Jindrova naučná stezka u Jindřichova Hradce

Jižní Čechy - výlety s dětmi

Aktualizováno 22. 3. 2015
Výlety s dětmi: Jindrova naučná stezka

Turistická oblast: jižní Čechy, Česká republika

Popis trasy výletu: vlakem z Jindřichova Hradce do Malého Ratmírova, poté pěšky Jindrovou naučnou stezkou do Jindřiše a odtud vlakem zpět do Jindřichova Hradce

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén:  mírně kopcovitý

Celková délka trasy:  7 km


V následujícím výletu spojíme procházku přírodou společně s projížďkou vlakem, což by se mohlo líbit dětem.

Na výlet se vydáme vlakem z Jindřichova Hradce, parkování je možné přímo na nádraží. Místní kuriozitou jsou vyjížďky parním vlakem po jindřichohradecké úzkokolejce. Za jízdné zaplatíme sice více, ale motorákem se najezdíme ještě mockrát.

Parní vlak má konečnou stanici v Nové Bystřici. My vystoupíme dříve, a to v Malém Ratmírově. Od nádraží sejdeme cca 500 metrů z kopce po silnici a vlevo v lese se napojíme na červenou turistickou značku, která vede Jindrovou naučnou stezkou při toku Hamerského potoka. Naučná stezka začíná v Jindřichově Hradci a odtud je zahájeno i číslování informačních panelů (od čísla 1 do čísla 21). Protože jdeme směrem opačným, naše první zastavení je u tabule s číslem 21. Po cestě se dozvíme spousty poznatků o zdejších rostlinách, živočiších nebo např. o tzv. suťových lesích, typických pro tuto krajinu. Zábavnou formou jsou tu pro děti připraveny i různé hádanky a úkoly doplněné obrázky. Celá trasa je dlouhá 11 km. Aby ji zvládly i mladší děti, zvolili jsme úsek ve vzdálenosti 7 km.

Po 2 kilometrech dorazíme do osady Dvoreček, následně procházíme lesem podél Blažejova. Na rozcestí Pod Vítkovým hrádkem můžeme odbočit a vyjít ke zřícenině Vítkův hrádek (cca 500 m).

Po případném odbočení ke zřícenině se vrátíme na hlavní cestu k rozcestníku a pokračujeme do obce Jindřiš, kde ukončíme naše putování. Přečteme si poslední informační tabuli s číslem 11. Dojdeme na nádraží a vlakem (tím, který zrovna stihneme, motorový jezdí častěji. Během cesty si pochopitelně hlídáme čas!) vyrazíme zpět do Jindřichova Hradce.

Jindrovu naučnou stezku není vhodné absolvovat s kočárkem, na odrážedle či kole, trasa vede z převážné části po méně kvalitní přírodní cestě. Dle času a chuti se můžeme projít po městě Jindřichově Hradci.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Parní vlak - Jindřichohradecká úzkokolejka

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklistickou naučnou stezkou Okolo Třeboně
Cyklistickou naučnou stezkou Okolo Třeboně

Turistická oblast: jižní Čechy, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Třeboně přes Novou Hlínu, Starou Hlínu k Stříbřeckému mostu a pomníku Emy Destinové, přes Novořeckou Baštu a zpět do Třeboně

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy:  22 km

Parním vlakem jindřichohradeckou úzkokolejkou
 Zábava pro děti: Jindřichohradecká úzkokolejka

Lokalita: Jindřichův Hradec, jižní Čechy

 

Druh zábavy: jízda parním vlakem

 

Doporučený věk dětí: 3+

Výlet do lázeňského města Třeboň
Výlety s dětmi: Třeboň

Turistická oblast: Třeboňsko, jižní Čechy, Česká republika

Popis trasy výletu: prohlídka Třeboně a aktivity s dětmi v Třeboni (koupání, procházky s dětmi i kočárkem, naučné stezky, historické památky a další)

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu, golfky

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén:  rovinatý

Celková délka trasy:  libovolná

Tipy kam s dětmi v jižních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v jižních Čechách výlety na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v jižních Čechách a na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v jižních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v jižních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v jižních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v jižních Čechách.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů