Naučná stezka Svatojánské proudy v Povltaví

Okolí Prahy - výlety s dětmi

Aktualizováno 29. 2. 2016
Naučná stezka Svatojánské proudy v Povltaví

Turistická oblast: Okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: po naučné stezce ze Štěchovic do Třebenic

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 8,5 km (v jednom směru, návrat autobusem)


Svatojánskými proudy byl v minulosti nazýván obtížně splavný úsek řeky Vltavy mezi obcemi Štěchovice a Slapy. Díky peřejím, zákrutám a skaliskům představovaly Svatojánské proudy značné problémy pro voraře a nákladní lodě. V současné době je tato část řeky zatopena vodní nádrží Štěchovice, která v Třebenicích navazuje na Slapskou přehradu.

Ve skalnatém kaňonu Svatojánských proudů byla v roce 1889 vybudována první turistická cesta. Naučná stezka Svatojánské proudy je dlouhá 8,5 kilometrů a má 15 zastavení. Na informačních tabulích se dočteme o historii obcí Štěchovice a Třebenice, Štěchovické přehradě, Slapské přehradě, Svatojánských proudech, zdejších přírodních zajímavostech i zajímavostech v okolí, voroplavbě, trampingu a dalším. Naučná stezka vede skalnatým terénem, místy strmým úbočím nad řekou Vltavou.

Procházku po NS zahájíme v centru Štěchovic (půjdeme v opačném směru číslování stezky - tedy od zastavení č. 15). Zhruba uprostřed stezky se nachází oblíbená trampská osada „Ztracenka“ (Ztracená naděje). Obzvlášť pozoruhodný úsek naučné stezky Svatojánské proudy je mezi zastavením číslo 9 a 7, kde se pohybujeme po skalnatém ochozu opatřeném zábradlím či procházíme tunely vyhloubenými ve skále. Výlet ukončíme v Nových Třebenicích, odkud se do Štěchovic můžeme vrátit autobusovou linkou. V sezóně je možnost využít ke zpáteční cestě plavbu lodí. Ti, kteří se během cesty nechtějí zaobírat moc časem (kvůli zpátečnímu autobusovému spojení), mohou jet nejprve autobusem ze Štěchovic a stezku jít v obráceném směru, než píšeme.

Trasa naučné stezky je určena pouze pěším turistům, není přijatelná pro cyklisty, ani pro jízdu s kočárkem! Na výlet nedoporučujeme se vypravit v deštivém počasí či po dešti. Vzhledem k délce a technické náročnosti stezky je tento výlet vhodný pro rodiny se staršími nebo mladšími zdatnými dětmi. V určitých částech naučné stezky je potřeba zvýšené opatrnosti!

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Svatojánské proudy

Svatojánskými proudy byl pojmenován pro voraře komplikovaný úsek Vltavy nalézající se v hlubokém údolí mezi Štěchovicemi a Slapy. Na rozkaz císaře Ferdinanda byly v 17. století provedeny úpravy pro splavení Svatojánských proudů v úseku pod dnešní hrází vodní nádrže Slapy. Na zbytku odstřelené části skaliska Sedlo byl umístěn Ferdinandův sloup. Nedaleko sloupu byla v roce 1722 postavena socha sv. Jana Nepomuckého, podle něhož Svatojánské proudy získaly svůj název (dříve byly označovány Vltavskými nebo Štěchovickými proudy).

V roce 1889 na skalnatém břehu Svatojánských proudů vznikla nově založeným Klubem českých turistů první turisticky značená trasa u nás. Ve 20. století se lokalita stala vyhledávaným turistickým cílem, zakládaly se osady a byly provozovány plavby na řece.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Procházka na Smetanovu vyhlídku a vyhlídku Máj v Povltaví

 

Fotogalerie

Komentáře  

 
#1 Jan 2015-12-29 22:25
Trasa není 8,5 ale 12km, což při cestě s dětmi udělá i 1h navíc, ještě že jsme měli sebou baterky a je v Třebenicích hospůdka hned u zastávky, kde se dá počkat na další autobus.

Naučná stezka je obráceně než je uvedeno, tzn. začíná v Třebenicích a směřuje ke Štěchovicím z čehož plyne i mé doporučení, pokud jedete autem, tak ho zanechat ve Štěchovicích jak je psáno, ale autobusem jet hned na úvod a jít od Třebenic.

A pokud chcete jít po prosluněné cestě, vyražte hned z rána, je to levý čili západní břeh, který je po poledni ve stínu.
 

Mohlo by vás zajímat

ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
phoca thumb m 1-skoda-muzeum

Lokalita: Mladá Boleslav, střední Čechy

 

Druh zábavy: muzeum automobilů značek Laurin & Klement a Škoda, interaktivní panely, promítací sály, speciální prohlídky a exkurze

 

Doporučený věk dětí: 3+

Cyklostezka z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň
Výlety s dětmi: Cyklostezkou z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: po cyklostezce z Kostelce nad Labem přes Brandýs nad Labem do Lázní Toušeň a zpět

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy:  26 km

Cyklostezkou podél Berounky z Prahy do Řevnic
Cyklostezkou podél Berounky z Prahy do Řevnic

Turistická oblast: Okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: z Prahy - Velké Chuchle přes Radotín, Černošice a Dobřichovice do Řevnic, možnost návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 44 km (tam a zpět), 22 km (při návratu vlakem)

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů