Riegrova a Kamenického stezka na Semilsku

Český ráj - výlety s dětmi

Aktualizováno 10. 7. 2015
Riegrova a Kamenického stezka na Semilsku

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Bítouchova u Semil Riegrovou a Kamenického stezkou

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 9 km


Námi navržený okruh se skládá z Riegrovy a Kamenického stezky na Semilsku. Výlet zahájíme Riegrovou stezkou v obci Bítouchov u Semil. Od rozcestí Bítouchov se vydáme po značené NS Údolí Jizery – Riegrova stezka souběžně s červenou turistickou značkou, která vede převážně lesem údolím řeky Jizery a je dlouhá 3 kilometry. Informační tabule nám podají přehled o historii, přírodě, geologii a technických zajímavostech této stezky.

Pozoruhodností na Riegrově stezce je ve skalní soutěsce 77 metrů dlouhá visutá lávka (galerie) nad hladinou řeky Jizery. Hned za visutou lávkou se nalézá technická památka jímací jez a domek jezného, odkud vede raženou štolou a poté zděným kanálem náhon k hydroelektrárně v Podspálově, která byla též označena jako technická památka. Cesta lemovaná skálami ve strmém úbočí je zajištěna zábradlím. Pěkný pohled do údolí Jizery nám poskytne Böhmova vyhlídka. Projdeme skrz skalní tunel a okolo studánky Antala Staška. Po vystoupení z lesa si všimneme již zmíněné vodní elektrárny v Podspálově. Naučná stezka Údolí Jizery – Riegrova stezka končí v Podspálově u železniční zastávky Spálov. Nachází se tu Hotel pod Spálovem, kde se můžeme posilnit na další chůzi.

V okružním výletu pokračujeme od rozcestí Spálov – most poblíž soutoku řeky Jizery s Kamenicí po silnici vedeni modrou turistickou značkou. Odtud začíná Kamenického stezka, která dostala název po semilském rodákovi Janu Kamenickém, který se zasloužil o rozvoj zdejší turistiky. Je dlouhá cca 5,5 kilometrů a končí v Bítouchově (rozcestí Bítouchov, U Kynčlů). Po 200 metrech zabočíme ze silnice vpravo do lesa a vystoupáme do obce Spálov, ze které se nám otevírají pěkné pohledy na Železnobrodsko a Ještěd. Lesem vyjdeme k vyhlídce Myší skála. Při jejím výstupu je zapotřebí zachovat obzvláště zvýšenou opatrnost! Přístup není chráněn zábradlím, jen v části je možné se přidržovat řetězů. S mladšími dětmi doporučujeme na vyhlídku raději nechodit !!

Nyní nás již další výraznější stoupání nečekají. Na rozcestí Morava se odpojíme z modré a navážeme na žlutou turistickou značku. Kráčíme po horní části údolí, ze které vedou odbočky ke skalním vyhlídkám poskytujícím pohled do údolí Jizery (U Bakala, Moravská Jiřička, U Peršinky, Jiřička). Bohužel, někde je výhled zčásti omezen vzrostlými stromy. Všechny vyhlídky jsou zajištěny zábradlím. Na okraji lesa u louky se z vyhlídky Kopáňka nabízí pohled na Semily. Vrcholové značení nás zavede na další a poslední vyhlídku tohoto okruhu pojmenovanou Peretka. Z ní nahlížíme dolů na jímací jez na Jizeře, kudy jsme šli v první části výletu po Riegrově stezce.

Pokud bychom chtěli jít Riegrovu a Kamenického stezku samostatně lze při zpáteční cestě využít spojení ze železniční zastávky Spálov v Podspálově. Je však nutné se vlakem nejprve dopravit do Železného Brodu a přestoupit na spojení do Semil. Z nádraží v Semilech do Bítouchova je to cca 1,5 km.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezkou Jizera z Turnova přes Malou Skálu do Líšného s možností návratu vlakem
Cyklostezkou Jizera z Turnova přes Malou Skálu do Lišného s možností návratu vlakem

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: z Turnova kolem zámku Hrubý Rohozec, přes Dolánky, Malou Skálu do Líšného s možností návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 22 km (tam i zpět), 12 km (při návratu vlakem)

Okruh v Besedických skalách – skalní labyrinty a vyhlídky
Okruh v Besedických skalách – skalní labyrinty a vyhlídky

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Besedic skalními labyrinty s vyhlídkami

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 4 km

Okruh ze Sedmihorek přes hrad Valdštejn a Hruboskalské skalní město
Výlety s dětmi: Výlet na Valdštějn a Hrubou Skálu

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Sedmihorek přes hrad Valdštejn (případná prohlídka hradu) a Hruboskalské skalní město zpět do Sedmihorek

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně až středně kopcovitý

Celková délka trasy: 8 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů