Potštejn a jeho krásy

Orlické hory a Podorlicko - výlety s dětmi

Aktualizováno 24. 3. 2015
Potštejn a jeho krásy

Turistická oblast: Podorlicko, Česká republika

Popis trasy výletu: výstup na hrad Potštejn a jeho komentovaná prohlídka, návštěva zámku Potštejn (prohlídky pro děti), procházka z obce Potštejn na letní tábořiště Vochtánka

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla (s výjimkou výstupu na hrad)

Terén:  z obce Potštejn na Vochtánku rovinatý, na hrad kopcovitý

Celková délka trasy: 4 km (na hrad a zpět 2 km, na Vochtánku a zpět 2 km)


Potštejn je název obce nalézající se v podhůří Orlických hor v údolí Divoké Orlice, které svou malebností přiláká nejednoho návštěvníka. Kromě procházek okolní krajinou určitě upoutá velkou pozornost nad obcí dominující zřícenina hradu Potštejn.

U hlavní silnice v kopci na okraji obce (blíže Sopotnici) objevíme ukazatel. Odtud k hradu vystoupáme asi 1 km. Po cestě si můžeme všimnout kapličkové křížové cesty a popisků, kde kdysi stály vstupní brány hradu. Před vstupem do hradu se pokocháme pohledy do kraje z vyhlídky, která se nachází u studny (nyní hluboké 20 metrů, původně 44 metrů).

Dojdeme ke čtvrté vstupní bráně, kde je umístěna expozice historie hradu. Jsou zde vystaveny fotografie již od 30. – 40. let minulého století. Vidíme postupné úpravy na hradě až po jeho současnou podobu. Expozici také zahrnují staré pohlednice, pozůstatky keramiky nebo železné dveře z 16. století. Za bránou je nádvoří hradu. Pokud chceme pokračovat v prohlídce, musíme si zde zakoupit lístek, dále už je možno jít pouze s průvodcem. Ten nás po dobu cca 45 minut zavede do jednotlivých částí hradu, do bývalé konírny, kaple sv. Jana Nepomuckého (1766) a kostela. U kaple sv. Jana Nepomuckého spatříme poslední zastavení křížové cesty „Boží hrob“ (1754) a pamětní desku Jiráskova „Pokladu“.

V areálu hradu žijí a mezi návštěvníky se volně pohybují kozy kamerunské. Jen pozor na kozla, ten si svoje kozy, jak jsme byli upozorněni, patřičně hlídá :-). Ten, kdo se k jeho „oblíbené“ koze přiblíží, by mohl „být odměněn“ trknutím. Za pěkného počasí od hradu vyhlížíme na Krkonoše i se Sněžkou a Orlické hory.

Centrum obce Potštejn tvoří kostel  sv. Vavřince (1815-1821) a zámek Potštejn (1749). Na zámku je možné si vybrat z následujících prohlídek – klasická prohlídka, hraná prohlídka, Bubákov, Pohádkov a noční prohlídky - viz. Prohlídky pro děti na zámku Potštejn.

Zámecký park nám poslouží k relaxaci. Vynikající sladkosti můžeme ochutnat v zámecké cukrárně. Z přírodních krás, jak už bylo zmíněno v úvodu, stojí za příjemnou procházku údolí Divoké Orlice, na kterou se můžeme vydat i s kočárkem nebo s dětmi na odrážedlech. Z obce zahájíme procházku cestou mezi památným lipovým stromořadím a po kilometru dojdeme do Anenského údolí, kde se nalézá letní tábořiště Vochtánka. Konají se zde sezónní country a westernové akce pro děti i dospělé.

Tábořiště Vochtánka nabízí též svezení na koních a výuku jízdy na koních. Zajišťuje svatební hostiny a venkovní grilování. Anenským údolím prochází naučná stezka Vochtánka vedoucí na zříceninu hradu Potštejn.

 

Trasa výletu na mapě: výstup na hrad

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Trasa výletu na mapě: procházka na Vochtánku

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Hrad Potštejn

Hrad Potštejn byl založen koncem 13. století (1295) rodem Drslaviců pocházejících ze západních Čech.

Hrad Potštejn je spjat s příběhem o rytíři Mikuláši (1. pol. 14. století), který se dostal do sporu s králem Janem Lucemburským a začal loupit. I přes rozkaz krále své neřesti nikdy nenechal. Ve věži páté vstupní brány, kde se odmítal vzdát při dobývání hradu Karlem IV., našel smrt. Hrad byl dobyt.

Největšího rozkvětu dosáhl hrad Potštejn za vlády Pernštejnů a stal se jedním z nejvýznamnějších hradů svého času. Naopak, největší zkázy hrad utrpěl v době, kdy hrabě Jan Antonín Harbuval-Chamaré usilovně hledal poklad skrytý údajně loupeživým Mikulášem. Snažil se o to téměř čtyřicet let, ale jeho touha po nalezení pokladu nebyla nikdy naplněna.

Příběh o hledání pokladu inspiroval spisovatele Aloise Jiráska v literárním díle „Poklad“. V blízkosti kaple sv. Jana Nepomuckého byla Jiráskovi v roce 1921 Okresní správní komisí v Kostelci n. Orlicí věnována pamětní deska - na počest jeho historického románu a k výročí autorových 70. narozenin. Tento příběh jsme mohli vidět také zfilmovaný.

Na hradě Potštejn se pořádají kulturní akce a svatební obřady. 

 

Zámek Potštejn

Zámek Potštejn byl postaven v duchu barokního stylu roku 1749 hrabětem Janem Ludvíkem Harbuval Chamaré. Později, a to až do roku 1945, ho vlastnil rod Dobřenských. První patro zámku prošlo rekonstrukcí a je zpřístupněno veřejnosti. Na dalších úpravách zámku se pracuje. Zámek Potštejn je v soukromém vlastnictví a jeho komnatami Vás osobně provede hraběnka Anna Marie Harbuval Chamaré.

Více informací o hradu a zámku Potštejn získáme na domovské webové stránce pod fotogalerií.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Prohlídky pro děti na zámku Potštejn

Dětské hřiště Potštejn

Hrad Litice v Litici nad Orlicí

 

Fotogalerie

 

Oficiální stránky zámku a hradu

www.zamekpotstejn.cz

www.hrad-potstejn.cz

Mohlo by vás zajímat

Andrlův Chlum u Ústí nad Orlicí
Andrlův Chlum

Turistická oblast: Podorlicko, Česká republika

Popis trasy výletu: návštěva rozhledny Andrlův Chlum, případně turistické chaty Hvězda na Andrlově Chlumu, procházka z Andrlova Chlumu na Kozlovec (s možností prodloužení do Přívratu nebo Řetové)

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně kopcovitý až kopcovitý

Celková délka trasy:  5 km (na Kozlovec a zpět)

Babiččin dvoreček u zámku Doudleby nad Orlicí
Babiččin dvoreček u zámku Doudleby nad Orlicí

Lokalita: Doudleby nad Orlicí, východní Čechy

 

Druh zábavy: zoo koutek, domácí zvířata, obora se zvěří

 

Doporučený věk dětí: 2+

Cyklostezkami z Lípy nad Orlicí přes Častolovice a Kostelec nad Orlicí do Doudleb nad Orlicí
Cyklostezkami z Lípy nad Orlicí přes Častolovice a Kostelec nad Orlicí do Doudleb nad Orlicí

Turistická oblast: Podorlicko, Česká republika

Popis trasy výletu: z Lípy nad Orlicí přes Čestice, Častolovice a Kostelec nad Orlicí do Doudleb nad Orlicí

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 24 km (tam a zpět), 15 km při cestě zpět vlakem

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů