S kočárkem na zříceninu hradu Helfenburk u Bavorova

Jižní Čechy - výlety s dětmi

Aktualizováno 16. 6. 2015
Zřícenina hradu Helfenburk u Bavorova

Turistická oblast: Jižní Čechy, Česká republika

Popis trasy výletu: z parkoviště u silnice 142 na zříceninu hradu Helfenburk u Bavorova

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 2 km


Na zříceninu hradu Helfenburk u Bavorova se dostaneme od bezplatného parkoviště u silnice 142 spojující Bavorov s Volyní (cca 5 km od Bavorova). Vyrazíme po asfaltové cestě vedeni modrou turistickou značkou a pozvolna vystoupáme ke zřícenině nalézající se na vrchu Malošín. Na výlet se můžeme vypravit s jakýmkoli kočárkem. Nejdále s ním dojdeme na nádvoří s pozůstaky hradního paláce, kde jsou k odpočinku umístěny lavičky.

Helfenburk u Bavorova je otevřený i v období od 1. 11. do 30. 4. dle přízně počasí. Pohyb po celém objektu je časově neomezený. Písemné materiály je možné si zapůjčit v hradním bufetu.

 

Popis objektu

Hrad Helfenburk u Bavorova disponoval mohutnými obranným systémem. Celý areál hradu byl obehnán hradbami s vysunutými věžemi (baštami) umožňujícími boční střelbu. K ochraně sloužili též dvě válcové strážní věže, jež v dnešní době fungují jako rozhledny.

Po dřevěném mostě přes hluboké do skály vytesané příkopy vstoupíme do první brány hradu. Asi 50 metrů odtud se po levé straně nalézá hradní bufet a venkovní posezení. Za druhou bránou se vlevo tyčí hradní věž poskytující pohled do okolí a na kruhové bašty.

Postoupíme do tzv. příhrádku. Jedná se o systém dvou bran, z nichž první byla opatřena padacím mostem a pokračovala nízkým parkánem k hradnímu paláci. Druhá polokruhová brána příhrádku nás vpustí na nádvoří, kde se na skalnatém hřebeni vypínají zbytky třípatrového paláce. Na konci hřebene stojí strážní věž, která je v současnosti využívána jako rozhledna a nabízí moc pěkný pohled na jihočeskou krajinu a nedalekou Šumavu i na samotný Helfenburk.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Hrad Helfenburk u Bavorova – historie

Hrad Helfenburk u Bavorova plnil funkci strážního hradu, který zajišťoval správu bavorovského zboží. Se souhlasem Karla IV. byl v druhé polovině 14. století vystavěn Rožmberky. Silně opevněný objekt nebyl nikdy dobyt husitskými vojsky. Rožmberkové jej vlastnili střídavě až do roku 1593, kdy byl již zchátralý hrad prodán městu Prachatice. Kvůli účasti města na stavovském povstání bylo celé panství i s hradem v roce 1622 Ferdinandem Habsburským zkonfiskováno. Dalšími majiteli se stali Eggenbergové a poté Schwanzenbergové. V roce 1922 byl Helfenburk zestátněn a od roku 1992 patří městu Bavorov.

 

Lidové pověsti o Helfenburku u Bavorova

Hrad Helfenburk u Bavorova je spojován s řadou pověstí o čertech a skřítcích. Jedna z nich pojednává o chudém dudákovi, který si oblíbil černého zatoulaného kocourka. Když šel dudák za živobytím, kocour stále někam utíkal. Jednou v noci dudáka pozval černě oděný muž na hrad, kde si měl přivydělat. Společnost tvořili kocouři, kteří se při dudákově rychlejší hře začali podobat čertům. Dudák byl bohatě odměněn. Až po nějaké době pochopil, že ten, kdo ho pozval, byl jeho kocourek, kterého už pak nikdy neviděl.

Další lidová legenda vypráví o tom, jak čerti kazili řemeslníkům práci při stavbě hradu Helfenburk, protože jim obsadili jejich místo ve skalách. Nakonec se domluvili, že stavitelé ve skalách pod hradem vyhloubí obydlí pro čerty a ti nechají na oplátku hrad v klidu dokončit.

 

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.helfenburk.estranky.cz

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezka Hluboká nad Vltavou - Karlův hrádek – Purkarec
Cyklostezka Hluboká nad Vltavou - Karlův hrádek – Purkarec

Turistická oblast: Jižní Čechy, Česká republika

Popis trasy výletu: z Hluboké nad Vltavou přes zříceninu hradu Karlův hrádek do Purkarce, možnost návratu lodní dopravou

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý až kopcovitý

Celková délka cyklotrasy: 21 km (tam a zpět), 11 km (při návratu lodní dopravou)

Cyklostezka Hluboká nad Vltavou – České Budějovice
Cyklostezka Hluboká nad Vltavou – České Budějovice

Turistická oblast: Jižní Čechy, Česká republika

Popis trasy výletu: z Hluboké nad Vltavou do Českých Budějovic, zpět po opačném břehu Vltavy

Typ výletu: cyklistický, po levém břehu Vltavy i na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 22 km

Cyklostezka Týn nad Vltavou – Břehy
Cyklostezka Týn nad Vltavou – Břehy

Turistická oblast: Jižní Čechy, Česká republika

Popis trasy výletu: z Týna nad Vltavou do osady Břehy

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 6 km

Tipy kam s dětmi v jižních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v jižních Čechách výlety na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v jižních Čechách a na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v jižních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v jižních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v jižních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v jižních Čechách.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů