Procházka na Smetanovu vyhlídku a vyhlídku Máj v Povltaví

Okolí Prahy - výlety s dětmi

Aktualizováno 2. 3. 2016
Procházka na Smetanovu vyhlídku a vyhlídku Máj v Povltaví

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: autobusem z Teletína do Třebsína, poté pěšky na Smetanovu vyhlídku a vyhlídku Máj a zpět do Teletína

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla (zčásti nutné přenášet)

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 7 km


V tomto pěším výletu zavítáme na dvě pozoruhodné vyhlídky vypínající se nad údolím řeky VltavySmetanovu vyhlídku a vyhlídku Máj. Abychom se nemuseli vracet zpět po stejné trase, využijeme autobusové spojení PID z obce Teletín, kde zaparkujeme vůz. Autobus nás dopraví do obce Třebsín, odkud se po trase výletu (přes vyhlídky) vrátíme zpět k našemu autu.

Vystoupíme na autobusové zastávce „Krňany, rozc.Třebsín“, která je na znamení. Přejdeme silnici a vedeni žlutou turistickou značkou se vydáme po polní cestě směrem ke Smetanově vyhlídce. Po 300 metrech na okraji osady „V Zahrádkách“ nás směrovky navedou doprava na polní pěšinu, po které se dostaneme až na Smetanovu vyhlídku.

Smetanova vyhlídka nám nabízí krásné pohledy do údolí Vltavy – na vodní nádrž Štěchovice a na protějším břehu na proslulou osadu Ztracenka, kudy prochází nejstarší turistická stezka u nás – Svatojánské proudy. Smetanova vyhlídka je zabezpečena zábradlím.

Vrátíme se do osady „V Zahrádkách“ a pokračujeme po žluté turistické značce, které se budeme držet po celou dobu výletu. Po luční, posléze po lesní pěšině strměji klesáme do údolí Krňanského potoka, odkud protilehlým úbočím nabereme zpět výšku. Napojíme se na širokou lesní cestu, po níž již stoupáme pozvolněji. Po opuštění lesa se nám po levé straně začne otevírat pohled na obec Krňany. Asi po 600 metrech odbočíme vpravo na luční pěšinu, po níž do mírného kopce dojdeme k lesu (tento úsek včetně odbočky je velmi špatně značený). V lese se už zorientujeme dle žlutých turistických značek, které nás zavedou až na vyhlídku Máj.

Vyhlídka Máj se nalézá nad Bílými skálami. Poskytuje pohled na hluboký skalnatý kaňon ve tvaru podkovy. Výhled je částečně omezen stromy. Odvážnější turisté proto slézají po skalnatém terénu do nižších míst, odkud je rozhled otevřenější. Pohyb na této vyhlídce vyžaduje větší opatrnost, není ohrazena zábradlím. Z vyhlídky Máj už nás čeká pouze sestup do obce Teletín, kde máme zaparkovaný vůz.

Poznámka: Ti, kteří se nechtějí vázat na autobusové spojení, které má dlouhé intervaly, mohou zvolit jako výchozí bod výletu buď obec Třebsín nebo obec Teletín a zpět k autu se vrátit po stejné trase.

 

S terénním kočárkem

Kvůli úseku přes Krňanský potok se výše popsaná trasa nedá celá projet s kočárkem. Přesto se na obě vyhlídky s terénním kočárkem lze dostat. Musíme jen popojet autem z jedné obce do druhé. Výchozím místem pro vyhlídku Máj je obec Teletín, pro Smetanovu vyhlídku obec Třebsín.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Naučná stezka Svatojánské proudy v Povltaví

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
phoca thumb m 1-skoda-muzeum

Lokalita: Mladá Boleslav, střední Čechy

 

Druh zábavy: muzeum automobilů značek Laurin & Klement a Škoda, interaktivní panely, promítací sály, speciální prohlídky a exkurze

 

Doporučený věk dětí: 3+

Cyklostezka z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň
Výlety s dětmi: Cyklostezkou z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: po cyklostezce z Kostelce nad Labem přes Brandýs nad Labem do Lázní Toušeň a zpět

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy:  26 km

Ekovláčkem z Benešova do Konopiště
Ekovláček z Benešova do Konopiště

Lokalita: Konopiště, střední Čechy

 

Druh zábavy: jízda autovláčkem z Benešova do zámeckého parku Konopiště

 

Doporučený věk dětí: 1+

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů