Hrad Helfštýn – historický skvost střední Moravy

Střední Morava, Haná - výlety s dětmi

Aktualizováno 21. 1. 2016
Hrad Helfštýn – historický skvost střední Moravy

Turistická oblast: střední Morava, Haná, Česká republika

Popis trasy výletu: prohlídka hradu Helfštýn (komentované prohlídky, prohlídky bez průvodce, krátkodobé výstavy, prohlídka Široké hradby na I. nádvoří, výhled ze severní husitské věže, kulturní akce, kurzy kovářství, srpnová víkendová akce HEFAISTON)

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (po areálu hradu, kromě vnitřních expozic)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (po areálu hradu, kromě vnitřních expozic)

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 1 km


Helfštýn je jedním z nejrozsáhlejších hradních komplexů v Evropě. Má podobu rozsáhlé pevnostní stavby s množstvím věží, budov, bran a valů.

 

Poloha hradu, příjezd

Hrad Helfštýn se vypíná v zalesněném kopci nedaleko Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Autem lze přijet na placené parkoviště nalézající se 300 metrů pod vstupní bránou hradu. Od parkoviště k hradu vede asfaltová silnice.

 

Široká hradba

Hned v úvodu (při procházení I. bránou hradu) jsme svědky evropského unikátu – tzv. „Široké hradby“, která plnila funkci protidělostřelecké hradby. Prohlídka Široké hradby je za zvláštní poplatek mimo běžnou prohlídku hradu.

 

Prohlídka hradu

Hrad Helfštýn nabízí průvodcovské služby  (1. 4.  –  31. 10.).  Při prohlídce hradu projdeme čtyřmi nádvořími. Zpřístupněné jsou vnitřní expozice historické mincovny, archeologie a uměleckého kovářství. Během komentované prohlídky je možné se kdykoli odpojit od skupinky návštěvníků a pohybovat se po areálu hradu ve vlastním tempu (vnitřní prostory s expozicemi jsou pouze za doprovodu průvodce). Severní husitská věž poskytuje výhled na hradní areál i do údolí řeky Bečvy, je přístupná celosezónně.

V hlavní turistické sezóně je v galerii na druhém nádvoří prostor pro výstavy. Vstup do areálu hradu je možný i v březnu a listopadu o víkendech. V této době je lepší si otevírací dobu ověřit a popřípadě i zamluvit.

 

Ostatní služby

Na hradě Helfštýn se v průběhu roku koná celá řada kulturních akcí. Na druhém nádvoří se nalézá prodejna suvenýrů a publikací a restaurace s venkovním posezením.

Na hradě Helfštýn má dlouholetou tradici prezentace uměleckého kovářství.  Každoročně se poslední víkend v srpnu koná mezinárodní setkání uměleckých kovářů HEFAISTON. Na tuto výstavu je po oba víkendové dny zajištěna kyvadlová autobusová doprava z Lipníku n. B. a zpět.

Trochu adrenalinu zažijeme nedaleko hradu v Outdoor centru Helfštýn.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Historie hradu Helfštýn

Hrad Helfštýn byl pravděpodobně založen na konci 13. století slezským šlechticem Fridušem (Fridrichem) z Linavy, který se v tomto kraji bezprávně zmocnil části panství. Strategickou polohu hradu využíval k loupežení.

Na hradě docházelo k častým stavebním úpravám. Na konci 14. a začátku 15. století, kdy hrad vlastnili Kravařové, příslušníci významného panovnického rodu, se Helfštýn proměnil v gotickou pevnost. Kravařové hrad obývali déle než sto let.

Význačné přestavby se Helfštýn dočkal také za panování mocného rodu Pernštejnů. Ti roku 1554 Helfštýnské panství prodali Půtovi z Ludanovic. Poté Helfštýn vlastnili Rožmberkové, Bruntálští z Vrbna a Dietrichsteini.

V roce 1911 se na Helfštýně započaly zajišťovací práce. Po 2. světové válce se v objektu prováděly rozsáhlé průzkumy, které pomohly objasnit jeho minulost. V současné době helfštýnský hrad spadá pod správu Muzea Komenského v Přerově.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Outdoor centrum Helfštýn

Cyklostezkou Bečva z Hranic na Moravě do Lipníka nad Bečvou

 

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.helfstyn.cz

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezkou Bečva z Hranic na Moravě do Lipníka nad Bečvou
Cyklostezkou Bečva z Hranic na Moravě do Lipníka nad Bečvou

Turistická oblast: Střední Morava, Haná, Česká republika

Popis trasy výletu: z Hranic na Moravě přes Týn nad Bečvou do Lipníka nad Bečvou, možnost návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 26 km (tam a zpět), 17 km (při cestě zpět vlakem)

Městský park Michalov – oáza klidu a odpočinku v Přerově
Městský park Michalov – oáza klidu a odpočinku v Přerově

Turistická oblast: střední Morava, Haná, Česká republika

Popis trasy výletu: procházka městským parkem Michalov

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 2 km (okruh celým parkem)

Naučná stezka NPR Hůrka s unikátní Hranickou propastí
Naučná stezka NPR Hůrka s unikátní Hranickou propastí

Turistická oblast: Střední Morava, Haná, Česká republika

Popis trasy výletu: po naučné stezce NPR Hůrka z parkoviště u železniční stanice Teplice nad Bečvou k Hranické propasti, zřícenině hradu Svrčov a autocampingu v Hranicích

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 4 km

Tipy kam s dětmi na střední Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v BeskydechChřibech, Hané, Slovácku, Jeseníkách a Rychlebských horách cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v BeskydechChřibech, Hané a Slovácku.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na střední Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na střední Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na střední Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v Jeseníkách a Beskydech.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů