Naučná stezka NPR Hůrka s unikátní Hranickou propastí

Střední Morava, Haná - výlety s dětmi

Aktualizováno 24. 2. 2016
Naučná stezka NPR Hůrka s unikátní Hranickou propastí

Turistická oblast: Střední Morava, Haná, Česká republika

Popis trasy výletu: po naučné stezce NPR Hůrka z parkoviště u železniční stanice Teplice nad Bečvou k Hranické propasti, zřícenině hradu Svrčov a autocampingu v Hranicích

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 4 km


Nedaleko Hranic na Moravě se nalézá oblast na rozhraní devonských vápenců a kulmských břidlic a drobů s jedinečnými krasovými jevy a vzácnou květenou - národní přírodní rezervace Hůrka u Hranic. Rezervace byla vyhlášená v roce 1952 a je součástí tzv. Hranického krasu.

Po červené turistické značce vede rezervací naučná stezka NPR Hůrka. Největší pozoruhodností na stezce je Hranická propast s jezírkem, která je zabezpečena plotem. NS začíná na jihozápadním okraji rezervace - u železniční stanice „Teplice nad Bečvou“ a končí u autocampingu v Hranicích. Vůz můžeme nechat na parkovišti u vlakového nádraží v Teplicích nad Bečvou, v sezóně bylo hrazené. Trasa naučné stezky vede po lesních pěšinách, které nejsou vhodné pro jízdu s kočárky. Prvních 500 metrů k Hranické propasti NS stoupá serpentinami, od zříceniny hradu Svrčov klesá do Hranic, zbytek trasy vede po rovině.

Z informačních panelů na šesti zastaveních se dočteme o flóře a fauně Hranického krasu, Hranické propasti či o zřícenině hradu Svrčov. V místech s nepatrnými zbytky hradu se nalézá vyhlídka na lázně Teplice nad Bečvou.

Návrat do Teplic nad Bečvou je po stejné trase. Zpáteční cestu si lze zkrátit od rozcestí Na rozhraní po zelené turistické značce.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Hranická propast

Hranická propast se nachází na území tzv. Hranického krasu, jež tvoří prvohorní vápence. Hranická propast a Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou představují nejvýznamnější krasové jevy v Hranickém krasu, na jejichž vzniku se podílela kromě srážkových vod i voda minerální. Hranická propast je chráněna v rámci soustavy NATURA 2000. Vznikla zřícením stropu jeskyně vyhlodané agresivní kyselkou. Jezírko na dně propasti vyplňuje kyselka o teplotě 16 – 19 °C.

Hranická propast je nejhlubší propastí České republiky a nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyní na světě. Prozatím nebyla zjištěna její skutečná hloubka, neboť nebylo dosaženo dna jezírka. Hodnoty se dle aktuálního měření stále mění. Hloubka suché části propasti činí 69,5 metrů. V zatopené části propasti byla naposledy v roce 2014 zjištěna pomocí sondy zatím nejvyšší maximální hloubka - 384 metrů. Odborníci se však domnívají, že by mohla dosahovat i přes 700 metrů. Celková hloubka Hranické propasti byla tedy až dosud potvrzena na 453,5 metrů (69,5 m suchá část + 384 m mokrá část).

 

Hrad Svrčov

Hrad Svrčov byl uváděn pustým již v 16. století. Do dnešních dnů se dochovaly pouze nepatrné zbytky.

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezkou Bečva z Hranic na Moravě do Lipníka nad Bečvou
Cyklostezkou Bečva z Hranic na Moravě do Lipníka nad Bečvou

Turistická oblast: Střední Morava, Haná, Česká republika

Popis trasy výletu: z Hranic na Moravě přes Týn nad Bečvou do Lipníka nad Bečvou, možnost návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 26 km (tam a zpět), 17 km (při cestě zpět vlakem)

Hrad Helfštýn – historický skvost střední Moravy
Hrad Helfštýn – historický skvost střední Moravy

Turistická oblast: střední Morava, Haná, Česká republika

Popis trasy výletu: prohlídka hradu Helfštýn (komentované prohlídky, prohlídky bez průvodce, krátkodobé výstavy, prohlídka Široké hradby na I. nádvoří, výhled ze severní husitské věže, kulturní akce, kurzy kovářství, srpnová víkendová akce HEFAISTON)

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (po areálu hradu, kromě vnitřních expozic)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (po areálu hradu, kromě vnitřních expozic)

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 1 km

Městský park Michalov – oáza klidu a odpočinku v Přerově
Městský park Michalov – oáza klidu a odpočinku v Přerově

Turistická oblast: střední Morava, Haná, Česká republika

Popis trasy výletu: procházka městským parkem Michalov

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 2 km (okruh celým parkem)

Tipy kam s dětmi na střední Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v BeskydechChřibech, Hané, Slovácku, Jeseníkách a Rychlebských horách cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v BeskydechChřibech, Hané a Slovácku.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na střední Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na střední Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na střední Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v Jeseníkách a Beskydech.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů