Okružní výlet přes Příhrazské skály

Český ráj - výlety s dětmi

Aktualizováno 6. 5. 2016
Okružní výlet přes Příhrazské skály

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Příhraz přes skalní masiv s pozůstatky skalního hrádku Stará Hrada, severním ochozem Příhrazských skal k turistické chatě Na Krásné vyhlídce, dále k pozůstatkům skalního hrádku a pozdější modlitebny Hynšta a zpět do Příhraz

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 7 km


Trasa výletu vede z Příhraz přes skalní masiv s pozůstatky skalního hrádku Stará Hrada, severním ochozem Příhrazských skal a k turistické chatě Na Krásné vyhlídce. V druhé části výletu půjdeme lesem, místy nad skalními roklemi, k pozůstatkům skalního hrádku a pozdější modlitebny Hynšta a skalním terénem sestoupáme do výchozího místa výletu.

Místy (Stará Hrada) vede cesta po okraji strmých skalních bloků a je třeba zachovat zvýšenou opatrnost! Z tohoto důvodu bychom výlet doporučili spíše rodinám s dětmi školního věku.

 

Popis trasy výletu

Naše putování Příhrazskými skalami zahájíme na parkovišti u křižovatky turistických cest v Příhrazech, kde se napojíme na červenou turistickou značku - směr výletní chata a penzion "Na Krásné vyhlídce". Po chvíli prudce stoupáme lesem a poté po hřebeni volněji k prvním skalám. Po železném schodišti vystoupáme na vyhlídku v prostoru bývalého skalního hrádku Stará Hrada. Pozor – není ohraničena žádnou zábranou! Z vyhlídky je pěkný pohled na rybník Žabakor v popředí, v pozadí na Ještěd, Kopaninu, Černou Studnici, Turnov, Všeň, Kozlov – Chlum, Hamštejnský hřbet, Kozákov a Trosky.

Během chůze po hraně skalního bloku se po naší levici otevírají pěkné pohledy na protilehlý hřeben Příhrazských skal. Dorazíme k rozcestí Stará Hrada. Tady se kdysi nacházelo slovanské hradiště.

Zanedlouho se červená turistická značka stáčí doprava a pokračuje po severním okraji Příhrazských skal. Po lesní cestě dojdeme k výletní restauraci Na Krásné vyhlídce, kde se můžeme občerstvit. Z terasy restaurace je pěkný pohled na Ještěd, vrch Kozákov a rybník Žabakor.

Okružní výlet pokračuje dále po modré turistické značce. Třešňovým sadem směřujeme do lesa. Následuje rozcestí Hrázka. Za rozcestím Hynšta po cca 100 metrech se dáme doprava po modré tvarové odbočce a po dalších cca 300 metrech se ocitneme u zbytků hrádku a bývalé skalní modlitebny Hynšta s vyhloubenými skalními prostory. Vrátíme se zpět k rozcestí Hynšta. Odtud se držíme červené turistické značky, která po asi 200 metrech zabočuje doleva. Dorazíme k rozcestí U Věže. Ze skalních plošin se nám naskýtají rozhledy na osamocené skály i na protější skalní blok, po němž jsme kráčeli v první části výletu. Obklopeni pozoruhodnými skalními útvary klesáme po Příhrazských schodech do obce Příhrazy, kde okruh uzavíráme.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Malý okruh kolem zříceniny hradu Valečov
Výlety s dětmi: Valečov 

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: prohlídka zříceniny hradu Valečov, pěší okruh v okolí

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: mírně až středně kopcovitý

Celková délka trasy:  3 km

Naučná stezka a přírodní park Chlum u Mladé Boleslavi
Naučná stezka a přírodní park Chlum u Mladé Boleslavi

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh naučnou stezkou Chlum z Nepřevázky přes Chloumek

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: terénní kočárky

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně až středně kopcovitý

Celková délka trasy: 8 km

Procházka u Komárovského rybníka (s možností koupání)
Výlety s dětmi: Procházka u Komárovského rybníka

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Nové Vsi u Branžeže do Srbska a zpět, s možností koupání v Komárovském rybníku

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý

Celková délka trasy:  8 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů