Zřícenina hradu Andělská Hora v Karlovarském kraji

Karlovarsko - výlety s dětmi

Aktualizováno 14. 1. 2016
Zřícenina hradu Andělská Hora v Karlovarském kraji

Turistická oblast: Karlovarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: z obce Andělská Hora na zříceninu hradu Andělská Hora

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 600 metrů


Rozsáhlá zřícenina gotického hradu Andělská Hora se vypíná na mohutném skalním ostrohu nad stejnojmennou obcí v Karlovarském kraji.

 

Příjezd autem, parkování, přístup k hradu

Vozem se do obce Andělská Hora dostaneme odbočením ze státní silnice 6 spojující Prahu a Karlovy Vary. Zaparkovat můžeme na náměstí. Ke zřícenině vede vyšlapaná pěšina (zelená turistická značka), která není vhodná pro jízdu s kočárkem. Zřícenina hradu Andělská Hora je volně přístupná.

 

Popis hradu

Hrad Andělská Hora měl předhradí (dolní hrad) se dvěma bránami. Druhou branou se vcházelo na nádvoří jádra hradu zabezpečeného hradbou se střílnami. V západní části nádvoří se nacházel dvoupatrový palác lichoběžníkového půdorysu, který patřil k mladším stavbám na hradě. Nejstarší a nejvýše položenou částí hradu je takzvaný horní hrad, kde stávala čtverhranná věž. Na skalnaté plošině před touto věží a nad přístupovou cestou se nalézala další stavba. Toto místo opatřené zábradlím nyní slouží jako vyhlídka, odkud se nabízejí krásné pohledy na kopcovitou krajinu Slavkovského lesa a Doupovských hor.

 

Historie hradu Andělská Hora

Prvním připomínaným vlastníkem hradu Andělská Hora byl v roce 1402 hrabě z Oseka – Boreš. Od roku 1414 se hrad stal královským majetkem. Kolem roku 1430 byl obsazen husitským hejtmanem Jakoubkem z Vřesovic.

Dalšími držiteli panství byli od roku 1436 Kašpar Šlika, od roku 1480 Jindřich III. z Plavna (založil městečko pod hradem), od roku 1570 Kolonové z Felzu a od roku 1622 Černíni. V roce 1635 byl objekt vypálen Švédy. V roce 1718 hrad i městečko zastihl požár. V 18. století byl hrad Andělská Hora opuštěn a stal se zříceninou. V roce 1889 začal zchátralý hradní areál obnovovat Heřman Černín. Černínům zřícenina Andělská Hora patřila do roku 1945. V současné době je majetkem obce Andělská Hora.

 

Další zajímavosti

V obci Andělská Hora na náměstí si naši pozornost zaslouží gotický farní kostel sv. Michaela Archanděla z 15. století a pod ním barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1767.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Bečov nad Teplou myslí na děti
Bečov nad Teplou

Turistická oblast: Karlovarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: prohlídkové okruhy na zámku Bečov nad Teplou, procházka botanickou zahradou a další zajímavosti pro děti v Bečově nad Teplou

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: zpravidla ano - nádvoří zámku, převážná část zahrad zámku, botanická zahrada, pouze 2/3 NS Šibeniční vrch, vyhlídková plošina na Zlatém vrchu 

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano - viz. kočárky

Terén: rovinatý až kopcovitý

Celková délka trasy: libovolná - dle výběru

Cyklostezka Ohře – z Karlových Varů do Sokolova
Cyklostezka Ohře – z Karlových Varů do Sokolova

Turistická oblast: Karlovarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: z Karlových Varů kolem Svatošských skal, přes Loket a Královské Poříčí do Sokolova, možnost návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 29 km (při návratu vlakem), 58 km (tam i zpět)

Archeopark Prášily
Archeopark Prášily

Lokalita: Prášily, západní Čechy

 

Druh zábavy: archeopark, rekonstrukce keltských obydlí, výukové programy pro školy, ukázky řemesel, bojů, rituálů

 

Doporučený věk dětí: 3+

Tipy kam s dětmi v západních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety na Plzeňsku, Karlovarsku a na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v západních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v západních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v západních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech na Plzeňsku a na Šumavě

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů