Zámek Dobříš – francouzský a anglický park, prohlídky na zámku

Okolí Prahy - výlety s dětmi

Aktualizováno 26. 1. 2015
Zámek Dobříš

Turistická oblast: Okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: procházka francouzským a anglickým parkem, prohlídka zámku Dobříš

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (v parku a na nádvoří zámku)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (v parku a na nádvoří zámku)

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 3 km (okruh celým parkem)


Na zámku Dobříš si mohou vybrat prohlídku rodiny s většími i odvážnými menšími dětmi. Zámek Dobříš je otevřený celoročně, otevírací dobu najdeme na oficiálních stránkách – viz. odkaz níže.

 

Prohlídky na zámku

I. okruh
Zámecká expozice – 11 pokojů převážně ve stylu rokoka a klasicismu – dámské a pánské salónky, Spisovatelský pokoj, Zrcadlový sál a další reprezentační místnosti. (min. 5 osob, 50 minut).

II. okruh
Dobříšské přízraky – strašidelná podívaná inspirovaná místními pověstmi zahrnuje čtyři místnosti s postavami, světelnou a zvukovou kulisou. Nejen pro odvážné děti.

III. okruh
Galerie JCM – obrazy v majetku rodiny Colloredo – Mannsfeld.

Kromě krásné renesanční budovy a zámeckých interiérů naši pozornost jistě upoutá francouzský a anglický park, který vybízí k procházce.

 

Francouzský park

Vzácná ukázka rokokové zahradní architektury, která svými květinovými ornamenty a stříhanými ploty navozuje atmosféru vídeňského Schönbrunnu. Perla mezi zahradami v ČR.

Kompozice francouzského parku se rozkládá na 5 terasách. Na konci nalezneme oranžérii, která tvoří protipól zámecké budovy. Pomyslný střed celé zahradní architektury vytváří majestátní sousoší s fontánou „Napájení Héliových koní“, dílo Františka Ignáce Platzera.

Rodiny s dětmi vyhledávají prostředí parku kvůli krásným procházkám i s kočárky. Děti zvláště ocení malou oboru s jelencem běloocasým. Do parku není povolen vstup se zvířaty a jízdními koly. Francouzský park je otevřen od dubna do října.

 

Anglický park

Anglický park byla původně ohrazená panská bažantnice asi o rozloze 29 hektarů. Před rokem 1816 došlo k její přeměně na přírodně krajinářský park. V něm byly vybudovány vyhlídkové plošiny, umělé jeskyně, studánky a cesty vhodné i pro panské kočáry. Hlavní stezka vedla k Čertovu mostu postavenému ze strusky, tedy odpadu z hutí ve Staré Huti. K tomuto tajemnému místu se váže mnoho pověstí. Prý tu kdysi chudý švec potkal čerta.

Anglický park je ideální odpočinkové místo pro rodiny s dětmi a k procházkám s kočárky. V parku se nachází také voliéry s handicapovanými zvířaty ze záchranné stanice Hrachov u Sedlčan. Krátká zastávka u voliér určitě potěší nejen malé návštěvníky. Do parku je povolen vstup se zvířaty. Není povolen vstup cyklistům. Anglický park je otevřený celoročně.           


Doplňkové služby

Hotel Garni**** Zámek Dobříš – nabízí kouzlo historie, romantiky a zároveň moderny. Ubytování v 10 dvoulůžkových pokojích (Standard, Lux, Deluxe), svatební apartmá. Celková kapacita je 22 lůžek. Ubytovaní hosté mohou zdarma využít hotelové fitness nebo si zapůjčit horské kolo v půjčovně hotelu. Hostům je také k dispozici kongresové centrum.

Svatební obřady, kompletní svatební servis, pronájem prostor, prodejna suvenýrů s dětským koutkem, Zámecká restaurace, Městské muzeum Dobříš.

 

Pravidelné akce na zámku

květen - Květinový den
červen – Zámek dětem
červenec, srpen - noční prohlídky zámku, komentované procházky parkem
srpen - Rybí hody
září - Svatováclavské slavnosti
říjen - Lampionový průvod
prosinec - koncerty s vánoční atmosférou, adventní prohlídky 
Další akce: výstavy, konference, akce pro děti

V roce 1999 byla na zámku Dobříš natáčena pohádka od režiséra Zdeňka Trošky Princezna ze mlejna - II. díl. V hlavních rolích – Andrea Černá a Radek Valenta.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Zámek Dobříš – historie

První dobříšský zámek v renesančním stylu byl vybudován na konci 16. století. Roku 1630 zámek včetně panství kupuje nejvyšší královský lovčí Bruno Mansfeld. Po rozsáhlém požáru vzniká v letech 1745 – 1765 současná podoba zámku v rokokovém stylu s navazující francouzskou zahradou. Architektem byl Jules Robert de Cotte a interiéry navrhl G. N. Servandoni.

V roce 1771 vznikl šlechtický rod Colloredo – Mannsfeld, sňatkem mezi Marií Isabelou z Mansfeldu a Františkem Gundakarem Colloredo. Rodina na dobříšském panství zůstala do roku 1942, kdy byl zámek vyvlastněn Německou říší.

Po skončení války byl zámek užíván téměř 50 let pro účely Českého literárního fondu jako Domov spisovatelů. V roce 1998 se zámek stal opět majetkem rodiny Colloredo – Mannsfeld.

 

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.zamekdobris.cz

Komentáře  

 
#1 Lániová 2015-09-13 21:06
Dobrý den, koncem srpna měly být slosovány vstupenky do Francouzské zahrady. Nemohu najít na vašich stránkách číslo, které vyhrálo pobyt. Děkuji za odpověď Lániová, Plzeň
 

Mohlo by vás zajímat

ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
phoca thumb m 1-skoda-muzeum

Lokalita: Mladá Boleslav, střední Čechy

 

Druh zábavy: muzeum automobilů značek Laurin & Klement a Škoda, interaktivní panely, promítací sály, speciální prohlídky a exkurze

 

Doporučený věk dětí: 3+

Bludiště a labyrinty na zámku Loučeň
Bludiště a labyrinty na zámku Loučeň

Lokalita: Loučeň, střední Čechy

 

Druh zábavy: labyrinty a bludiště, kostýmované prohlídky, speciální prohlídky pro nejmenší, čokoládové prohlídky

 

Doporučený věk dětí: 3+

Cyklostezka z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň
Výlety s dětmi: Cyklostezkou z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: po cyklostezce z Kostelce nad Labem přes Brandýs nad Labem do Lázní Toušeň a zpět

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy:  26 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů