Výlet údolím Bílé Opavy

Jeseníky - výlety s dětmi

Aktualizováno 11. 10. 2016
Výlet údolím Bílé Opavy

Turistická oblast: Jeseníky, Česká republika

Popis trasy výletu: údolím Bílé Opavy z Karlovy Studánky na Ovčárnu, možnost návratu autobusem

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: středně kopcovitý, místy náročné

Celková délka trasy: 12 km, návrat autobusem 6 km


Popis trasy výletu

Údolím Bílé Opavy nás provedou modrá a žlutá turistická značka. Z lázeňské obce Karlova Studánka - od hotelu Hubertus, kde je zastávka autobusu a parkoviště, až na rozcestí Na paloučku mají společnou trasu po nenáročné lesní cestě.

Na rozcestí Na paloučku se žlutá a modrá turistická značka rozdělují. Žlutě značená trasa vede fyzicky náročným, zato turisticky velmi zajímavým terénem. Při jejím procházení je zapotřebí zdolat kluzké skalní výchozy, několik žebříků, můstků a popadaných stromů. Cesta není vhodná pro malé děti a vyžaduje zvýšenou opatrnost! Odměnou za námahu jsou fascinující peřeje, hluboké tůně, kaskády a vodopády na Bílé Opavě. Modře značená trasa je méně náročná, ovšem i zde je občas potřeba překlenout schody, můstky či spadlé stromy.

Nad vodopády Bílé Opavy se žlutá i modrá turistická trasa opět spojují a pokračují na rozcestí Pod Ovčárnou, kde žlutá odbočuje přímo na Ovčárnu, zatímco modrá dále stoupá k turistické chatě Barborka. Od Barborky sejdeme na Ovčárnu po asfaltové cestě. Obě turistické stezky překonávají převýšení asi 500 metrů.

Výlet můžeme pojmout jako okruh, tj. v každém směru jít po jiné značce anebo pro jeden směr využít přepravu autobusem, který mezi Karlovou Studánkou a Ovčárnou jezdí v pravidelných intervalech. Výlet je možné zakončit příjemnou procházkou po lázeňské obci Karlova Studánka.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Údolí Bílé Opavy

Údolí Bílé Opavy je považováno za jedno z nejmalebnějších údolí Jeseníků. Jedná se o strmé a hluboké údolí, kterým protéká nezkrotná horská bystřina, na níž se nalézají unikátní vodopády. Nejvyšší vodopád Bílé Opavy měří téměř 8 metrů. Prastaré stromy, ztrouchnivělé vyvrácené kmeny a pařezy smrkových velikánů porostlé mechem umocňují dojem divočiny. Tlející dřevo poskytuje důležité živiny pro další rostliny a nové semenáčky, proto se ponechává volně v přírodě a neodklízí se. Horní část údolí nad vodopády tvoří především ruly, prostřední a dolní část břidlice a křemence. Nesourodé složení hornin v údolí Bílé Opavy způsobuje jejich nepravidelné vrásnění, různou schopnost zvětrávání a odolnost vůči vodní erozi. V důsledku těchto přírodních procesů vznikly skalní výchozy, ve vodním korytě Bílé Opavy peřeje, hluboké tůně, kaskády, vodopády a vzácněji v balvanech vymleté evorzní tvary.

 

Karlova Studánka – horská rekreační a lázeňská obec

Lázně Karlova Studánka byly založeny roku 1785. Léčí se tu převážně nemoci dýchacího a oběhového ústrojí. K léčbě jsou využívány vulkanické minerální prameny. Veřejnosti přístupný je minerální pramen v Pitném pavilonu. V Karlově Studánce jsou pozoruhodné dřevěné lázeňské stavby z let 1803 – 1893, dřevěná kaple sv. Huberta z roku 1758 a empírový kostel Panna Marie - Uzdravení nemocných z roku 1829. V lázeňském parku je možné zhlédnout geologickou expozici. V blízkosti restaurace Hubertus stéká z prudké stráně umělý vodopád.

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Na Praděd - nejvyšší horu Moravy i s kočárkem
Na Praděd - nejvyšší horu Moravy i s kočárkem

Turistická oblast: Jeseníky, Česká republika

Popis trasy výletu: z Ovčárny na Praděd

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 7,5 km

Tipy kam s dětmi na střední Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v BeskydechChřibech, Hané, Slovácku, Jeseníkách a Rychlebských horách cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v BeskydechChřibech, Hané a Slovácku.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na střední Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na střední Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na střední Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v Jeseníkách a Beskydech.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů