Zámek Slavkov – Austerlitz

Jižní Morava - výlety s dětmi

Aktualizováno 27. 2. 2015
Zámek Slavkov – Austerlitz

Turistická oblast: Jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: prohlídka zámku Slavkov – Austerlitz (klasické, kostýmované a čarodějné prohlídky), procházka zámeckým parkem

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (v parku a na nádvoří zámku)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (v parku a na nádvoří zámku)

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 2,5 km (okruh celým parkem)


Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. Znám je především jako rezidence významného rodu pánů z Kounic a jako místo, poblíž něhož se v roce 1805 odehrála Bitva tří císařů (neboli bitva u Slavkova).

 

Prohlídkové trasy

Následující tři klasické prohlídky jsou vhodné spíše pro školní děti od 7 let.

1. Historické sály: Tato trasa představuje reprezentativní prostory zámku s bohatou freskovou a štukovou výzdobou, dobovým mobiliářem. Vede Sálem předků, Rubensovým sálem a také Historickým sálem. Prohlídka vrcholí návštěvou kaple sv. Kříže.

2. Historické sály a salonky: Rozšířená prohlídka celého prvního patra zámku. Vedle prohlídkové trasy Historické sály zahrnuje také severní křídlo zámku, kde je instalována expozice představující kulturu bydlení šlechty od renesance až po 19. století.

3. Podzemí: Unikátní prostory dvou pater zámeckých sklepů, systému spojovacích chodeb, hospodářské zázemí s pekárnou a pomocnou kuchyní. K vidění je také lapidárium kamenných uměleckých artefaktů.

Pro děti budou více zajímavé kostýmované prohlídky zámku zaměřené na napoleonskou tématiku, osobnosti spjaté se zámkem a na originální vyprávění známých pohádek či čarodějné prohlídky podzemí. Kostýmované prohlídky s pohádkovou tématikou lze doporučit dětem od 4 let, strašidelné prohlídky raději od 7 let.

Několik prostor nabízí možnost doplnit si prohlídku zámku o některou z četných výstav, které zámek v průběhu roku pořádá. Velmi oblíbené jsou vzpomínkové akce konané u příležitosti výročí bitvy u Slavkova. Na slavkovském zámku se pořádají také koncerty. Je možné uspořádat kulturní a společenské akce v celém zámeckém areálu.

 

Nabídka dalších služeb: Zámecká kavárna a v létě zahrádka v blízkosti pokladny; Zámecká restaurace s vinným sklepem; prodej suvenýrů, upomínkových předmětů, publikací a knih souvisejících se zámkem.

K procházce a odpočinku jistě poslouží přilehlý park s bohatou sochařskou výzdobou a několika bazény. Byl navržen ve stylu francouzských barokních zahrad a patří k nejvýznamnějším ukázkám historické zeleně na Moravě. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Historie zámku Slavkov

Historie dnešního barokního zámku začíná ve 13. století, kdy zde podle dochovaných písemných záznamů již existovala komenda řádu německých rytířů. Později se zámek stal sídlem rodu Kouniců, jejichž nejvýznamnějším představitelem byl Václav Antonín hrabě Kounic-Rietberg, říšský kníže, státní ministr, kancléř Marie Terezie, Leopolda II., Josefa II. a Františka II. Slavkovský zámek je ale především spjat s bitvou tří císařů, která se u Slavkova udála v roce 1805. Po svém vítězství nad ruskou a rakouskou spojeneckou armádou Napoleon přenesl svůj hlavní stan do slavkovského zámku, který se v následujících dnech stal místem diplomatických jednání, které předcházely ukončení války.  Dnes je vlastníkem zámku město Slavkov u Brna a zámek byl v roce 2008 vyhlášen národní kulturní památkou.

 

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.zamek-slavkov.cz

Mohlo by vás zajímat

Výlet s dětmi za zvířátky a tajemstvím Ždánického lesa u Bučovic
Výlet s dětmi za zvířátky a tajemstvím Ždánického lesa u Bučovic

Turistická oblast: Jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: od Ekofarmy Jalový dvůr na hradiště Kepkov a k tvrzišti Konůvky

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 7 km

Zámek a zámecká zahrada v Bučovicích
Zámek Bučovice

Turistická oblast: Jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: procházka zámeckou zahradou a jírovcovou alejí, prohlídka zámku

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (v zámecké zahradě a aleji)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (v zámecké zahradě a aleji)

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: parkování v blízkosti zámku

Cyklostezka Brno-Obřany - Bílovice nad Svitavou
Cyklostezka Brno-Obřany - Bílovice nad Svitavou

Turistická oblast: Jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: z Brna-Obřan do Bílovic nad Svitavou

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 8 km

Tipy kam s dětmi na jižní Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety na jižní Moravě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy na jižní Moravě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na jižní Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na jižní Moravě.
atrakce Hravé děti určitě zaujmou atrakce a zábava pro děti na jižní Moravě. hriste Pohyb a hru pro vaše ratolesti zaručí dětská hřiště, dětské koutky a dětské herny na jižní Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na jižní Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech na jižní Moravě.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů