Zřícenina hradu Borotín a bílá paní

Jižní Čechy - výlety s dětmi

Aktualizováno 7. 12. 2015
Zřícenina hradu Borotín a bílá paní

Turistická oblast: Jižní Čechy, Česká republika

Popis trasy výletu: prohlídka zříceniny hradu Borotín - parkování přímo u zříceniny hradu, možnost procházky v okolí po značených cestách

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (do některých částí zříceniny)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (do některých částí zříceniny)

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 100 metrů od parkoviště


Zřícenina gotického hradu Borotín (též nazývána Starý zámek) se nalézá na skalnatém výběžku nad Starozámeckým rybníkem u stejnojmenné obce severně od Tábora. Přímo u zříceniny je možné zaparkovat. V současné době jsou k vidění zbytky hradního paláce a dvou věží. Zrcadlící se Borotín na hladině rybníka působí romanticky a láká k navštívení.

Ke zřícenině hradu Borotín se váže legenda o bílé paní. V okolí hradu se tradovalo o nešťastné lásce mladé dívky z hradu k prostému muži. Za tuto neřest byla dívka zavražděna svým manželem. Od té doby se prý na Borotíně zjevoval přízrak bíle oděné paní. Lidový příběh nám na zřícenině hradu Borotín připomíná dřevěná soška bílé paní.

Zřícenina hradu Borotín je volně přístupná po celý rok. Vzhledem k tomu, že lze dojet autem až před zříceninu, tak neztratíme tolik času a návštěvu Borotína můžeme spojit s výletem do nedalekého historického města Tábor či na zříceninu hradu Kozí Hrádek. A nebo je možné využít k procházce okolí zříceniny hradu Borotín.

Naučná stezka J. E. Kypky vznikla v roce 2014, vede obcí Borotín a jejím blízkým okolím. Okružní stezka dlouhá 3,5 km začíná na návsi Borotína před rodným domem skladatele Jana Evangelisty Kypky. Informační tabule na stezce přibližují umělcův život i zdejší zajímavosti. Naučná stezka je přizpůsobena bezbariérově, proto ji lze projet i s kočárkem.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Historie hradu Borotín

Hrad Borotín byl zřejmě založen Vítkem z Landštejna začátkem 14. století. Rod Vítkovců (pánů z Landštejna a Borotína) tu žil 90 let. Borotín úspěšně čelil husitským obléháním. V roce 1623, kdy objekt patřil pánům z Milhostic, odpůrcům habsburské monarchie, byl za trest vypálen a zničen císařským vojskem. Nikdy již nebyl obnoven a v pozdějších letech byl rozebrán ke stavebním účelům.

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Housův mlýn – zážitkový husitský skanzen v Táboře
Housův mlýn – zážitkový husitský skanzen v Táboře

Lokalita: Tábor, jižní Čechy

 

Druh zábavy: zážitkový skanzen, hustické hry, lukostřelba, filmová zbrojnice, hustický hostel, akce pro děti

 

Doporučený věk dětí: 6+

Lesopark Pintovka v Táboře
Lesopark Pintovka v Táboře

Turistická oblast: Jižní Čechy, Česká republika

Popis trasy výletu: naučná lesnická přírodovědná stezka, 3 okruhy značené místním značením, trasa podél řeky Lužnice

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: v horní části parku a na cestě podél Lužnice

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: v horní části parku a na cestě podél Lužnice

Terén: mírně kopcovitý až kopcovitý

Celková délka trasy: různá dle zvolené trasy

Naučná stezka Borkovická blata
Naučná stezka Borkovická blata

Turistická oblast: Jižní Čechy, Česká republika

Popis trasy výletu: naučnou stezkou Borkovická blata

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: terenní

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 6 km

Tipy kam s dětmi v jižních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v jižních Čechách výlety na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v jižních Čechách a na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v jižních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v jižních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v jižních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v jižních Čechách.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů