Pěší okruh Klokočskými skalami s návštěvou skalního hradu Rotštejn

Český ráj - výlety s dětmi

Aktualizováno 26. 6. 2014
Pěší okruh Klokočskými skalami s návštěvou skalního hradu Rotštejn

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Klokočí přes hrad Rotštejn a Klokočské skály

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 2 km


Nenáročný pěší okruh Klokočskými skalami spojený s návštěvou zříceniny hradu Rotštejn zahájíme na malém parkovišti pod hradem Rotštejn. Autem projedeme skrz obec Klokočí a chvíli pokračujeme do místa, kde zleva ústí polní cesta od višňového sadu. Zde poblíž bufetu zaparkujeme. Odtud se napojíme na modré turistické značení a vyšlápneme asi 200 metrů do pozvolného kopce ke zřícenině hradu Rotštejn. Prohlídka zříceniny (skalní prostory a vyhlídka) je zpoplatněna. Ve vybraných dnech se tu konají různé akce (šermířská představení, divadelní pohádky a jiné).

Od Rotštejna vyjdeme po žlutých turistických značkách na horní okraj skal, po kterém okouzleni mnoha pěknými věžemi, sloupy, skalními stěnami a vyhlídkami na Hamštejnský hřeben a Kozákov dorazíme k rozcestí Klokočské průchody. Navážeme na červenou turistickou značku a skalní soutěskou Klokočské průchody začneme postupně klesat zpět do obce Klokočí. Po silnici se vrátíme zpět k autu, kde okruh uzavíráme.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Klokočské skály

Klokočské skály se rozprostírají západně od obce Klokočí v okrese Semily. Byly vyhlášeny přírodní rezervací a spadají pod správu CHKO Český ráj. Klokočské skály tvoří skalní město z  pískovců. Na prudkém svahu se nacházejí skalní věže, sloupy a stěny, místy i skalní hřiby. Ve skalní stěně vznikla spousta dutin (jeskyní). Asi nejznámější je jeskyně Postojna, zvaná také Amerika. Na svrchních hranách kvádrových pískovců jsou pěkné vyhlídky na severní a severovýchodní část Českého ráje. V lesích převládá borovice a bříza.

 

Klokočské průchody

Klokočské průchody mezi příkrými stěnami skal ve 13. století sloužily jako stezka z Turnova ke hradu Rotštejn. Současné schodiště pochází z 20. let 20. století a vybudoval jej Okrašlovací spolek Klokočí.

 

Hrad Rotštejn

Hrad Rotštejn byl založen ve 13. století rodem Rotštejnů. Částečně byl vytesán do pískovcových skal a částečně dostavěn. Po požáru v roce 1318 ve skalách vyrostl třípatrový zděný palác. Počátkem 15. století hrad zanikl. V 17. století patu skal využíval vesnický lid k budování svých chalup, chlévů a skladů. Z původního hradu se dochoval pozůstatek zdiva paláce a černé kuchyně, studna a část chodby.

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezkou Jizera z Turnova přes Malou Skálu do Líšného s možností návratu vlakem
Cyklostezkou Jizera z Turnova přes Malou Skálu do Lišného s možností návratu vlakem

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: z Turnova kolem zámku Hrubý Rohozec, přes Dolánky, Malou Skálu do Líšného s možností návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 22 km (tam i zpět), 12 km (při návratu vlakem)

Okruh v Besedických skalách – skalní labyrinty a vyhlídky
Okruh v Besedických skalách – skalní labyrinty a vyhlídky

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Besedic skalními labyrinty s vyhlídkami

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 4 km

Okruh ze Sedmihorek přes hrad Valdštejn a Hruboskalské skalní město
Výlety s dětmi: Výlet na Valdštějn a Hrubou Skálu

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Sedmihorek přes hrad Valdštejn (případná prohlídka hradu) a Hruboskalské skalní město zpět do Sedmihorek

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně až středně kopcovitý

Celková délka trasy: 8 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů