Z Krásné vyhlídky na Drábské světničky

Český ráj - výlety s dětmi

Aktualizováno 11. 3. 2015
Výlety s dětmi. Z Krásné vyhlídky na Drábské světničky

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: z Krásné vyhlídky na Drábské světničky a zpět

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý, mírně kopcovitý

Celková délka trasy:  3 km


Autem dojedeme k penzionu a restauraci Na krásné vyhlídce s venkovní posezení, a jak už samotný název napovídá, nalézá se tu tzv. Krásná vyhlídka. Penzion najdeme na konci silnice vedoucí ze Zásadky, za obcí Mužský. Před objektem můžeme s dětmi v ohradě pozorovat zvířátka.

Ale abychom si také trochu zasportovali a nespočinuli hned v úvodu našeho výletu, vydáme se odtud lesem po modré turistické značce ke skalnímu hradu Drábské světničky, který je vzdálen pouhých 1,5 km. Cesta vede zčásti po rovině a střídá se mírné klesání a stoupání. Lze ji projít s kočárkem do terénu. U rozcestí Studený průchod, kde modrá turistická značka vede úzkým průchodem mezi skalami, s kočárkem zprava skály obejdeme a dorazíme tak k místu, kde je východ z průchodu. Posledních 50 metrů před vstupem na hrad je nutné kvůli špatné a strmé cestě kočárek přenést. Při prohlídce Drábských světniček se musíme u kočárku vystřídat. Pod hradem se nalézá posezení.

Pro již trochu větší děti může být tento rozsáhlý skalní útvar určitě velmi zajímavý. Nahoru vystoupáme po schodech. Na skalních plošinách jsou vyhlídky, z nichž je nížina podél řeky Jizery jako na dlani. Dostaneme se na ně po schůdkách a žebřících, některé vyhlídky jsou propojeny můstky. Podíváme se též do zachovalých skalních místností.  

Dále cesta není pro kočárek vhodná, pokračuje nahoru po schodech úzkým skalním průchodem, proto bychom doporučili vrátit se stejnou cestou zpátky.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Drábské světničky

Drábské světničky představují zbytky skalního hradu vytesaného ve skále na pískovcové hraně plošiny Mužský. K osídlení došlo už ve 13. století a začátkem 15. stol. zde byl založen hrad. Do skal bylo vytesáno asi 30 místností, které sloužily jako zásobárny. Kolem r. 1430 husité hrad rozšířili a po bitvě u Lipan došlo k jeho opuštění. V roce 1830 vznikl dnešní turistický přístup, jednotlivé skalní bloky byly spojeny soustavou žebříků, schodů a můstků.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Malý okruh kolem zříceniny hradu Valečov

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Na kole okolo Kladna
Výlety s dětmi: Na kole kolem Kladna

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh po značené cyklotrase kolem Kladna se zastávkou u Turyňského rybníka

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy:  31 km

Projížďka brdskými lesy - na Černolické skály a Skalku
phoca thumb m 1-cernolicke-skaly

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: z parkoviště mezi Mníškem pod Brdy a Řevnicemi do Černolic, na Skalku, Kytínskou louku a ke studánce

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  30 km

Cyklistický okruh ze Stožce přes Plešné jezero
Cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Stožce přes Plešné jezero, Jelení Vrchy a Černý Kříž

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  28 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů