Výlet na hrad Bítov a zříceninu hradu Cornštejn

Jižní Morava - výlety s dětmi

Aktualizováno 5. 5. 2015
Bítov a Cornštejn

Turistická oblast: jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: 1. z parkoviště nebo centra obce Bítov na hrad Bítov, 2. na zříceninu hradu Cornštejn (parkoviště je u zříceniny)

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu, golfky (pouze na hrad Bítov od parkoviště)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (pouze na hrad Bítov od parkoviště)

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 1 až 6 km (dle varianty trasy)


Hrad Bítov i zřícenina hradu Cornštejn se nacházejí v blízkosti obce Bítov na březích Vranovské přehrady a můžeme je navštívit v rámci jednoho výletu.

Hrad Bítov stojí na ostrohu, kolem něhož se obtáčí meandr řeky Želetavky, která se posléze vlévá do Dyje. K hradu se dostaneme od záchytného parkoviště, které je od něj vzdálené 600 metrů. Od parkoviště se jde po asfaltové cestě, která je vhodná i pro kočárky.

Turisticky zajímavější možností je vydat se z centra obce Bítov lesem po zelené turistické značce, jedná se o trasu dlouhou 3 kilometry.

Třetí a nejnáročnější variantou je cesta z Bítova po místní červené značce, která sestupuje až dolů k Vranovské přehradě, prochází kempem a opět stoupá lesem nahoru k hradu.

Poslední dvě trasy vzhledem ke stoupání nejsou příliš vyhovující pro výlet s kočárkem.

Na hradě Bítově si můžeme vybrat ze čtyř okruhů prohlídek, z nichž IV. okruh je určen dětem. Více v Prohlídka pro děti na hradě Bítově.

Zřícenina hradu Cornštejn se nalézá na opačné straně Vranovské přehrady než Bítov. Z Bítova musíme sjet dolů, přejedeme most a na první křižovatce odbočíme doleva. Parkovat je možné přímo u zříceniny. Z Bítova na Cornštejn dojdeme i pěšky, po zelené značce jsou to necelé 3 kilometry. Vstup na zříceninu hradu Cornštejn je volný.

 

Trasa výletu na mapě: trasa od parkoviště

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Trasa výletu na mapě: trasa po zelené z centra Bítova

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Trasa výletu na mapě: trasa místní červené z centra Bítova

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Hrad Bítov - historie

První písemné zmínky o hradě Bítově spadají již do 11. století, kdy jej vlastnili Přemyslovci. Hrad plnil ochranou úlohu česko-rakouských hranic. Po vymření Přemyslovců po meči Bítov patřil Lichtenburkům, kteří centrum posunuli do vyšší části ostrohu, zbudovali mohutné opevnění s dalšími třemi věžemi a postavili hradní kapli. Položili též základ nynějšího paláce. Dalšími majiteli byli Streinové ze Švarcenavy (provedli na zámku nákladnou renesanční přestavbu v severoitalském stylu) a Jankovští z Vlašimi. Současné novogotické podoby se hrad dočkal při přestavbě za držení hradu rodem Daunů v 19. století.

Po střídání dalších majitelů přešel hrad v roce 1912 do rukou Hassů, statkářské rodiny ze západních Čech a výrobců porcelánu ve své firmě. Poslední vlastník hradu Bítov, Jiří Haas ml., velký milovník žen a zvířat, zřídil na hradě jednu z největších zoologických zahrad té doby a psinec s až 200 druhy psů. Po smrti dal některé vycpat v jejich oblíbené poloze, sbírka sčítá 51 vycpaných psů, ostatní pochoval na psím hřbitově. Psi měli též svoji kuchyni. K prostým lidem se Jiří Haas ml. choval zdvořile a štědře. Byl to muž s velkým srdcem, antifašista a stoupenec Masarykův.

V roce 1945 přišli za baronem Jiřím Haasem partyzáni s místními příslušníky KSČ, aby pěšky odešel do Rakouska. Baron se nemohl se svým hradem a zvířaty rozloučit a tak se uzamkl v pokoji a zastřelil. Dodnes se o jeho smrti vedou spekulace. Hrad byl poničen a rozkraden, zvířata trpěla hladem. Některá si vzali zemědělci, jiná vypustili do přírody. Bítov do své správy převzal stát a veřejnosti byl zpřístupněn v r. 1949.

 

Hrad Cornštejn - historie

Hrad Cornštejn byl vybudován ve 14. století a sloužil jako královská pevnost. Do poloviny 15. století hrad patřil Lichtenburkům. Hynek z Lichtenberka a Cornštejna se zapojil do mezinárodní politiky, dostal se do sporu s Jiřím z Poděbrad. Hrad obléhalo moravské zemské vojsko. Po porážce Lichtenberků byl předán Jindřichu Krajíři z Krajku. Krajířové se s Lichtenberky z Bítova stále dohadovali, a tak Cornštejn odkoupili Lichtenberkové zpět. Po vymření Lichtenberků koncem 16. století se stali majiteli Steinové ze Švarcenavy, kteří se o hrad moc nestarali. Počátkem 17. století získali hrad Cornštejn Jankovští z Vlašimi a byl již označen jako pustý. Dalšími vlastníky byli Daunové a od roku 1912 hrad náležel rodu Hassů z Hasenfelsu. V roce 1945 byl hrad zestátněn.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Prohlídka pro děti na hradě Bítově

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Prohlídka pro děti na hradě Bítově
Hrad Bítov

Lokalita: Bítov, jižní Morava

 

Druh zábavy: dětská prohlídka hradu

 

Doporučený věk dětí: 3+

Zámek Uherčice, zřícenina rozhledny v zámeckém parku
Zámek Uherčice

Turistická oblast: Jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: návštěva zámku Uherčice, procházka zámeckým parkem ke zřícenině kamenné rozhledny

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu (v zámeckém parku)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla (v zámeckém parku)

Terén: od parkoviště na zámek rovinatý, v parku mírně kopcovitý

Celková délka trasy: parkoviště je v blízkosti zámku

Zámek Vranov nad Dyjí
Zámek Vranov nad Dyjí

Turistická oblast: Jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: z parkoviště na okraji Vranova nad Dyjí k zámku Vranov nad Dyjí

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: z parkoviště na nádvoří zámku pouze po silnici

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 1,5 km (z parkoviště k zámku a zpět)

Tipy kam s dětmi na jižní Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety na jižní Moravě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy na jižní Moravě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na jižní Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na jižní Moravě.
atrakce Hravé děti určitě zaujmou atrakce a zábava pro děti na jižní Moravě. hriste Pohyb a hru pro vaše ratolesti zaručí dětská hřiště, dětské koutky a dětské herny na jižní Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na jižní Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech na jižní Moravě.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů