Výlet na památnou horu Říp

Okolí Prahy - výlety s dětmi

Aktualizováno 8. 4. 2016
Výlet na památnou horu Říp

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: autobusem z obce Ctiněves do obce Krabčice - Rovné, poté přes horu Říp zpět do Ctiněvsi; varianta pro kočárky - z obce Krabčice - Rovné na Říp a zpět

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: zčásti ano (z obce Krabčice - Rovné na Říp)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: zčásti pro odrážedla

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 5,5 km


V tomto pěším výletu se vydáme na pro Čechy odedávna posvátnou horu Říp, jež skýtá krásný výhled na Polabskou nížinu a České středohoří. I když na samotném vrcholku Řípu brání výhledu vzrostlé stromy, pěkné rozhledy do krajiny nám poskytnou celkem čtyři vyhlídky nalézající se na okrajích plochého vrcholu, které budou naším výletním cílem.

Možností a kombinací, jak se dopravit k hoře Říp, i přístupových cest na tento památný kopec, je více. My jsme se rozhodli pro přechod přes vrchol Řípu z Krabčic - Rovného do Ctiněvsi, přičemž jsme využili naše auto a zčásti i autobusové spojení.

Ale začneme hezky popořádku…

 

Popis trasy výletu

V obci Ctiněves necháme automobil. Lze jej zaparkovat na náměstíčku, hned u autobusové zastávky. Autobus nás zaveze do části obce Krabčice - Rovného, od zastávky autobusu nás čeká nepříliš záživný průchod obcí po červené turistické značce. Během cesty se k nám připojí modrá turistická značka, která nás doprovází až na rozcestí pod vrcholem Řípu, kde i končí. Nám postačí si zapamatovat, že po celý výlet se budeme držet červené turistické značky.

Ke zdolání vrcholu jsme si vybrali přístupovou cestu ze severovýchodu, která je ze všech variant nejméně fyzicky náročná. U hlavního parkoviště pod Řípem se napojíme na asfaltovou cestu, která je určena pouze pro pěší a turisté ji volí nejčastěji. Krásnou lipovou alejí začneme pozvolna stoupat až k úpatí kopce, kde začíná les. Tady již máme před sebou asi kilometrové prudší stoupání, chvilku po kamenité, poté po betonové cestě.

Při výšlapu (asi 300 metrů před vrcholem) narazíme na Mělnickou vyhlídku. Před námi jsou v popředí vidět obce Sovice, Štětí, Krabčice, Rovné, Libkovice, Kostomlaty a Horní Počáply s výraznou konturou elektrárny. Vpravo od elektrárny se na horizontu rozprostírá město Mělník, podle něhož dostala vyhlídka svůj název. Vlevo od Mělníka za dobré viditelnosti dohlédneme i na vrch Kozákov. Odtud směrem doleva je v dáli možné spatřit vrchol Vrátenské hory, siluetu Bezdězu se dvěma vrcholy, za výborných podmínek též špičatý vrchol Ještědu, dále pak vrch Vlhošť a příkrý Ronov.

Pokračujeme vzhůru na rozcestí Říp vrchol, u něhož se nachází výletní restaurace s venkovním posezením, kde se můžeme posilnit. Asi 100 metrů nad rozcestím na vrcholovém místě hory Říp stojí románská rotunda sv. Jiří, kterou si lze zevnitř prohlédnout od dubna do října.

Za rotundou vede po pěšině vrcholové značení na Roudnickou vyhlídku, která nabízí pohled na polabské město Roudnici nad Labem omezený zčásti stromy. Odtud po pěšině dojdeme na vyhlídku Českého středohoří, ze které můžeme vidět například hrad Hazmburk, dominantu Českého středohoří.

Vrátíme se zpět na rozcestí Říp vrchol a stále po červené turistické značce (souběžně se žlutou) sejdeme níže na Pražskou vyhlídku, která otevírá rozhledy jižním směrem ku Praze. Odtud skalnatým terénem a poté po prudší lesní cestě sestoupíme na rozcestí Jižně Řípu, kde se žlutá s červenou turistickou značkou rozchází. Odtud po červené jdeme již příjemnou procházkou okrajem lesa po úpatí kopce. Po chvíli zabočíme doprava a opouštíme les. Po polní cestě a posléze ulicemi obce Ctiněves se dostaneme až na místo, kde máme zaparkovaný vůz.

Tato trasa není vhodná pro jízdu s kočárkem.

 

Trasa pro kočárky

Pro rodiny s kočárkem je nejschůdnější variantou nechat vůz na placeném parkovišti v Rovném a na Říp vystoupat ze severovýchodní strany. Zpět je nutné se vrátit po stejné trase. Přístupovou cestu na Roudnickou vyhlídku a vyhlídku Českého středohoří s kočárkem nedoporučujeme. Na Mělnickou vyhlídku natrefíme při výstupu hned u cesty, na Pražskou vyhlídku je možné z vrcholu Řípu sejít i s kočárkem. Jen pozor na malá dítka, vyhlídky nejsou zabezpečeny zábradlím!

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Národní kulturní památka – hora Říp s románskou rotundou sv. Jiří

Hora Říp vznikla ve třetihorách a je ukázkou vyvřelé stolové hory. Tento osamocený masiv vystupující z roudnické roviny se skládá z nefelinitového čediče. Říp byl vyhlášen státní přírodní rezervací. Je přirozeným útočištěm zvěře a hnízdištěm ptactva, ve stráních roste vzácná a teplomilná květena.

Hora Říp má svůj význam i z hlediska historického. Váže se k ní prastará pověst o příchodu praotce Čecha, kterou popsal první český kronikář Kosmas. Na počest vítězství knížete Soběslava I. nad římským králem Lotharem byla na vrcholu Řípu v roce 1126 postavena románská rotunda sv. Jiří. Hora Říp představovala inspiraci pro umělce, konaly se zde tábory lidu, byl odtud vyzdvižen základní kámen pro stavbu Národního divadla v Praze. V roce 1963 byla hora Říp společně s románskou rotundou sv. Jiří prohlášena národní kulturní památkou.

Každý rok se na Řípu tradičně koná svatojiřská pouť. Na obvodu hory se nacházejí čtyři vyhlídky: na východě Mělnická, na severu Roudnická a Českého středohoří, na jihu Pražská.

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezka z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň
Výlety s dětmi: Cyklostezkou z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: po cyklostezce z Kostelce nad Labem přes Brandýs nad Labem do Lázní Toušeň a zpět

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy:  26 km

Cyklotrasa Písty – Budyně nad Ohří – Libochovice
Cyklotrasa Písty – Budyně nad Ohří – Libochovice

Turistická oblast: České středohoří, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z obce Písty přes Budyni nad Ohří a Libochovice

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 24 km

Dominanta Českého středohoří – zřícenina hradu Hazmburk
Dominanta Českého středohoří – zřícenina hradu Hazmburk

Turistická oblast: České středohoří, Česká republika

Popis trasy výletu: z obce Klapý na zříceninu hradu Hazmburk

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 4 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů