Okruh v Besedických skalách – skalní labyrinty a vyhlídky

Český ráj - výlety s dětmi

Aktualizováno 28. 4. 2014
Okruh v Besedických skalách – skalní labyrinty a vyhlídky

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Besedic skalními labyrinty s vyhlídkami

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 4 km


Tento pěší výlet v pískovcových skalách je vhodný pro rodiny s dětmi, které se rády pohybují ve skalních labyrintech. Mimo to se mohou rozhlédnout na nádherných vyhlídkách a podívat se i do jeskyně.

Výchozím bodem je parkoviště v Besedicích. Odtud se vydáme po červené turistické značce do mírného kopce k okraji lesa s rozcestníkem Besedice U Kalicha. Od rozcestníku pokračujeme po červené a modré turistické značce vlevo krátce do kopečka, kde červená značka odbočuje a my jdeme vlevo po modré značce. Po malé chvíli je po levé straně vyhlídka se zábradlím na Vysoké skále, odkud je výhled směrem ke Kozákovu. Pokračujeme po modré značce (na starších mapách je bývalé žluté a zelené značení) do skalního labyrintu Hrubý a Malý kostel, následují skály v oblasti Kalicha. Zde dojdeme před svatyni Kalich – modlitebnu Českých bratří z doby protireformace. Odtud nás celý zbytek okruhu doprovází žluté turistické značení. Nejprve po schodech vystoupáme k dnes již dosti stromy zarostlé vyhlídce Českých bratří. Posléze se dostaneme do největšího a nejrozmanitějšího skalního labyrintu Chléviště se slují Václava Sádovského ze Sloupna, s jeskyní Matěje Krocínovského a s nejkrásnějšími vyhlídkami (Hořákova a Husníkova) do údolí Jizery k Malé Skále s Pantheonem, na hrad Frýdštejn a na Ještěd v dálce. Nedaleko je možno vystoupit rovněž na vyhlídky - Kde domov můj a vyhlídku Františka Kinského, které však oproti předchozím vyhlídkám poskytují více omezený výhled stejným směrem.

Po opuštění skalního bludiště Chléviště dorazíme na křižovatku s červenou značkou na Pánově poli. Odtud vystoupáme kolem Tyršovy skály až k nejvyššímu bodu celého okruhu, k vyhlídce na vrchu Sokol, z níž je krásný výhled na Suché skály. Pak už nás čeká pouze sestup lesem na výchozí místo okruhu U Kalicha a návrat k parkovišti.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Z Malé Skály na Zbirohy

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Zámek Hrubý Rohozec, procházka a piknik v zámeckém parku
Zámek Hrubý Rohozec, procházka a piknik v zámeckém parku

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: prohlídka zámku Hrubý Rohozec, procházka zámeckým parkem s možností vypůjčení piknikové deky a stolních her

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 300 m (z parkoviště na nádvoří a zpět)

Cyklostezkou Jizera z Turnova přes Malou Skálu do Líšného s možností návratu vlakem
Cyklostezkou Jizera z Turnova přes Malou Skálu do Lišného s možností návratu vlakem

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: z Turnova kolem zámku Hrubý Rohozec, přes Dolánky, Malou Skálu do Líšného s možností návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 22 km (tam i zpět), 12 km (při návratu vlakem)

Okruh ze Sedmihorek přes hrad Valdštejn a Hruboskalské skalní město
Výlety s dětmi: Výlet na Valdštějn a Hrubou Skálu

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Sedmihorek přes hrad Valdštejn (případná prohlídka hradu) a Hruboskalské skalní město zpět do Sedmihorek

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně až středně kopcovitý

Celková délka trasy: 8 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů