Naučná stezka Stará Kouřim

Okolí Prahy - výlety s dětmi

Aktualizováno 24. 11. 2013
Naučná stezka Stará Kouřim

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh naučnou stezkou Stará Kouřim z náměstí v Kouřimi přes Lechův kámen, barokní kapličku sv. Víta a Libušino jezírko

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu (obtížnější průjezd - pěšiny, stoupání na návrší)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 3 km


Během tohoto výletu zavítáme do historického města Kouřim, ve kterém se před dávnými staletími usadili naši předkové a posléze tu založili královské město. S nejstarší historií Kouřimi nás seznámí cca tříkilometrová naučná stezka Stará Kouřim. Provede nás po lučních pěšinách otevřenou krajinou i lesní cestou. Za sucha lze výlet projít i se sportovním kočárkem. Vzhledem k terénu a stoupání nemůžeme počítat s pohodovou procházkou, před dosažením vrcholku Staré Kouřimi se i trochu zapotíme. A tak záleží na každém, zda se chce s kočárkem vydat.

Okružní procházku po žluté turistické značce zahájíme na náměstí v Kouřimi. Vystoupáme k rulové skalce „Lechův kámen“ pojmenované po mladším bratrovi praotce Čecha. Na informační tabuli si přečteme o pověstech vázajících se k tomuto pozoruhodnému přírodnímu útvaru. Odtud máme krásný pohled na panorama Kouřimi. Po loukách vyjdeme do nejvyššího bodu (298 m) pahorku Stará Kouřim, kde stojí barokní kaplička sv. Víta. Na místě byly objeveny pozůstatky halové stavby, která byla součástí rozsáhlého slovanského hradiště. Na návrší bylo vybudováno v průběhu 9. století. Zbytky hradeb jsou patrné v podobě valů. Ve východní části Staré Kouřimi vyvěrá pramen, který vytváří Libušino jezírko. Našim předkům sloužilo jako zdroj pitné vody. Naučná stezka pokračuje luční pěšinou a následně klesá lesem podél potoka Výrovka (Kouřimka) do Kouřimi, kde okruh uzavírá. Při obchůzce města stojí za návštěvu Muzeum lidových staveb v Kouřimi, kde se na chvíli budeme cítit jako v jiném století. Děti se jistě rády podívají, jak kdysi lidé žili a hospodařili. 

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Osídlování návrší Stará Kouřim, historie a památky Kouřimi

Návrší Stará Kouřim se díky své úrodné půdě, přítomnosti pramene a chráněné poloze (strmé svahy) stala vyhledávaným místem k zakládání tehdy ještě neopevněných osad již počátkem 5 tisíciletí př. n. l. O více než tisíc let později následovalo budování již opevněných sídlišť lidmi různých kultur. Největší rozkvět Stará Kouřim zaznamenala v čase slovanského osídlení (9. století – 1. pol. 10. století), kdy na návrší vyrostlo hradiště o celkové rozloze 44 ha.

První písemná zmínka o královském městě je z roku 1261. Centrální náměstí patří k největším středověkým náměstím u nás. Nejcennějšími historickými památkami v Kouřimi jsou gotický kostel sv. Štěpána a vedle něj stojící zvonice. V podzemní gotické kapli sv. Kateřiny se nalézají malby z doby kolem roku 1410. Po vyjití na 34 metrů vysokou zvonici nás čeká kuriozita v podobě dvou zvonů zavěšených srdcem vzhůru, kterou lze vidět už jen v Rovensku pod Troskami. Rozdíl oproti klasicky zavěšenému zvonu je ten, že hned při prvním úderu zvon vydá maximální hlasitost. Při procházce městem si všimneme slušně dochovaného opevnění.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Muzeum lidových staveb v Kouřimi - skanzen

Muzeum Kouřimska v Kouřimi

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Muzeum Kouřimska v Kouřimi
Muzeum Kouřimska v Kouřimi

Lokalita: Kouřim, střední Čechy

 

Druh zábavy: archeologické nálezy, expozice věnované historii města Kouřim a okolí

 

Doporučený věk dětí: 6+

Muzeum lidových staveb v Kouřimi - skanzen
Muzeum lidových staveb v Kouřimi - skanzen

Lokalita: Kouřim, střední Čechy

 

Druh zábavy: skanzen, programy pro děti, ukázky řemesel a lidové tvorby

 

Doporučený věk dětí: 3+

ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
phoca thumb m 1-skoda-muzeum

Lokalita: Mladá Boleslav, střední Čechy

 

Druh zábavy: muzeum automobilů značek Laurin & Klement a Škoda, interaktivní panely, promítací sály, speciální prohlídky a exkurze

 

Doporučený věk dětí: 3+

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů