Naučná vlastivědná stezka Předmostím až do pravěku

Střední Morava, Haná - výlety s dětmi

Aktualizováno 23. 2. 2016
Naučná vlastivědná stezka Předmostím až do pravěku

Turistická oblast: Střední Morava, Haná, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh po naučné stezce v okolí Přerova

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: terénní kočárky

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: středně kopcovitý

Celková délka trasy: 8 km


Předmostí u Přerova je známé archeologickými nálezy z období pravěku i středověku. Naučná vlastivědná stezka Předmostím až do pravěku nás seznámí s dobou pravěkých lovců mamutů i s novější historií Předmostí – od 15. století až po současnost.

Naučná stezka je dlouhá 8,2 kilometrů a má celkem 9 stanovišť. Začíná v blízkosti hřbitova u plastiky zvané „Sonda do pravěku“. Vedle sochy si všimneme informačního centra. Zaměstnanec IC nás dovede do Památníku lovců mamutů, kde jsou k vidění pozůstatky kostí pravěkých zvířat. Poté pokračujeme k tzv. bludnému balvanu, který je pozůstatkem tehdy krajině dominující vápencové homole – Skalky.  Nalézá se tu dětské hřiště s motivy pravěkého osídlení. Z panelového sídliště vedeni „pravěkými stopami“ na asfaltu vystoupáme na kopec zvaný Hradisko, jenž kdysi vyčníval z krajiny výrazněji než Skalka a značný kus se z něj také oproti Skalce zachoval. Místo proslulo nálezem nástrojů člověka Homo neanderthalensis. Opustíme vrch Hradisko a od zastavení „U sv. Vojtěcha“ se vydáme po trase „školní stezky“ tzv. školní alejkou, kolem božích muk a tzv. „školního amfiteátru“.

Stoupáme podél vinic úbočím Čekyňského kopce se starými ovocnými sady, jež patří mezi nejohroženější biotopy střední Evropy. Na samotném návrší se nachází Památník ovocnému stromoví z roku 1939. Prohlédneme si tu také zábavné školní pomůcky, například k výuce přírodopisu, zeměpisu či matematiky.

Dalším stanovištěm je Přerovská rokle – areál motokrosového a autokrosového sportu. Odbočíme doprava na silnici vedoucí do Přerova a sejdeme asi 300 metrů, kde za levou krajnicí stojí socha mladého mamuta Toma. Odtud se vrátíme stejnou cestou po silnici zpět na kopec. Zabočíme na polní cestu. Za pěkného počasí je možné z těchto míst dohlédnout až na Svatý Kopeček v Olomouci. Po 200 metrech musíme být pozorní, abychom nepřehlédli odbočku vpravo. Stále po polničce dorazíme k přírodní památce Na Popovickém kopci s teplomilnou stepní květenou. Tady se nám naskýtá krásný pohled na Přerov a jeho okolí. Klesáme do Přerova. Poslední pozoruhodností naučné stezky „Předmostím až do pravěku“ je Školní muzeum v Předmostí. V novější budově ZŠ J. A. Komenského je umístěna expozice Malého školního muzea lovců mamutů, která se snaží žákům i veřejnosti přiblížit nejstarší historii regionu. Vstup do školního muzea zajišťuje IC. Zájemci o prohlídku se sejdou ve smluvenou hodinu v IC a příslušný pracovník je do muzea doprovodí.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Dětská hřiště v městském parku Michalov, Přerov

Dětské hřiště u přírodního koupaliště Laguna, Přerov

Městský park Michalov – oáza klidu a odpočinku v Přerově

Přírodní koupaliště Laguna, Přerov

 

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.mamutov.eu

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezkou Bečva z Hranic na Moravě do Lipníka nad Bečvou
Cyklostezkou Bečva z Hranic na Moravě do Lipníka nad Bečvou

Turistická oblast: Střední Morava, Haná, Česká republika

Popis trasy výletu: z Hranic na Moravě přes Týn nad Bečvou do Lipníka nad Bečvou, možnost návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 26 km (tam a zpět), 17 km (při cestě zpět vlakem)

Hrad Helfštýn – historický skvost střední Moravy
Hrad Helfštýn – historický skvost střední Moravy

Turistická oblast: střední Morava, Haná, Česká republika

Popis trasy výletu: prohlídka hradu Helfštýn (komentované prohlídky, prohlídky bez průvodce, krátkodobé výstavy, prohlídka Široké hradby na I. nádvoří, výhled ze severní husitské věže, kulturní akce, kurzy kovářství, srpnová víkendová akce HEFAISTON)

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (po areálu hradu, kromě vnitřních expozic)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (po areálu hradu, kromě vnitřních expozic)

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 1 km

Městský park Michalov – oáza klidu a odpočinku v Přerově
Městský park Michalov – oáza klidu a odpočinku v Přerově

Turistická oblast: střední Morava, Haná, Česká republika

Popis trasy výletu: procházka městským parkem Michalov

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 2 km (okruh celým parkem)

Tipy kam s dětmi na střední Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v BeskydechChřibech, Hané, Slovácku, Jeseníkách a Rychlebských horách cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v BeskydechChřibech, Hané a Slovácku.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na střední Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na střední Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na střední Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v Jeseníkách a Beskydech.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů