K Čertovým hlavám a jeskyni Klácelka

Kokořínsko - výlety s dětmi

Aktualizováno 3. 12. 2013
Na Čertovy hlavy a jeskyni Klácelka

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: ze Želíz ke skalám "Čertovy hlavy" a do umělé jeskyně "Klácelka"

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 2 km


V tomto výletu si prohlédneme díla vytesaná do skal od známého sochaře 19. století, Václava Levého. Podíváme se k monumentální skalní skulptuře „Čertovy hlavy“ a do umělé jeskyně „Klácelka“. Výlet není vhodný pro kočárky.

Výlet zahájíme v obci Želízy, kde u odbočky na Dolní Zimoř zaparkujeme auto. Odtud se vydáme po modré turistické značce a vystoupáme lesní pěšinou lemovanou skalisky k Čertovým hlavám. Zpočátku je cesta poměrně strmá. Od Čertových hlav sejdeme druhou stranu kopce na okraj Želíz (směr Liběchov) a stále pod vedením modrého turistického značení pokračujeme lesem k jeskyni Klácelka.

Po zdolání nejprudšího kopce cestou ke Klácelce se vedle lesní pěšiny nacházejí dvě špatně viditelné hluboké průrvy mezi skalami. Zde je potřeba zvýšené opatrnosti! Menší děti raději povedeme za ruku. Po chvíli sestoupáme pár desítek metrů k jeskyni Klácelka.

Za vstupní železnou branou před jeskyní Václav Levý ve skalách zpodobnil vůdce husitských vojsk Jana Žižku a Prokopa Holého (vlevo) a v křesle vůdce blanického vojska Zbyňka ze Zásmuk (vpravo). Spatříme tu také spící blanické vojsko a trpaslíky. V samotné uměle vytvořené jeskyni Klácelka shlédneme na stěnách reliéfy zvířat z bajky F. M. Klácela „Ferina lišák“ a dle vzoru francouzského karikaturisty Grandvilla. Tato památka vznikla v roce 1845. Zpátky se můžeme vrátit stejnou cestou. Pokud se chceme vyhnout výšlapu přes Čertovy hlavy, tak z okraje Želíz projdeme obcí po chodníku podél silnice až k autu.

Jestli jsme na výletě s malými dětmi, je možné si výlet trochu zkrátit a zjednodušit. Zaparkovat lze také na okraji Želíz – u bytovek (blíž k Liběchovu) a k Čertovým hlavám vyjdeme pozvolnější pěšinou po jižní straně kopce. Poté se vrátíme a následujeme modré turistické značení již popsané cesty k jeskyni Klácelka.

Děti si mohou vzít s sebou baterky a pomocí nich sledovat a poznávat podobu jednotlivých reliéfů, které ve tmavé jeskyni nejsou dobře znatelné.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Ze Želíz kolem soch Václava Levého

Cyklistický okruh ze Želíz na Kokořínsku

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cinibulkovou naučnou stezkou v Kokořínsku
Cinibulkovou naučnou stezkou v Kokořínsku

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Mšena Cinibulkovou naučnou stezkou přes skalní blok Prolezovačky, vyhlídku na Vrátenskou horu a Housecké vrchy, skalní labyrint Bludiště, Švédský val, Průsečnou skálu, skalní útvary Obří hlava a Žába, skálu Faraon a zpět do Mšena. Možnost zkrácení trasy: od hájenky Na Rovinách přes lesopark Debř zpět do Mšena nebo absolvování kratšího okruhu z Romanova na vyhlídku a Bludiště.

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: v některých úsecích odrážedla

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 9 km, možnost zkrácení na 7 km nebo 2 km

Cyklistický okruh ze Želíz na Kokořínsku
Cyklistický okruh ze Želíz na Kokořínsku

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Želíz přes Dolní Zimoř, kolem jeskyně Klemperka, přes Dobřeň, Dolní Vidim, Tupadly a zpět do Želíz

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ne

Terén: mírně kopcovitý (2 krátká strmá stoupání) 

Celková délka cyklotrasy:  28 km

Kokořínským dolem k rybníku Harasov
Kokořínským dolem k rybníku Harasov

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: od restaurace U Grobiána v Kokořínském Dole podél toku Pšovky k rybníku Harasov

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu (pouze od Kokořínského Dolu ke křížení se silnicí)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla (pouze od Kokořínského Dolu ke křížení se silnicí)

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 6 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů