Naučná stezka a přírodní park Chlum u Mladé Boleslavi

Český ráj - výlety s dětmi

Aktualizováno 9. 5. 2015
Naučná stezka a přírodní park Chlum u Mladé Boleslavi

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh naučnou stezkou Chlum z Nepřevázky přes Chloumek

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: terénní kočárky

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně až středně kopcovitý

Celková délka trasy: 8 km


Naučná stezka Chlum prochází nejhodnotnější částí stejnojmenného přírodního parku na Mladoboleslavsku. Přírodní park Chlum byl vyhlášen v roce 2000 a byl zařazen do evropsky významných oblastí Natura 2000. Rozkládá se na téměř celém území Chloumeckého hřbetu, který pokrývají listnaté lesy a luka. Vyskytují se tu ohrožené druhy rostlin.

NS Chlum u Mladé Boleslavi seznamuje s přírodou a archeologickými nálezy této lokality. Má celkem 10 informačních tabulí. U každého zastavení na základě otázkového kvízu odkrýváme jedno písmeno, které je součástí tajenky, jejíž správnost si můžeme zkontrolovat na poslední tabuli s číslem 10. Stezka je doplněna o interaktivní prvky pro děti. Bohužel, po tak krátké době od otevření stezky některé prvky zcela chybí. Zda za to mohou přírodní vlivy nebo lidský faktor, netuším, ale určitě je to velká škoda.

Trasa NS Chlum vede převážně přírodním zpevněným terénem a z menší části i po asfaltové cestě. Tento pěší okruh mohou za sucha absolvovat i zdatnější rodiče s terénním kočárkem, kteří se nezaleknou občasného tlačení do kopce. V první části výletu se musí více stoupat. Od zastavení č. 2, u bývalého hradiště Hrádek před obcí Chloumek máme to nejhorší převýšení za sebou a odtud jdeme už téměř po rovině, později i z kopce. Jen místy nás ještě čekají kratší stoupání.

 

Popis trasy výletu

Auto zaparkujeme v obci Nepřevázka, která leží cca 5 km jihozápadně od Mladé Boleslavi. U hotelu Na statku si děti mohou zaskotačit na hřišti buď na začátku, nebo v samotném závěru okružního výletu. Nejprve projdeme pod vedením značky naučné stezky východní částí obce a za ní loukami vystoupáme na rozcestí Na Hrádku – vyhl., odkud se nám naskýtá pohled na Polabí. Kukátkem si zblízka prohlédneme 5 kilometrů vzdálený novorenesanční zámek Stránov.

Ke značce naučné stezky se odsud přidá červená turistická značka a pokračujeme vzhůru na archeologicky i historicky významnou náhorní plošinu, kde se před jedním tisícem let nalézalo hradiště Slovanů. Najdeme tu i pozůstatky středověké tvrze pánů z Chlumu, v písemnostech doložené jako „Hrádek“. Jedná se o dochovaný systém příkopů a valů. Místní název Na Hrádku je používán dodnes, poloha bývalého hradiště je označována též názvem Chlum nebo Chloumek. Existenci tvrze či hradu dokládají i zdejší archeologické nálezy. Místo je spjato s událostí, kdy se tu v myslivně při pobytu u svého bratra v roce 1859 seznámil se svojí budoucí manželkou známý hudební skladatel Bedřich Smetana. Značení vrcholové cesty směřuje na vyhlídku, která však díky vzrostlým stromům neposkytuje žádný výhled. Na cestě stojí k povšimnutí pěkná třešňová alej.

NS Chlum nás dále zavede do nedaleké obce Chloumek. Tam si na návsi mohou děti pohrát na hřišti. Za obcí stezka kopíruje okraj teplomilných doubrav a dovede nás na louku. Na výběžku vyvýšené plošiny se rozprostírá hliněný val, který je pozůstatkem slovanského hradiště „ Švédské šance“. Název hradiště souvisí s třicetiletou válkou, kdy při obléhání Mladé Boleslavi Švédy do lesů i do „Staré šance“ prchali lidé.

Odedávna byly ve zdejší oblasti vyorávány různé předměty. Nejznámějším nálezem je soška hliněného berana, jejíž podoba byla vytesána do kamene u zastavení číslo 6 u bývalého hradiště Švédské šance. Archeologické průzkumy v této lokalitě dokládají osídlení od mladší doby kamenné až po usazení Slovanů v 9. a 10. století v době raného středověku. Je pravděpodobné, že hradiště Švédské šance a hradiště Hrádek svého času tvořily jeden celek.

Nad údolím Pilničky vstoupíme opět do lesa a klesáme k dolnímu okraji lesa, kde se napojíme na cyklostezku, kterou se vracíme do výchozího bodu výletu, obce Nepřevázka. Kousek před obcí je poslední informační tabule NS Chlum s číslem 10.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Výlet na zříceniny u Mladé Boleslavi - Michalovice a Zvířetice

Městský palác Templ v Mladé Boleslavi

Muzeum Škoda Auto

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Malý okruh kolem zříceniny hradu Valečov
Výlety s dětmi: Valečov 

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: prohlídka zříceniny hradu Valečov, pěší okruh v okolí

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: mírně až středně kopcovitý

Celková délka trasy:  3 km

Okružní výlet přes Příhrazské skály
Okružní výlet přes Příhrazské skály

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Příhraz přes skalní masiv s pozůstatky skalního hrádku Stará Hrada, severním ochozem Příhrazských skal k turistické chatě Na Krásné vyhlídce, dále k pozůstatkům skalního hrádku a pozdější modlitebny Hynšta a zpět do Příhraz

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 7 km

Procházka u Komárovského rybníka (s možností koupání)
Výlety s dětmi: Procházka u Komárovského rybníka

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Nové Vsi u Branžeže do Srbska a zpět, s možností koupání v Komárovském rybníku

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý

Celková délka trasy:  8 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů