Procházka Podzámeckou a Květnou zahradou v Kroměříži

Střední Morava, Haná - výlety s dětmi

Aktualizováno 10. 4. 2014
Procházka Podzámeckou a Květnou zahradou v Kroměříži

Turistická oblast: Střední Morava - Haná, Česká republika

Popis trasy výletu: Květnou zahradou (s unikátními stavbami - Rotundou a Kolonádou) v Kroměříži, Podzámeckou zahradou u Arcibiskupského zámku v Kroměříži - možnost projížďky vláčkem

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu, golfky

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 5 až 7 km, při využití vláčku v Podzámecké zahradě 2 až 3 km


Květná a Podzámecká zahrada nabízí příjemné prostředí k odpočinku, na procházku s kočárkem nebo s dětmi. Můžeme tu obdivovat historické stavby v upravených zahradách se vzácnými druhy stromů a keřů.

Nejprve spolu navštívíme Květnou zahradu. Naše oči zde potěší pohled na barevné plochy různých tvarů tvořené květinovou výzdobou. Menší děti asi nejvíce zaujme bludiště zelených stěn. V centrální části Květné zahrady se nachází Rotunda, ve které se můžeme zúčastnit prohlídky s průvodcem, která trvá asi 30 minut a seznámí nás s instalací „Foucaultova kyvadla“.  V Květné zahradě nás okouzlí Kolonáda se sochami a bustami znázorňujícími osobnosti a bohy z antických dějin a mytologie. Ze střešní terasy Kolonády máme pěkný pohled na Květnou zahradu i na Kroměříž. V zahradě dále spatříme Kašnu Tritonů, Lví fontánu a dva skleníky.

V Podzámecké zahradě roste spousta vzácných stromů, nalézá se tu několik historických staveb, sochy, potůčky a rybníky i omezený počet zvířat.  A to vše si při obchůzce zahrady můžeme s nadšením prohlížet. Podzámecká zahrada zaujímá větší rozlohu (64 ha), a proto její prohlídku je možné spojit s projížďkou vláčkem, čímž bychom mohli udělat radost dětem. Od průvodce si poslechneme zajímavosti o zahradě. Své nástupiště má vláček v zahradě u Arcibiskupského zámku. V chladnějších dnech si můžeme zapůjčit deku na přikrytí. Jízda trvá přibližně 40 minut, při níž se dělají krátké zastávky.

Dalším lákadlem pro děti jsou zvířátka. Mohou tu pozorovat exotické ptactvo, primáty i kopytníky.

Kavárna Sezóna v Podzámecké zahradě nám poskytne posezení venku nebo na terase přímo u Dlouhého rybníka. Kromě teplých a studených nápojů si můžeme pochutnat na dezertech, zmrzlině, sendviči, bagetě nebo rozpékané pizze.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Podzámecká zahrada a Květná zahrada v Kroměříži

Město Kroměříž je skutečným skvostem střední Moravy, pro jeho historické památky, umění a kulturu si získalo přezdívku „Hanácké Atény“. Kroměříž vyniká svým přírodně – architektonickým komplexem. Tvoří jej Podzámecká zahrada s Arcibiskupským zámkem a Květná zahrada. Tento celek díky své zachovalé podobě je historicky i umělecky ceněn, a proto byl v roce 1998 zapsán na Listinu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Hlavní část Květné zahrady založil Karel II. hrabě Lichtenstein v letech 1665 - 75. Květná zahrada představuje cennou zahradní architekturu, květinovou výzdobu a vzácné dřeviny. Obdivu návštěvníků se těší osově symetricky řešené plochy s barevnými rostlinnými ornamenty, stěny stříhaných stromů a keřů. Děti většinou zaujme kruhové a obdélníkové bludiště. V Květné zahradě jsou umístěny dvě kašny – Kašna Tritonů a Lví fontána. V tzv. „štěpnici“ se zachovaly zbytky uměle nanesených jahodových kopečků. Květné zahradě dominují dvě stavby, Kolonáda a centrální „Rotunda“ postavené dle návrhu architekta Giovanniho Pietra Tencallyho. Květná zahrada byla vytvořena v duchu již doznívajícího renesančního stylu v kombinaci s nově vznikajícím barokním stylem (podle vzoru francouzského Versailles), který se projevil především v prostorovém cítění.

Kolonáda byla zbudována v letech 1965 - 71. Měří 244 metrů, uvnitř je v nikách zasazeno 44 soch antických dějin a mytologie, na vnější římse stojí 46 bust osobností antiky. Bočním schodištěm Kolonády je možné vyjít na střešní terasu, odkud se otevírá krásný pohled na Květnou zahradu i Kroměříž.

Rotunda (tzv. Lusthaus), vybudovaná v letech 1667 - 1668, byla stejně jako Kolonáda inspirována antickou mytologií, což je znatelné na sochařské a malířské výzdobě. Uvnitř Rotundy nainstaloval počátkem 20. století kroměřížský fyzik a astronom František Nábělek tzv. Foucaultovo kyvadlo, které dokazuje otáčení Země kolem své osy.

Podzámecká zahrada byla původně zelinářskou a květinovou zahradou. Svůj vzhled a účel změnila v 15. století. V 17. století za biskupa Lichtensteina byla předělána na barokní zahradu dle projektů architektů Filiberta Lucheseho a Giovanniho Pietra Tencally, která se stala vstupním prostorem do biskupské a arcibiskupské rezidence. V 19. století došlo k přebudování zahrady na krajinářský park o celkové výměře 64 ha.

Arcibiskupský zámek v Kroměříži patří k nejvýznačnějším zámkům v České republice. Při prohlídce svým návštěvníkům přibližuje historický mobiliář, zámeckou knihovnu, díla hudebního archivu a neobyčejné cennosti obrazárny. V Biskupcově mincovně ze 17. století je umístěna sbírka více než deseti tisíc mincí a medailí.

Další tipy kam s dětmi v okolí

Zrcadlové bludiště v Kroměříži

Zvířata v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Na kole z Kroměříže do Kvasic

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Na kole z Kroměříže do Kvasic
Na kole z Kroměříže do Kvasic

Turistická oblast: Střední Morava, Haná, Česká republika

Popis trasy výletu: z Kroměříže do Kvasic podél řeky Moravy

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 18 km, zkrácená varianta z Trávnických zahrad 12 km

Od zámku Chropyně naučnou stezkou Okolo Chropyně
Od zámku Chropyně naučnou stezkou Okolo Chropyně

Turistická oblast: Střední Morava - Haná, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh po naučné stezce Okolo Chropyně od zámku Chropyně, možnost zkrácení pouze na okruh kolem Chropyňského rybníku

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: celý okruh 6 km, zkrácený okruh kolem Chropyňského rybníku 2 km

Cyklostezkou Bečva z Hranic na Moravě do Lipníka nad Bečvou
Cyklostezkou Bečva z Hranic na Moravě do Lipníka nad Bečvou

Turistická oblast: Střední Morava, Haná, Česká republika

Popis trasy výletu: z Hranic na Moravě přes Týn nad Bečvou do Lipníka nad Bečvou, možnost návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 26 km (tam a zpět), 17 km (při cestě zpět vlakem)

Tipy kam s dětmi na střední Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v BeskydechChřibech, Hané, Slovácku, Jeseníkách a Rychlebských horách cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v BeskydechChřibech, Hané a Slovácku.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na střední Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na střední Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na střední Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v Jeseníkách a Beskydech.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů