Od zámku Chropyně naučnou stezkou Okolo Chropyně

Střední Morava, Haná - výlety s dětmi

Aktualizováno 7. 2. 2014
Od zámku Chropyně naučnou stezkou Okolo Chropyně

Turistická oblast: Střední Morava - Haná, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh po naučné stezce Okolo Chropyně od zámku Chropyně, možnost zkrácení pouze na okruh kolem Chropyňského rybníku

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: celý okruh 6 km, zkrácený okruh kolem Chropyňského rybníku 2 km


Příjezd, parkování

Naučná stezka Okolo Chropyně prochází okolím zámku Chropyně. Stejnojmenné městečko se nalézá mezi lužními lesy Hané severně od Kroměříže. Zaparkovat můžeme na náměstí Svobody před kostelem sv. Jiljí v blízkosti chropyňského zámku.


Popis trasy výletu

Naučná stezka Okolo Chropyně začíná v místech, kde parkujeme, konkrétně před obecním úřadem. My jsme ji prošli a popisujeme v opačném a částečně zkráceném pořadí (celkem má 12 zastavení) od zastavení 10 – 1. Výlet je vhodný pro kočárky i jízdu na kole či odrážedle.

Od parkoviště překročíme silnici na druhou stranu, zabočíme doleva a projdeme podlouhlým náměstím. Na konci náměstí přejdeme opět hlavní silnici a ocitneme se u zastavení číslo 10. Vedeni znakem naučné stezky, tj. bílý čtverec se zeleným pruhem, po pravé straně mineme rybník Hejtman, přejdeme Malou Bečvu a po chvilce směřují naše kroky podél říčky Svodnice, který máme po levé straně.

Na okraji chatové oblasti se dostaneme na rozcestí s polní cestou (na druhém břehu říčky), kde odbočíme doleva (zastavení 9). Kráčíme dále po polní cestě, kterou po 800 metrech křižuje hlavní silnice z Chropyně do Kojetína (zastavení 8). Pokračujeme stále rovně cestou podél Svodnice a vcházíme do lesa (zastavení 7). Po chvíli se nalézáme u můstku přes Svodnici (zastavení 6), přejdeme ji a z hustě zarostlého lesa zanedlouho míříme přes loučku a další chatovou oblast k zámeckému rybníku (zastavení 5).

Zahneme doprava na poměrně slušnou cestu, která nás provede kolem rybníka. V okamžik, kdy před sebou uvidíme domy, dáme se kolem rybníka doleva. Polničkou dorazíme k hřišti s houpačkou a skluzavkou (zastavení 4). Odtud se napojíme na chodník podél silnice (zastavení 3), značka po 600 metrech odbočuje doleva do ulice Mrlínek zpět k rybníku (zastavení 2). Poté zabočíme doprava směrem k zámku a parkovišti, kde okruh uzavíráme (zastavení 1).

Pokud bychom si chtěli výlet zkrátit, je možné se projít pouze kolem chropyňského rybníka.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Naučná stezka Okolo Chropyně

Naučná stezka Okolo Chropyně seznamuje s hanáckou lužní krajinou a jejími obyvateli. Má 12 zastavení, 1. a 12. informační tabule je stejná, aby bylo možné jít trasu v obou směrech.  Na informačních tabulích je udáváno, že je stezka dlouhá 3,5 km. Dle našeho měření je však podstatně delší, asi 6 km.

 

Chropyňský rybník

Chropyňský rybník je od roku 1992 prohlášen národní přírodní památkou. Rozloha činí 24 ha. Předmětem ochrany je populace ohrožené vodní rostliny kotvice plovoucí a velké hnízdiště racka chechtavého. Rybník je také domovem skokanů zelených, lysek, potápek, čírek, rákosníků, labutí, ondater pižmových, hryzců vodních a dalších živočichů.

 

Zámek Chropyně

Historie

Na místě původně stála středověká rovinná tvrz vodního typu.  Počátkem 17. století získalo chropyňský statek olomoucké biskupství a byla zde postavena patrová manýristická budova s kaplí a věží. Účel původní tvrze byl zachován. Současná podoba zámku Chropyně pochází z let 1701 -1703. Romantizující úpravy v Rytířském a Ječmínkově sále proběhly v 50. letech 19. století. V 70. letech 20. století byl zchátralý zámek rekonstruován.

Současnost

Chropyňský zámek spojený se známou pověstí o selském králi Ječmínkovi spravuje Muzeum Kroměřížska. V přízemí zámku Chropyně se v rozsáhlých sálech konají příležitostní výstavy. V prvním patře se nalézají již zmíněné sály Rytířův a Ječmínkův. V Rytířském sále jsou vystaveny zbraně z třicetileté války a tureckých válek. Sousedící místnosti představují dějiny Chropyně.

Druhé patro je věnováno slavnému chropyňskému rodákovi, malíři, sochaři, grafikovi, představiteli expresionismu a kubismu v českém výtvarném umění – Emilovi Fillovi. Přilehlé místnosti – Krbový pokoj a Ložnice jsou ukázkou dobového nábytku.

Prohlídka zámku Chropyně je spíše pro školou povinné starší děti. Občas se tu konají i prohlídky zaměřené na děti. Každý lichý rok se v Chropyni koncem května konají „Hanácké slavnosti“ s bohatým programem.

 

Fotogalerie

Komentáře  

 
#1 Tip na VÝLET 2014-08-18 12:28
Hodnocení místa naleznete na naší google stránce Tip na VÝLET: https://plus.google.com/b/102876189578757845788/102876189578757845788/posts

Také celkový pohled na místo uvidíte v tomto videu:
https://www.youtube.com/watch?v=HTAyHctH0t0
 

Mohlo by vás zajímat

Na kole z Kroměříže do Kvasic
Na kole z Kroměříže do Kvasic

Turistická oblast: Střední Morava, Haná, Česká republika

Popis trasy výletu: z Kroměříže do Kvasic podél řeky Moravy

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 18 km, zkrácená varianta z Trávnických zahrad 12 km

Cyklostezkou Bečva z Hranic na Moravě do Lipníka nad Bečvou
Cyklostezkou Bečva z Hranic na Moravě do Lipníka nad Bečvou

Turistická oblast: Střední Morava, Haná, Česká republika

Popis trasy výletu: z Hranic na Moravě přes Týn nad Bečvou do Lipníka nad Bečvou, možnost návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 26 km (tam a zpět), 17 km (při cestě zpět vlakem)

Cyklovýlet údolím Bystřice u Olomouce
Cyklovýlet údolím Bystřice u Olomouce

Turistická oblast: Střední Morava, Haná, Česká republika

Popis trasy výletu: vlakem z Olomouce do Domašova nad Bystřicí, na kole přes Hrubou Vodu, Hlubočky, Mariánské Údolí a Velkou Bystřici zpět do Olomouce

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: pouze z Hrubé Vody do Olomouce

Terén: rovinatý až mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy: 33 km (v jednom směru), možno zkrátit

Tipy kam s dětmi na střední Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v BeskydechChřibech, Hané, Slovácku, Jeseníkách a Rychlebských horách cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v BeskydechChřibech, Hané a Slovácku.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na střední Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na střední Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na střední Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v Jeseníkách a Beskydech.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů