Výlet z Holštejna k jeskyním a zřícenině hradu Holštejn

Moravský kras a okolí - výlety s dětmi

Aktualizováno 15. 4. 2015
Výlet z Holštejna k jeskyním a zřícenině hradu Holštejn

Turistická oblast: Moravský kras a okolí, Česká republika

Popis trasy výletu: z Holštejna k jeskyni Hladomorna, zřícenině hradu Holštejn, jeskyním Nová Rasovna, Stará Rasovna, Piková dáma, Wenkelovu závrtu a jeskyni Spirálka

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: rovinatý, zčásti kopcovitý

Celková délka trasy: 3 km


Výlet zahájíme v obci Holštejn, kde se napojíme na červenou turistickou značku, jenž nás zavede k pozoruhodné jeskyni Hladomorna. Jeskyně byla součástí hradu Holštejna, s kterým byla propojena chodbou a sloužila jako vězení, z čehož pramení i její současný název. Rozhodně stojí za to si vzít s sebou baterku a podívat se dovnitř. Jen opatrně, v jeskyni je vlhko a místy to klouže!

Od jeskyně Hladomorna pokračujeme k rozcestí Holštejn – zříc., odb., nad nímž se na vápencové skále vypínají zbytky hradu. Do dnešních dnů se dochovaly pozůstatky zdiva i terénní nerovnosti. Odtud klesneme do Holštejnského údolí a zanedlouho dojdeme k jeskyni Nová Rasovna u pontonového mostu silnice mezi Holštejnem a Ostrovem u Macochy. Zde dochází k propadání potoka Bílá voda, který mizí do podzemí při normálním stavu vodní hladiny. Bohužel jsme tu byli v parném létě, kdy byl nedostatek vody a ta stačila proniknout do hlubin trhlinami ve skále ještě před samotným propadáním. Doporučujeme se na výlet vypravit v době jarního tání, kdy by propadání mělo být znatelné.

V případě povodní, při nichž ponor Nové Rasovny nepojme tak velké množství vody, dochází k propadání Bílé vody i níže v jeskyni Stará Rasovna, ke které nás na rozcestí Stará Rasovna – odb. nasměruje ukazatel. Během výzkumů bylo zjištěno, že Starou Rasovnu tvoří soustava chodeb a jeskyň.

Budeme-li pokračovat dále, můžeme se podívat k obručovému otvoru v zemi do nepřístupné jeskyně Piková dáma, Wenkelovu závrtu představujícímu propad země z dubna 1855 a následně k dalšímu podzemnímu vchodu s poklopem do nepřístupné jeskyně Spirálka. Tady naši procházku ukončíme. Dále cesta vede lesem, kde již žádnou turistickou zajímavost neshledáme, a vyúsťuje na silnici. Navracíme se stejnou cestou zpět do Holštejna.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Hrad Holštejn – historie

Hrad Holštejn byl založen kolem roku 1270 Hartmanem z Jedovnic. Ve 14. století se stal majetkem Voků z Holštejna. Během panování Voka III. a Voka IV. se Holštejn stal základnou loupeživých nájezdů. V hradní hladomorně našlo smrt mnoho lidí. Po smrti Voka V. holštejnské panství začalo chátrat.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Projížďka na kole kaňonem Pustý žleb v Moravském krasu

Punkevní jeskyně s plavbou na lodičkách a návštěvou propasti Macocha

Propast Macocha a vyhlídka Koňský spád

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Josefovským údolím u Adamova
Josefovským údolím u Adamova

Turistická oblast: Moravský kras a okolí, Česká republika

Popis trasy výletu: z Adamova Josefovským údolím kolem Staré huti v Josefově, k jeskyni Jáchymka, Býčí skále a jeskyni Kostelík

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: rovinatý, zčásti kopcovitý

Celková délka trasy: 11 km (zpět stejnou cestou), 6 km (při návratu autobusem)

Nový hrad u Adamova - zřícenina hradu
Nový hrad u Adamova

Turistická oblast: Moravský kras a okolí, Česká republika

Popis trasy výletu: z Adamova na zříceninu hradu Nový hrad

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý až kopcovitý

Celková délka trasy: 7 km (trasa bez kočárku), 8 km (trasa s kočárkem)

Projížďka na kole kaňonem Pustý žleb v Moravském krasu
Projížďka na kole kaňonem Pustý žleb v Moravském krasu

Turistická oblast: Moravský kras a okolí, Česká republika

Popis trasy výletu: kaňonem Pustý žleb ze Sloupu do Skalního Mlýna a zpět, možnost využítí přepravy cyklobusem z Blanska do Sloupu

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý až mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy: 18 km (zpět stejnou cestou), 15 km (při využití cyklobusu)

Tipy kam s dětmi na jižní Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety na jižní Moravě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy na jižní Moravě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na jižní Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na jižní Moravě.
atrakce Hravé děti určitě zaujmou atrakce a zábava pro děti na jižní Moravě. hriste Pohyb a hru pro vaše ratolesti zaručí dětská hřiště, dětské koutky a dětské herny na jižní Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na jižní Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech na jižní Moravě.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů