Výlet na zříceniny u Mladé Boleslavi - Michalovice a Zvířetice

Český ráj - výlety s dětmi

Aktualizováno 26. 3. 2015
phoca thumb m 2-zviretice

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: výlet na zříceniny hradů Michalovice a Zvířetice, možné spojit s návštěvou Mladé Boleslavi

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy:  3 km


V okolí Mladé Boleslavi najdeme dvě zajímavé zříceniny hradů – Michalovice a Zvířetice.

Michalovice se nacházejí hned u Mladé Boleslavi. Když přejedeme řeku Jizeru, na první odbočce zahneme doprava a po chvilce se dostaneme do chatové oblasti. Zde můžeme zaparkovat. Procházíme osadou, než po levé straně uvidíme železniční přejezd, přejdeme jej a pokračujeme do kopce. Po 200 metrech jsme u vstupní brány zříceniny hradu Michalovice. S kočárkem se dostaneme pouze do předhradí, prohlídka pokračuje po schodech k horní části hradu a dále na vyhlídku ve věži, z které je hezký pohled do údolí řeky Jizery. V prohlídce se můžeme u kočárku vystřídat, pod hradem se nalézají lavičky. Platí se tu vstupné. 

Zvířetice jsou od Mladé Boleslavi o pár kilometrů dále, směrem na Bakov nad Jizerou. Zaparkujeme v obci Podhradí na parkovišti přímo pod kopcem, na kterém se zřícenina vypíná. Popojdeme k rozcestí, napojíme se na modrou turistickou značku, projdeme pod železničním mostem a stoupáme ke zřícenině (cca 300 m). Kopec je v závěru strmější, ale jedná se opravdu o kousek. Zřícenina hradu Zvířetice je dobře přístupná a lze se na ni dostat i s kočárkem. V areálu hradu se nalézá velká travnatá plocha, vstup není zpoplatněn.

Prohlídky zřícenin Michalovice a Zvířetice je možné spojit s návštěvou Mladé Boleslavi, která jistě stojí také za to. Pěkná je například procházka po Staroměstském náměstí, z kterého lze dojít k hradu, ve kterém sídlí muzeum Mladoboleslavska s muzeální hernou pro děti. Rodiny s dětmi mohou též zavítat do nedalekého Městského paláce Templ. Pod Staroměstským náměstím vedle podzemních garáží zájemce o historii zaujme Podzemní labyrint, který představuje 50 metrů chodeb a sklepů vytesaných do pískovcové skály, které nedávno odhalili archeologové. Pro děti jsou tu přichystány herní prvky. Pro milovníky automobilů je v Mladé Boleslavi velkým lákadlem muzeum Škoda Auto.

 

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

 

Michalovice

Hrad Michalovice byl založen ve druhé polovině 13. století. Prvním doloženým majitelem byl Jan z Michalovic. Rod Michaloviců vlastnil hrad do roku 1468, kdy vymřel po meči. Hrad byl opuštěn v 16. století. Na zřícenině Michalovice se vybírá symbolické vstupné (20 Kč) a je přístupný od dubna do října.

 

Zvířetice

Hrad Zvířetice byl založen na začátku 14. století Markvarticem Zdislavem, synem purkrabího Pražského hradu Havla z Lemberka a jeho manželky blahoslavené Zdislavy. Pozdější vlastníci Vartenberkové jej přestavěli na renesanční sídlo. Hrad byl opuštěn po požárech na přelomu 17. a 18. století. Areál zříceniny hradu Zvířetice je volně přístupný.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Muzeum Škoda Auto

Městský palác Templ v Mladé Boleslavi

Naučná stezka a přírodní park Chlum u Mladé Boleslavi

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Na kole okolo Kladna
Výlety s dětmi: Na kole kolem Kladna

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh po značené cyklotrase kolem Kladna se zastávkou u Turyňského rybníka

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy:  31 km

Projížďka brdskými lesy - na Černolické skály a Skalku
phoca thumb m 1-cernolicke-skaly

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: z parkoviště mezi Mníškem pod Brdy a Řevnicemi do Černolic, na Skalku, Kytínskou louku a ke studánce

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  30 km

Cyklistický okruh ze Stožce přes Plešné jezero
Cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Stožce přes Plešné jezero, Jelení Vrchy a Černý Kříž

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  28 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů