicí

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezkami z Lípy nad Orlicí přes Častolovice a Kostelec nad Orlicí do Doudleb nad Orlicí
Cyklostezkami z Lípy nad Orlicí přes Častolovice a Kostelec nad Orlicí do Doudleb nad Orlicí

Turistická oblast: Podorlicko, Česká republika

Popis trasy výletu: z Lípy nad Orlicí přes Čestice, Častolovice a Kostelec nad Orlicí do Doudleb nad Orlicí

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 24 km (tam a zpět), 15 km při cestě zpět vlakem

S kočárkem od Masarykovy chaty na Šerlichu k Šerlišskému Mlýnu
S kočárkem od Masarykovy chaty na Šerlichu k Šerlišskému Mlýnu

Turistická oblast: Orlické hory, Česká republika

Popis trasy výletu: autobusem z Deštného v Orlických horách k Masarykově chatě na Šerlichu, odtud pěšky přes Bukačku, Polomské sedlo, Šerlišský Mlýn do Deštného

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně až středně kopcovitý (převážně sestup z kopce)

Celková délka trasy: 11 km

Výlet na zámek Doudleby nad Orlicí
Výlet na zámek Doudleby nad Orlicí

Turistická oblast: Podorlicko, Česká republika

Popis trasy výletu: k zámku Doudleby nad Orlicí a procházka zámeckým parkem

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu, golfky

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 1 km

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů