Naučná stezka Drbákov – Albertovy skály ve středním Povltaví

Okolí Prahy - výlety s dětmi

Aktualizováno 9. 11. 2015
Naučná stezka Drbákov – Albertovy skály ve středním Povltaví

Turistická oblast: Okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh po naučné stezce od rozcestí U Křížku nedaleko Nalžovic s výhledy na Vltavu

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 7,5 km


Okružní naučná stezka Drbákov – Albertovy skály se nachází ve stejnojmenné národní přírodní rezervaci na pravém břehu řeky Vltavy na Sedlčansku. Po právu je často hodnocena jako nejkrásnější stezka středního toku Vltavy. NS se věnuje jednotlivým přírodním společenstvům této chráněné oblasti. Celá trasa je vedena turistickým značením naučné stezky.

Naučná stezka je fyzicky náročnější, překonává značné převýšení a vede příkrým skalnatým úbočím vrchu Drbákov (490 m n. m.) a Albertových skal. Za vynaloženou námahu budeme odměněni krásnými výhledy na Vltavu, poloostrov vytvořený meandrující řekou s osadou Smilovice, obce Oboz a Cholín v povzdálí.

Vůz můžeme nechat na neplaceném parkovišti na rozcestí U Křížku. Dostaneme se sem odbočením z obce Nalžovice – Chlum. Během výletu nám několik vyhlídkových míst poskytne krásné pohledy do údolí řeky Vltavy, jejíž hladina je zde zvýšena Slapskou přehradou.

Všechny vyhlídky však nebyly pojmenovány. Z těch, co svůj název získaly, zmíníme vyhlídku Holešov nebo Bílou skálu. Nejatraktivnější je vyhlídka z Albertovy skály. Na začátku okruhu se nachází Bartůňkova vyhlídka, která nese jméno po zakladateli stezky.

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Národní přírodní rezervace Drbákov – Albertovy skály

Hojný výskyt vzácného tisu červeného na strmých suťových svazích vrchu Drbákov (490 m n. m.) byl prvotním důvodem vyhlášení chráněného území v roce 1933 - Drbákovské tisy. V současnosti zde roste přes 1000 tisů.

V roce 1977 byla ochrana rozšířena i na Drbákovu sousedící Albertovy skály (původně Bílé skály), jež navazují na Drbákov ze severu. Předmětem ochrany jsou vzácné a ohrožené druhy rostlin a živočichů. Na slunných stráních se vyhřívá ještěrka zelená nebo užovka hladká. Z porostů ochraně podléhá například bělozářka liliovitá, chrpa chlumní či koniklec luční český.

Rezervace je domovem výra velkého a krahujce obecného. V roce 2008 byl zaznamenán výskyt kriticky ohroženého lesního motýla – okáče bělopásného.

Stezku založil velký milovník přírody z nedaleké osady Zadní Hluboká – pan Karel Bartůněk (1897 – 1972). O její rozšíření se zasloužil pan František Veselý, zvaný „Robin“ (1930 – 2000).

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
phoca thumb m 1-skoda-muzeum

Lokalita: Mladá Boleslav, střední Čechy

 

Druh zábavy: muzeum automobilů značek Laurin & Klement a Škoda, interaktivní panely, promítací sály, speciální prohlídky a exkurze

 

Doporučený věk dětí: 3+

Cyklostezka z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň
Výlety s dětmi: Cyklostezkou z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: po cyklostezce z Kostelce nad Labem přes Brandýs nad Labem do Lázní Toušeň a zpět

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy:  26 km

Malý středověký výlet na zříceninu hradu Vrškamýk
Malý středověký výlet na zříceninu hradu Vrškamýk

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: z obce Kamýk nad Vltavou na zříceninu hradu Vrškamýk

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (do terénu)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 2,5 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů