Naučná stezka Rozhlédni se, člověče v dolním Povltaví

Okolí Prahy - výlety s dětmi

Aktualizováno 6. 1. 2016
Naučná stezka Rozhlédni se, člověče v Povltaví

Turistická oblast: Okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh po naučné stezce z Úholiček u Prahy přes skalní vyhlídky

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: rovinatý až kopcovitý

Celková délka trasy: 8 km


V tomto výletu projdeme naučnou stezku „Rozhlédni se, člověče“, která seznamuje se zdejší lokalitou. V rámci okružní NS vystoupáme na vrchy Řivnáč (292 m) a Stříbrník (311 m), které nám poskytnou výhledy do údolí řeky Vltavy. Děti na trase jistě ocení obří houpačky nebo lanové hřiště. Naučná stezka „Rozhlédni se, člověče“ vede po lesních a polních cestách, které nejsou vhodné pro jízdu s kočárkem. Na začátku a konci stezky je místy dost příkrý terén.

NS není označena turistickými značkami, k určení směru cesty slouží dřevěné ukazatele, které jsme na některých místech postrádali. Při důkladnějším čtení informačních tabulí, bychom se mohli zorientovat lépe. I přes nedostatky značení bychom tuto stezku rádi doporučili všem milovníkům přírodních pozoruhodností a hlavně výhledů. A také bychom jí chtěli věnovat několik řádků, protože doposud nebyla tolik uveřejňovaná. Vzhledem k převýšení a charakteru terénu je trasa vhodná spíše pro větší školní děti a jen pro malé zdatné turisty.

 

Popis trasy výletu

Okružní naučná stezka „Rozhlédni se, člověče“ vede po levém břehu Vltavy a začíná na návsi u hospody v Úholičkách. U autobusové zastávky tu objevíme dětské hřiště. Ukazatele nás dovedou na lanové hřiště Švestkovna. Úholičská trasa pokračuje višňovkou, březovým hájem a polní cestou na rozcestí Stříbrník. Stále rovně po polní cestě a okrajem lesa dorazíme do třešňové aleje (1 km) a dáme se doleva (bohužel bez vedení ukazatelem) na skalní vyhlídku na vrchu Řivnáči (292 m). Vrchol nabízí výhled na řeku Vltavu směrem do Prahy i Kralup nebo na rokli „Vlčí jáma“. Můžeme odtud sledovat vlaky projíždějící dole v údolí. Vrch Řivnáč je proslulý archeologickými nálezy z doby kamenné a bronzové prováděnými roztockým lékařem Čeňkem Rýznerem v letech 1881 – 83.

Sice se uvádí, že se lesem po hřebeni dá pokračovat na vrch Stříbrník, ale námi nalezená jediná vyšlapaná pěšina cca v půli cesty zpět k rozcestí Stříbrník nebyla nijak označena. Pro jistotu jsme zvolili návrat na rozcestí Stříbrník a po směrovkách došli na vrch Stříbrník (311 m). Díky vzrostlým stromům není odsud dobře vidět, dohlédneme pouze na obrovský kopec – revitalizované skládky komunálního odpadu. Lepší podívanou nabízí vyhlídka Stříbrník nalézající se asi 150 metrů pod vrcholem Stříbrník, z níž máme krásný pohled na zákrutu Vltavy a obec Řež.

Poté klesáme úbočím, v závěru více strmě, až na nádraží v Podmoráni. Odtud zprvu obydlenou částí, posléze lesem stoupáme k dalšímu zastavení u podmoráňských lomů. Za nimi je vpravo méně nápadná odbočka na Podmoráňskou vyhlídku (opět bez ukazatele), která se vypíná nad dolní budovou vodárny. Následuje zastavení „V Sedlišti“, rozcestí „U dubů“ a zastavení „Přírodní divadlo Na Krakově“, kde na místě bývalého divadla byly vybudovány obří houpačky se skluzavkou. Do centra Úholiček je to už jen pár set metrů a okružní trasa se tu uzavírá.

 

Využití přívozu přes řeku Vltavu

Středočeši či Pražané, kteří bydlí na pravém břehu Vltavy, mohou nechat auto v obci Řež a využít přepravu na druhý břeh řeky pomocí přívozu. V provozu je od března do konce října (viz www.privoz-uholicky.cz) Okružní trasu NS Rozhlédni se, člověče pak zahájí od zastavení číslo 4. Pro některé mladší děti určitě bude plavba přívozem novou zkušeností.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Lanové hřiště Švestkovna, Úholičky

Dětské hřiště Náves, Úholičky

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
phoca thumb m 1-skoda-muzeum

Lokalita: Mladá Boleslav, střední Čechy

 

Druh zábavy: muzeum automobilů značek Laurin & Klement a Škoda, interaktivní panely, promítací sály, speciální prohlídky a exkurze

 

Doporučený věk dětí: 3+

Cyklostezka z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň
Výlety s dětmi: Cyklostezkou z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: po cyklostezce z Kostelce nad Labem přes Brandýs nad Labem do Lázní Toušeň a zpět

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy:  26 km

Cyklostezkou podél Berounky z Prahy do Řevnic
Cyklostezkou podél Berounky z Prahy do Řevnic

Turistická oblast: Okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: z Prahy - Velké Chuchle přes Radotín, Černošice a Dobřichovice do Řevnic, možnost návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 44 km (tam a zpět), 22 km (při návratu vlakem)

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů