Výlet na hrad Kokořín

Kokořínsko - výlety s dětmi

Aktualizováno 15. 1. 2015
Výlet na hrad Kokořín

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: výstup z Kokořínského Dolu na hrad Kokořín, popř. prohlídka hradu

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu - na nádvoří hradu (náročné - stoupání)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 2 km (pozvolnější trasa), 1 km (zkratkou lesem)  


Přímo k hradu Kokořín autem nedojedeme. Z obce Kokořínský Důl nalézající se hned pod hradem musíme zdolat převýšení cca 70 metrů. Na nádvoří hradu se dostaneme i s kočárkem, ale místy je dost náročné ho vytlačit.

Výchozím místem ke hradu Kokořín nám je obec Kokořínský Důl, kde se nacházejí dvě parkoviště. V prohlídkové sezóně jsou zpoplatněna. Odtud začneme stoupat po vedlejší silnici. Je možné si zvolit pozvolnější trasu po vedlejší silnici (600 metrů) a následně lesem dalších 400 metrů anebo po 300 metrech ze silnice odbočíme do lesa na kratší cestu ke hradu. Ta vede strmě po schodech vytvořených z dřevěných kůlů. Schody jsou vyšší, s malými dětmi a kočárkem si vybereme pozvolnější terén.

Hrad Kokořín obejdeme z jižní strany, po přejití dřevěného mostu vkročíme na nádvoří hradu. Tam si v pokladně můžeme zakoupit vstupenky na prohlídku. V nabídce jsou dva prohlídkové okruhy.

V I. prohlídkovém okruhu se s průvodcem podíváme do starého paláce. Samostatně se projdeme po ochozech a vystoupáme na věž, ze které se potěšíme krásným výhledem do Kokořínského dolu.

II. prohlídkový okruh zahrnuje samostatný vstup na vyhlídkovou věž.

V bývalých sklepech hradu můžeme shlédnout výstavu „Zapomenuté Kokořínsko“ uspořádanou majiteli hradu, rodinou Špačkových a občanským sdružením PŠOVKA. Na základě historických pohlednic, dobových tiskovin a dokumentů si lze udělat představu jak se Kokořínsko časem proměňuje. Uvidíme například fotografie zříceniny hradu Kokořín z konce 19. století ještě před rozsáhlou rekonstrukcí.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Hrad Kokořín

Na místě současného hradu Kokořín původně stála za Jana Lucemburského středověká tvrz, která byla zčásti vytesaná do skály.

V první polovině 14. století na ostrohu pískovcové skály vyrostl hrad. Majitelé se často střídali a byli jimi příslušníci šlechtických rodů. Po smrti Albrechta z Valdštejna přešel Kokořín opět do vlastnictví krále. Koncem 16. století již nebyl obýván a postupně se měnil ve zříceninu.

V roce 1895 byl hrad Kokořín zásluhou Klubu českých turistů částečně zpřístupněn veřejnosti. V roce 1896 jej koupil šlechtic ze Starburgu, Václav Špaček a zřícenina se podrobila rozsáhlé rekonstrukci, která byla dokončena jeho synem Janem v roce 1918.

Po roce 1950 přešel hrad Kokořín do držení státu. V roce 2006 se vrátil zpět rodině Špačkových, kteří pokračují v poslání o zachování tohoto historického skvostu veřejnosti.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Kokořínským dolem k rybníku Harasov

Procházka Kokořínským dolem

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Kondiční a vyhlídkový okruh kolem kempu Kokořín
Kondiční a vyhlídkový okruh kolem kempu Kokořín

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh po místní červené značce nad Kokořínským dolem

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 4 km

Luštění v přírodě a hledání pokladu, Kokořín
Luštění v přírodě a hledání pokladu, Kokořín

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: parkování v Kokořínském Dole, hra pro děti od hradu Kokořín přes Kokořínský Důl ke skalnímu hradu Nedamy

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: středně kopcovitý

Celková délka trasy: 6,5 km (včetně příchodu a návratu na parkoviště)

Okruh z parkoviště pod Pokličkami přes Vojtěchov, Jestřebické pokličky a Jestřebici
Okruh z parkoviště pod Pokličkami přes Vojtěchov, Jestřebické pokličky a Jestřebici

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z parkoviště pod Pokličkami přes Vojtěchov, Jestřebické pokličky a Jestřebici

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: pouze úsek mezi Vojtěchovem a Jestřebicí

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla, místy nutné přenášet

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 7 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů