Okruh z Tubože na zámek Houska

Kokořínsko - výlety s dětmi

Aktualizováno 25. 9. 2015
phoca thumb m 1-tuboz

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z obce Tubož na zámek Houska a zpět přes Horní Housku

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén:  mírně kopcovitý

Celková délka trasy:  7 km


Zaparkujeme v obci Tubož v blízkosti rybníka. Vedle rybníka ve skalách si můžeme všimnout pozůstatků bývalého mlýna. Za skalami odbočíme doprava na lesní cestu, cyklotrasu 0003, po které dorazíme až k zámku Houska a budeme se po ní i vracet v rámci okružní trasy

Zpočátku jdeme po rovině, později do mírného kopce, který je necelý kilometr pod zámkem trochu prudší. Na rozcestí Houska - zámek (asi 50 metrů před zámeckou bránou) je možné se po modré turistické značce zajít podívat na vyhlídku. U kočárku se vystřídáme.

Od zámku se k cyklotrase 0003, které se držíme po celou dobu výletu, k nám přidá modrá turistická značka, posléze od rozcestí Houska se napojíme na červenou turistickou značku, jež nás na silnici opouští a odbočuje doprava. My se dáme doleva a jdeme z kopce dolů po asfaltové silnici s minimálním provozem. Procházíme obcí Horní Houska, pak chvíli lesem a následně otevřenou krajinou. Na rozcestí "Pod Houskou" pokračujeme rovně kolem chatové oblasti, až se dostaneme zpět k rybníku v Tuboži. 

Cestou na zámek je nutné mít kočárek do terénu, zpáteční cesta je již vhodná pro jakýkoli typ kočárku. Ti, kteří mají pouze golfové hole, mohou jít k zámku Houska a zpět po námi popsané druhé části trasy.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

 

Tubož

Tubož je obec ležící v Konrádovském dole. Zachovalo se zde mnoho staveb lidové architektury, především roubené chalupy, a proto se „Tubož" stala vesnickou památkovou zónou. V obci se nacházejí pozůstatky mlýna tesaného ve skále, nazvaného Palác. Skalním tunelem protéká říčka Pšovka, která sloužila jako náhon. V současné době je pozemek bývalého mlýna v soukromém vlastnictví, proto není zpřístupněn veřejnosti.

 

Pšovka

Pšovka pramení pod zámkem Houska v Houseckém dole. Protéká Konrádovským a Kokořínským dolem a zde zásobuje vodou řadu rybníků. Ve městě Mělník se vlévá do Labe. Pšovka je významným vodárenským zdrojem pro města Mělník a Kladno.

V roce 1995 byly Mokřady u pramene říčky vyhlášeny za přírodní památku Prameny Pšovky. Mokřady Liběchovky a Pšovky se staly v roce 1996 přírodní rezervací.

 

Zámek Houska

Na místě současného renesančního zámku Houska původně stál hrad založený Přemyslem Otakarem II. Stavba prošla řadou úprav, je v ní zastoupeno více slohových prvků (románský, gotický a renesanční). Nynější podobu nejvíce ovlivnila renesanční přestavba, proto se o „Housce" často hovoří o zámku s prvky gotického hradu. V 90. letech byl zámek vrácen původnímu majiteli a v roce 1999 byl zpřístupněn veřejnosti. Koná se zde řada kulturních akcí.

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Výlet z Vojtěchova do Střezivojic
phoca thumb m 1-vojtechov

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: z Vojtěchova Dobřeňským dolem do Střezivojic a zpět

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý

Celková délka trasy:  11 km

Z Malé Skály na Zbirohy
Z Malé Skály na Zbirohy

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: z Malé Skály na zříceninu hradu Zbirohy a zpět

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu (náročnější)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: zčásti odrážedla

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy:  10 km

Ze Mšena přes skalní útvary „Obří hlava a Žába“
phoca thumb m 4-obri-hlava-a-zaba

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Mšena přes Švédský val, Průsečnou skálu, skalní útvary Obří hlava a Žába, Faraon a zpět do Mšena

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy:  6 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů