Naučná stezka Slánská hora

Okolí Prahy - výlety s dětmi

Aktualizováno 25. 9. 2015
Naučná stezka Slánská hora

Turistická oblast: Okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: naučnou stezkou Slánská hora ve Slaném

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: mírně až středně kopcovitý

Celková délka trasy: 2 km


Přírodní rezervací Slánská hora vyhlášené v roce 1998, která se nachází ve městě Slaném, prochází naučná stezka Slánská hora s 11 zastaveními. Na informačních tabulích se dozvíme o historii a zajímavostech Slaného, o geologii zdejší bývalé sopky a o místní fauně a flóře. Procházka naučnou stezkou až na úvodní stoupání není náročná. Jde se po lesních cestách a pěšinách, jež nejsou vhodné pro kočárky. Na severním a západním úbočí Slánské hory se nalézají pozoruhodná čedičová skaliska s ukázkou sloupcovité odlučnosti a puklinových jeskyň, Slánská hora nabízí dvě vyhlídky a shlédneme i bývalý lom na těžbu čediče.

 

Popis trasy výletu

Výchozím bodem výletu je ulice Pod Horou, ve které zaparkujeme auto. Po vstupu do smíšeného lesa stoupáme až na vrchol Slánské hory (330 m), kde těsně pod nejvyšším bodem na jihu spatříme 3 dřevěné kříže z roku 1662 symbolizující utrpení zdejších obyvatel za třicetileté války (zastavení č. 3). Na Slánské hoře jsou dvě vyhlídky. Nejdříve se rozhlédneme z jižní strany návrší na průmyslovou zónu města (zastavení č. 4). Stezka nás pak zavede níže pod vyhlídku k bývalému lomu na těžbu čediče. Vrátíme se zpět na vrchol a směřujeme na severní část Slánské hory - druhou vyhlídku, odkud si prohlédneme historické jádro města (zastávka č. 8). Tady je nutné dát větší pozor na děti, aby nechodily na okraj strmých skalních stěn. Odtud postupně klesáme do Chadalíkovy ulice, kde stezka končí. Chadalíkovou ulicí se dáme doleva, dostaneme se do ulice Pod Horou a tam okruh uzavíráme.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
phoca thumb m 1-skoda-muzeum

Lokalita: Mladá Boleslav, střední Čechy

 

Druh zábavy: muzeum automobilů značek Laurin & Klement a Škoda, interaktivní panely, promítací sály, speciální prohlídky a exkurze

 

Doporučený věk dětí: 3+

Cyklostezka z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň
Výlety s dětmi: Cyklostezkou z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: po cyklostezce z Kostelce nad Labem přes Brandýs nad Labem do Lázní Toušeň a zpět

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy:  26 km

Muzeum sportovních automobilů Lány
Kam s dětmi: Muzeum sportovních automobilů.

Lokalita: Lány, střední Čechy

 

Druh zábavy: muzeum automobilů a motocyklů

 

Doporučený věk dětí: 3+

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů