Údolím Křemžského potoka na zříceninu hradu Dívčí Kámen

Jižní Čechy - výlety s dětmi

Aktualizováno 15. 11. 2014
Údolím Křemžského potoka na zříceninu hradu Dívčí Kámen

Turistická oblast: Jižní Čechy, Česká republika

Popis trasy výletu: z obce Holubov u Českého Krumlova ke zřícenině hradu Dívčí Kámen a soutoku Křemského potoka s Vltavou

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárek

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý, odbočka ke zřícenině kopcovitá

Celková délka trasy: 4 km


V Chráněné krajinné oblasti Blanský les nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy se vypíná jedna z nejlépe dochovaných hradních zřícenin v Čechách nesoucí název Dívčí Kámen.

Fyzicky nejméně náročná cesta vede z obce Holubov. Auto zaparkujeme na východním okraji obce. Napojíme se na lesní cestu a pod vedením žluté turistické značky nás čeká příjemná procházka po rovině romantickou krajinou podél toku Křemžského potoka, který cestou k „Dívčímu Kameni“ překročíme z jednoho břehu na druhý celkem pětkrát. Výlet je možné podniknout za sucha se sportovním kočárkem. Posledních cca 50 metrů za pokladnou zříceniny je horší cesta. Stojí za to ji s kočárkem zdolat, protože dojdeme na nádvoří, kde je posezení. Můžeme si tu odpočinout, v klidu posvačit a zároveň máme pěkný pohled na zříceninu. V prohlídce výše položených zbytků hradu i na vyhlídku se musíme u kočárku vystřídat.

Vstup na zříceninu Dívčí Kámen je zpoplatněn, v pokladně si zapůjčíme písemné materiály a po objektu se můžeme volně pohybovat. Dívčí Kámen je otevřený celoročně.

Po prohlídce hradní zříceniny od rozcestí Dívčí Kámen – zříc. hradu se napojíme na červenou turistickou značku a jdeme dále při toku Křemžského potoka až k jeho soutoku s Vltavou. Soutok od cesty přes zeleň není dobře vidět. Je možné přímo k němu zajít od můstku přes Křemžský potok po vyšlapané kamenité cestě (asi 50 metrů). S kočárkem se sem dostaneme obtížněji.

Když bychom šli dále po červené, dorazíme ke staré Bazikově elektrárně z roku 1918, jejíž stavba pro nedostatek financí nebyla dokončena. Nalézá se tu také funkční vodní elektrárna využívající rozdíl hladin mezi Křemžským potokem a Vltavou, nad níž se vypínají příkré skalní ostrohy. V těchto místech se otočíme a vrátíme se stejnou trasou zpět do Holubova.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Přírodní rezervace Dívčí Kámen

Zřícenina hradu Dívčí Kámen je součástí stejnojmenné přírodní rezervace. Předmětem ochrany jsou obzvlášť reliktní bory a lišejníky na skalním rulovém ostrohu dosahujícímu výšky asi 70 metrů, který vyčnívá nad soutokem Křemžského potoka s řekou Vltavou.

 

Hrad Dívčí Kámen

Na základě archeologických nálezů bylo prokázáno, že již na sklonku starší doby bronzové se na skalním ostrohu nalézalo sídliště. Hrad založili čtyři synové Petra I. z Rožmberka v roce 1349. Od roku 1541 je v písemných pramenech  uváděn jako pustý.

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezkou z Lipna nad Vltavou do Přední Výtoně
Cyklostezkou z Lipna nad Vltavou do Přední Výtoně

Turistická oblast: Jižní Čechy, Česká republika

Popis trasy výletu: od Lipenské přehrady u Lipna nad Vltavou do Přední Výtoně

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 12 km

Na kole a in-line bruslích z Lipna nad Vltavou do Frymburka a Vřesné
Na kole a in-line bruslích z Lipna nad Vltavou do Frymburka

Turistická oblast: Jižní Čechy, Česká republika

Popis trasy výletu: od Lipenské přehrady přes Lipno nad Vltavou a Frymburk do Vřesné

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 26 km

Zřícenina hradu Pořešín, hradní expozice a středověká kovárna
Zřícenina hradu Pořešín

Turistická oblast: Jižní Čechy, Česká republika

Popis trasy výletu: z obce Pořešín na zříceninu hradu Pořešín

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 1,5 km

Tipy kam s dětmi v jižních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v jižních Čechách výlety na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v jižních Čechách a na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v jižních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v jižních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v jižních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v jižních Čechách.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů