Hrad Buchlov, okruhy pro školy a rodiny s dětmi, divadelní pohádky

Chřiby - výlety s dětmi

Aktualizováno 27. 5. 2014
Hrad Buchlov

Turistická oblast: Chřiby, Česká republika

Popis trasy výletu: z parkoviště na hrad Buchlov, prohlídka hradu, speciální prohlídky pro děti, divadelní pohádky o prázdninách

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří hradu)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří hradu)

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 300 m (z parkoviště k hradu a zpět)


Parkoviště se nachází 150 metrů pod hradem. Ke hradu vystoupáme po zpevněné přístupové cestě. Hrad Buchlov nabízí několik návštěvních okruhů.

Kromě klasických prohlídek hrad Buchlov také provozuje okruh zaměřený výhradně pro dětské návštěvníky v doprovodu dospělé osoby. Tato kostýmovaná prohlídka „S pastelkami po hradu Buchlov“ je vhodná pro děti od 5 do 10 let. Ty obdrží průvodce „S pastelkami po hradu Buchlov“ doplněný malými pastelkami, úkoly, ilustracemi a je zde i prostor k vlastní realizaci. Tento typ prohlídky je určený pro rodiny s dětmi a školní kolektivy (1. až 5. třída ZŠ). Cílem je děti nejen pobavit a zaujmout, ale také v nich přirozeným způsobem vzbudit zájem o památky a historii vůbec. Dětskou prohlídku je lepší si zarezervovat na mailu či telefonicky.

Děti o prázdninách již druhým rokem na hradě Buchlov baví "Kašpárek", jehož pohádky mohou zhlenout každou neděli. Na divadelní pohádku navazuje dětský okruh (pouze v neděli o prázdninách). Lístek na pohádku lze koupit samostatně nebo společně s dětskou prohlídkou.

Na Buchlově probíhají též noční prohlídky „Buchlovské noci s černou paní“ s doprovodným programem.

Podrobnější informace o jednotlivých prohlídkách a divadelních pohádkách získáme na oficiálních stránkách hradu Buchlov.

 

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Historie hradu Buchlov

Počátky hradu Buchlov se datují do 1. poloviny 13. století. Byl založen českým králem jako strategicky obranná pevnost a jako středisko se soudní pravomocí s tak zvaným loveckým právem.

Nejstarší část hradu tvořily obranné věže s obytným mázhaus, velká síň, palác a kaple. Kaple byla vystavěna v 80. letech 13. století pražskou kamenickou hutí po vzoru St. Chapelle královského hradu v Paříži. I když byl hrad v trvalém majetku krále až do 16. století, byl často dáván do zástavy šlechtickým rodům. Na konci 15. století jej vlastnili páni z Cimburka, za kterých byl v pozdně gotickém slohu vystavěn reprezentační rytířský sál. V roce 1520 přechází hrad do soukromého držení a od 16. století do století 18. století byli jeho majiteli postupně moravské rody pánů ze Žerotína, ze Zástřizl, Petřvaldských z Petřvaldu a Berchtoldů. Hrad je vyhlášen národní kulturní památkou, je ve správě NPÚ Praha, ÚPS v Kroměříži.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Zámek Buchlovice, barokní zahrada a anglický park

Výlet na zříceninu Cimburk u Koryčan

 

Fotogalerie

Foto: Archiv NPÚ, ÚPS v Kroměříži

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.hrad-buchlov.cz

Mohlo by vás zajímat

Cyklovýlet ze Starého Města na Velehrad a do Buchlovic
phoca thumb m 1-Velehrad

Turistická oblast: Chřiby, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Starého Města na Velehrad, do Buchlovic a zpět přes Zlechov

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  21 km

Zámek Buchlovice, barokní zahrada a anglický park
Zámek Buchlovice

Turistická oblast: Chřiby, Česká republika

Popis trasy výletu: procházka anglickým parkem a barokní zahradou zámku Buchlovice, prohlídka zámku, expozice zdravých a handikepovaných živočichů, prázdninové pondělky pro děti

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (v parku a zahradě)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (v parku a zahradě)

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: parkoviště je u vchodu do zámeckého parku

Po hřebenech pohoří Chřiby
phoca thumb m 2-rozhledna-brdo

Turistická oblast: Chřiby, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Salaše přes Bunč na rozhlednu Brdo, k motorestu Samota a zpět do Salaše

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: mírně až středně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  28 km

Tipy kam s dětmi na střední Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v BeskydechChřibech, Hané, Slovácku, Jeseníkách a Rychlebských horách cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v BeskydechChřibech, Hané a Slovácku.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na střední Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na střední Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na střední Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v Jeseníkách a Beskydech.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů