Výlet do západočeského Chebu – hrad a další zajímavosti

Karlovarsko - výlety s dětmi

Aktualizováno 13. 12. 2015
Výlet do západočeského Chebu

Turistická oblast: Karlovarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: prohlídka Chebského hradu, procházka městem přes náměstí Krále Jiřího z Poděbrad a sportovně - relaxační zónu Krajinka

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: okruh městem cca 3 km


Cheb leží v Karlovarském kraji na západě Čech. Je okresním městem se 40 obcemi. Na západě sousedí s Německem. Protéká jím řeka Ohře a prochází důležitá mezinárodní železniční trasa. Železniční stanice Cheb tvoří hraniční přechod s Německem.

Děti, které mají rády historii a hrady, by mohla zaujmout návštěva rozsáhlého hradu Cheb. Po prohlídce hradu lze dojít na náměstí Jiřího z Poděbrad v centu města, kde stojí k povšimnutí tzv. „Špalíček" – skupina 11 úzkých a vysokých kupeckých domů, jež začaly vznikat již ve 13. století. Na náměstí se dále nachází Muzeum Cheb s bohatou expozicí.

Ve městě Chebu se nalézá řada historických památek. Centrum bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Dokladem cennosti památek jsou zachované zbytky hradeb, Chebský hrad, katolický farní kostel sv. Mikuláše na Kostelním náměstí, bývalý františkánský klášter na Františkánském náměstí a další významné stavby jako kostely, sochy, kaple a památníky.

Pod Chebským hradem se na obou březích řeky Ohře rozkládá odpočinková a sportovní zóna Krajinka s dětskými a sportovními hřišti, lanovým centrem, cyklostezkou, vyhlídkovou věží a dalšími aktivitami a zajímavostmi pro děti i dospělé.

 

Chebský hrad

Při prohlídce Chebského hradu je možné navštívit kapli sv. Martina, Erharda a Uršuly z 12. století postavenou v tzv. štaufském stylu, který představuje spojení forem románského a gotického stylu. Tento jedinečný sloh římsko - německého rodu Štaufů nikde jinde u nás nenajdeme. Můžeme tu vystoupat po točitých schodech a nahlédnout do malé alchymistické laboratoře, která zde opravdu bývala.

Pěkný pohled na město Cheb nám poskytne Černá věž. K tomu je zapotřebí vystoupat po 109 schodech. Tato 18,5 metrů vysoká věž svůj název získala díky černému sopečnému tufu, z něhož byla postavena.

V barokních kasematách ze 17. století si prohlédneme výstavu zbraní, mučících i popravčích nástrojů.

Z hradního paláce se zachovalo pouze obvodové zdivo. Jeho východní polovinu zaujímal královský sál, na jehož stěnách si povšimneme trojice pětidílných románských oken s mramorovými sloupky.

 

Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad – městská památková rezervace

Jihovýchodním směrem asi 300 metrů od Chebského hradu se dostaneme do centra města, které bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Naši pozornost tu jistě upoutá tzv. Špalíček, komplex 11 středověkých domů, jež postupně vznikaly již od 13. století. Na chebském náměstí poblíž Špalíčku se nalézá Pachelbelův dům, kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna. Dnes tu sídlí Muzeum Cheb.

Dále tu můžeme vidět Horní kašnu s kopií renesanční sochy Rolanda symbolizujícího tržní práva říšských měst a Dolní kašnu (před kavárnou Špalíček) s barokní sochou Divého muže chránícího zlatým kyjem městský znak.

Dominantou východní strany náměstí je barokní budova Nové radnice se sídlem městského úřadu a Galerie výtvarného umění v Chebu.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Z historie města a hradu letem světem

Město Cheb

První písemné zmínky o městě Chebu pocházejí z r. 1061. Do 2. světové války zde žila převážná část obyvatelstva německé národnosti a Cheb byl součástí tzv. Sudet. Po ukončení války byli Němci z města vyhoštěni.

Hrad Cheb

Na skalnatém ostrohu nad pravým břehem řeky Ohře stálo původně slovanské hradiště. Na jeho místě vznikla kamenná pevnost, jež byla římským císařem Fridrichem Barbarossou přebudována na císařskou falc. Na přelomu 17. a 18. století byl objekt přestavěn na barokní pevnostní citadelu. Do současnosti se dochovaly zbytky paláce, Černá věž a románsko – gotická kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Cyklostezka Ohře – z Chebu do Sokolova

 

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.hrad-cheb.cz

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezka Ohře – z Chebu do Sokolova
Cyklostezka Ohře – z Chebu do Sokolova

Turistická oblast: Karlovarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: z Chebu přes Jindřichov, Chocovice, Nebanice, Mostov, Kynšperk nad Ohří, Dasnice, Chlumek, Hlavno a Citice do Sokolova, možnost návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 35 km (při návratu vlakem), 70 km (tam i zpět)

Cyklovýlet z Františkových Lázní na hrad Seeberg
Cyklovýlet z Františkových Lázní na hrad Seeberg

Turistická oblast: Karlovarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Františkových Lázní přes Ostroh s návštěvou hradu Seeberg

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý až mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy: 18 km

Hrad Loket - výhled z věže, autentická ukázka středověkého mučení a muzeum zbraní
Hrad Loket

Turistická oblast: Karlovarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: prohlídka hradu Loket (celoroční)

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří hradu)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří hradu)

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 800 m (z parkoviště na náměstí k hradu a zpět)

Tipy kam s dětmi v západních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety na Plzeňsku, Karlovarsku a na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v západních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v západních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v západních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech na Plzeňsku a na Šumavě

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů