Mravenčí stezka Hostinné, Krkonoše

 • Trasa výletu: z Hostinného od městského parku na Antoníček, po trase stezky k lomům nad Arnultovicemi a zpátky na Antoníček a do Hostinného
 • Celková délka trasy: 4,6 km
 • Terén: kopcovitý s převýšením cca 130 m
 • Vhodné pro kočárky: ne
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Uvedené informace jsou platné ke dni vzniku článku, aktuální stav cesty a značení se může časem změnit. Pokud zjistíte, že údaje v článku jsou neplatné, moc uvítáme, když nám nahlásíte změny na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., děkujeme.

Popis

Mravenčí stezka v Hostinném nás zavede za poznáním fascinující mravenčí říše a dalších zajímavých živočichů i rostlin. V blízkosti stezky se nachází jedna z nejpočetnějších kolonií mravence pospolitého v Podkrkonoší. Na počátku a na odpočinkovém místě na okraji lesa je instalována mapa stezky.

Trasa naučné stezky začíná v místě za městským parkem v ulici Aloise Jiráska, kde se ze silnice odklání cesta k místní zahrádkářské kolonii. Kolem zahrádek projdeme do lokality Antoníček a další trasa nás přivede do lesa. Odbočkou ze široké lesní cesty se dostaneme k největšímu z mravenišť do údolí Východního potoka. Poté se stezka stáčí vzhůru a přivede nás na odpočinkové místo. Další stoupání pod elektrickým vedením nás vrátí na lesní svahovou cestu, tak zvanou svážnici, která sloužívá ke svážení vytěženého dřeva z úbočí k odvozové cestě. Dojdeme k dalšímu odpočinkovému místu, kde si děti mohou pohrát a pohoupat se na houpačce. Zde končí první část okruhu.

Můžeme se odtud vrátit na Antoníček a zpátky do Hostinného, nebo pokračovat v cestě, která nás dovede do dvou opuštěných lomů nad Arnultovicemi a k vyhlídce nabízející Krkonoše jako na dlani. V prvním z lomů je umístěno další odpočinkové místo. Stezka se pak vrací na okraj lesa na Antoníček a cesta nás dovede nazpět do města. V průběhu celé trasy značené dřevěnými směrovkami půjdeme po zpevněných i nezpevněných lesních cestách, uvidíme krmelce a seníky pro přikrmování lesní zvěře, posedy, úly, ptačí budky a mraveniště. Patnáct zastavení s informačními panely nám nabídne řadu zajímavostí týkajících se mravenců a dalších živočichů, lučních rostlin a stromů, myslivosti či třeba geologie. Trasa je vhodná pro rodiny s dětmi, které již zvládnou náročnější stoupání a necelých 5 km dlouhou cestu ujdou samy. Je dobré si do batůžku přibalit s sebou svačinu a nápoje.

Zdroj: www.region-krkonose.cz/aktivni-vyziti/turisticke-trasy-naucne-stezky/mravenci-stezka-hostinne/

Fotogalerie

Mravenčí stezka Hostinné, Krkonoše
Mravenčí stezka Hostinné, Krkonoše
Mravenčí stezka Hostinné, Krkonoše
Mravenčí stezka Hostinné, Krkonoše

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.region-krkonose.cz/aktivni-vyziti/turisticke-trasy-naucne-stezky/mravenci-stezka-hostinne/

Další tipy kam s dětmi v okolí

Areál Mladé Buky

Areál Mladé Buky
 • Druh zábavy: lyžování pro rodiny, bobová dráha, letní tubing, BikePark, půjčovna kol a elektrokol, dětské hřiště, čertovská stezka, naučná stezka, vodní park, parkování pro karavany
 • Doporučený věk dětí: 1+
 • Adresa: Kalná Voda 7, Mladé Buky, Česká republika

Z Mladých Buků k Horskému hotelu

Z Mladých Buků k Horskému hotelu
 • Trasa výletu: z Mladých Buků přes Dolní Sejfy k Horskému hotelu Pod Pralesem
 • Celková délka trasy: 6 km
 • Terén: mírně kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: ano
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 361 m / 465 m

Průměrné stoupání / klesání: 8.1 % / 9.6 %

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

Locus Map

Zobrazit výlet v aplikaci Locus Map (pouze na zařízení Android)

KML soubor

Stáhnout KML soubor s trasou a popisem výletu

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Free Joomla! template by L.THEME