Zámek Buchlovice, barokní zahrada a anglický park

Chřiby - výlety s dětmi

Aktualizováno 27. 5. 2014
Zámek Buchlovice

Turistická oblast: Chřiby, Česká republika

Popis trasy výletu: procházka anglickým parkem a barokní zahradou zámku Buchlovice, prohlídka zámku, expozice zdravých a handikepovaných živočichů, prázdninové pondělky pro děti

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (v parku a zahradě)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (v parku a zahradě)

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: parkoviště je u vchodu do zámeckého parku


Zámek Buchlovice ležící nedaleko majestátního hradu Buchlova patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie činí ze zámku místo významem daleko přesahující hranice českých zemí.

Zámek nabízí prohlídku luxusně zařízených interiérů představujících soukromé i oficiální prostory tehdejšího berchtoldského sídla.

Zcela mimořádný význam má barokní zahrada a rozsáhlý anglický park, řazený mezi nejkrásnější historické zahrady v České republice, jehož krásu můžeme obdivovat při procházce s dětmi nebo s kočárkem. Vstup do zahrady a parku je zpoplatněn.

Součástí areálu zámku Buchlovice je Záchranná stanice volně žijících živočichů Buchlovice. Byla zde zřízena trvalá expozice zdravých, ale také handikepovaných živočichů, především ptáků. Stanice usiluje o uzdravení zraněných živočichů a o jejich následné vypuštění do přírody.

 

Prázdninové pondělky pro děti na zámku v Buchlovicích

Asi jediný možný způsob jak strávit den s dětmi na památkách je prostý – zabavit je hrou, pohádkou či soutěží, prostě aktivitami, které děti vítají a které nejsou pro ně nudné a nezáživné.  Proto zámek Buchlovice připravil speciální prázdninové pondělky, kdy je pro nejmenší návštěvníky připraven dětský program.

V červenci a srpnu mohou rodiče využít nabídku zámku v Buchlovicích a se svými dětmi si užít nový prázdninový program. Každé pondělí je totiž připraven speciální pořad pro děti v areálu zámku. Děti od 3 – 7 let čeká loutkové a hrané divadlo, bludiště po stopách ztraceného páva a pravé zámecké omalovánky. Pro ty starší ve věku 8 – 12 let je připravena bojovka v zámeckém parku, při které malí objevitelé budou mít za úkol plnit naučné úkoly.

 

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Historie zámku Buchlovice

Stavba zámku Buchlovice byla zahájena těsně před rokem 1700 bohatým a urozeným hrabětem Janem Dětřichem Petřvaldským, který zámek zamýšlel jako galantní dar své manželce Anežce Eleonoře z italského rodu Collona. Snad proto byly u některého z předních vídeňských architektů té doby objednány italsky orientované plány ve stylu tak zvané villy rustica. Výsledkem několikrát přepracovaného architektonického konceptu je nejčistší příklad italské barokní vily ve středoevropském prostoru. Kolem zámku byla od začátku budována nádherná barokní zahrada.

Význam zámku Buchlovice značně stoupl kolem roku 1900 za vlády hraběte Leopolda Berchtolda. Elegantní a šarmantní majitel působil v rakousko-uherských službách jako diplomat na velvyslanectvích v Londýně, Paříži a Petrohradě. V roce 1908 se na zámku Buchlovice konala pod jeho záštitou schůzka ruského a rakousko-uherského ministra zahraničních věcí, která vedla k politickému rozdělení sfér vlivu na Balkáně a následné anexi Bosny a Hercegoviny rakouskou armádou. Díky svým schopnostem byl Berchtold v roce 1912 jmenován předposledním rakouským ministrem zahraničních věcí. Z buchlovického zámku bylo poté vytvořeno reprezentativní sídlo, v jehož zdech přední politikové té doby rozhodovali o osudech Evropy. Právě z tohoto období pochází také současná podoba zámku i luxusně zařízené interiéry.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Cyklovýlet ze Starého Města na Velehrad a do Buchlovic

Hrad Buchlov, okruhy pro školy a rodiny s dětmi, divadelní pohádky

 

Fotogalerie

Foto: Archiv NPÚ, ÚPS v Kroměříži


Oficiální stránky

www.zamek-buchlovice.cz

Mohlo by vás zajímat

Cyklovýlet ze Starého Města na Velehrad a do Buchlovic
phoca thumb m 1-Velehrad

Turistická oblast: Chřiby, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Starého Města na Velehrad, do Buchlovic a zpět přes Zlechov

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  21 km

Hrad Buchlov, okruhy pro školy a rodiny s dětmi, divadelní pohádky
Hrad Buchlov

Turistická oblast: Chřiby, Česká republika

Popis trasy výletu: z parkoviště na hrad Buchlov, prohlídka hradu, speciální prohlídky pro děti, divadelní pohádky o prázdninách

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří hradu)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří hradu)

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 300 m (z parkoviště k hradu a zpět)

Po hřebenech pohoří Chřiby
phoca thumb m 2-rozhledna-brdo

Turistická oblast: Chřiby, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Salaše přes Bunč na rozhlednu Brdo, k motorestu Samota a zpět do Salaše

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: mírně až středně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  28 km

Tipy kam s dětmi na střední Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v BeskydechChřibech, Hané, Slovácku, Jeseníkách a Rychlebských horách cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v BeskydechChřibech, Hané a Slovácku.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na střední Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na střední Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na střední Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v Jeseníkách a Beskydech.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů