Propast Macocha a vyhlídka Koňský spád

Moravský kras a okolí - výlety s dětmi

Aktualizováno 17. 3. 2015
Propast Macocha a vyhlídka Koňský spád

Turistická oblast: Moravský kras a okolí, Česká republika

Popis trasy výletu: od parkoviště k propasti Macocha a na vyhlídku Koňský spád

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: v první části kopcovitý (schody), pak rovinatý

Celková délka trasy: 2,5 km


Na parkoviště nalézajícího se v blízkosti propasti Macocha se dostaneme příjezdovou silnicí od Vilémovic, vzdálených 10 kilometrů východně od Blanska. Výlet je nenáročný, pouze v úvodní části překonáme několik desítek schodů.

Na hraně příkré stěny propasti je umístěn vyhlídkový Horní můstek, odkud se můžeme podívat do nitra průrvy, jejíž hloubka činí 138,7 metrů po hladinu Dolního jezírka a cca 190 metrů po jeho dno. Od vyhlídky vpravo se nachází členitá skaliska Desatera, pod nimiž vyčnívá grandiózní převis Klenby a pod ním vede trasa prohlídky Punkevních jeskyní. Z Horního můstku je vidět pouze Horní jezírko. Dolní jezírko je skryté mezi skalisky. Obě jezírka jsou tvořena řekou Punkvou, která dnem propasti protéká a dále ústí do Punkevních jeskyní.

Po žluté turistické značce klesneme ke druhé vyhlídce – Dolnímu můstku, který se nalézá nad spodní částí propasti, odkud si dobře prohlédneme její dno. Vede sem betonové schodiště. Vrátíme se k rozcestí Macocha – dolní můstek a pokračujeme vpravo po žluté turistické značce. Příjemnou procházkou po lesní cestě se vydáme k vyhlídce Koňský spád, ze které se nám otevře pohled do údolí Pustého žlebu.

Možnost občerstvení je v chatě Macocha u horní vyhlídky a v přilehlých stáncích.

Pokud bychom chtěli navštívit Punkevní jeskyně, můžeme k nim od Macochy sestoupit po modré turistické značce. Lze využít též kabinovou lanovku, hlavně rodiny s malými dětmi se tím vyhnou stoupání při zpáteční cestě.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Propast Macocha

Propast Macocha se nachází na Macošské plošině mezi kaňony Suchého a Pustého žlebu. Vznikla zřícením stropu velké jeskyně. Do útrob Macochy je možno nahlížet ze dvou vyhlídkových můstků. Horní můstek byl postaven již v roce 1820, v roce 1882 se zřítil a v témže roce byl nahrazen dnešním Horním můstkem. Dolní můstek byl vybudován v roce 1899. Oba můstky si prošly rekonstrukcí v letech 2001 a 2007.

Na dno propasti Macocha vyvěrá z podzemí řeka Punkva, která vznikla soutokem Sloupského potoka a Bílé vody v Amatérské jeskyni. Poté vtéká do Punkevních jeskyní, kde probíhají v rámci prohlídky plavby na lodičkách a po tzv. Malém výtoku Punkvy opouští definitivně podzemí. Pokračuje dále Punkevním údolím, následně Arnoštovým údolím do Blanska a tam se vlévá do řeky Svitavy.

Propast Macocha je součástí Národní přírodní rezervace Vývěry Punkvy o celkové výměře 556 ha. Chráněné území se rozkládá v Suchém a Pustém žlebu a Punkevním údolí. Předmětem ochrany jsou povrchové a podzemní krasové jevy, přirozeně dochovaná rostlinná a živočišná společenstva s výskytem výjimečně vzácných druhů. Velice významným porostem propasti Macocha je prvosenková kruhatka Matthiolova, jejíž výskyt je zaznamenán jako jediný v ČR.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Punkevní jeskyně s návštěvou propasti Macocha a plavbou na lodičkách

Projížďka na kole kaňonem Pustý žleb v Moravském krasu

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Josefovským údolím u Adamova
Josefovským údolím u Adamova

Turistická oblast: Moravský kras a okolí, Česká republika

Popis trasy výletu: z Adamova Josefovským údolím kolem Staré huti v Josefově, k jeskyni Jáchymka, Býčí skále a jeskyni Kostelík

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: rovinatý, zčásti kopcovitý

Celková délka trasy: 11 km (zpět stejnou cestou), 6 km (při návratu autobusem)

Nový hrad u Adamova - zřícenina hradu
Nový hrad u Adamova

Turistická oblast: Moravský kras a okolí, Česká republika

Popis trasy výletu: z Adamova na zříceninu hradu Nový hrad

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý až kopcovitý

Celková délka trasy: 7 km (trasa bez kočárku), 8 km (trasa s kočárkem)

Projížďka na kole kaňonem Pustý žleb v Moravském krasu
Projížďka na kole kaňonem Pustý žleb v Moravském krasu

Turistická oblast: Moravský kras a okolí, Česká republika

Popis trasy výletu: kaňonem Pustý žleb ze Sloupu do Skalního Mlýna a zpět, možnost využítí přepravy cyklobusem z Blanska do Sloupu

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý až mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy: 18 km (zpět stejnou cestou), 15 km (při využití cyklobusu)

Tipy kam s dětmi na jižní Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety na jižní Moravě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy na jižní Moravě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na jižní Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na jižní Moravě.
atrakce Hravé děti určitě zaujmou atrakce a zábava pro děti na jižní Moravě. hriste Pohyb a hru pro vaše ratolesti zaručí dětská hřiště, dětské koutky a dětské herny na jižní Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na jižní Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech na jižní Moravě.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů