Divokou a Edmundovou soutěskou s plavbou na lodičkách

Českosaské Švýcarsko - výlety s dětmi

Aktualizováno 16. 9. 2016
Divokou a Edmundovou soutěskou s plavbou na lodičkách

Turistická oblast: Českosaské Švýcarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: z Vysoké Lípy do Hřenska, odbočka na vyhlídku Ptačí kámen, Divokou a Edmundovou soutěskou s plavbou na člunech, návrat z Hřenska do Vysoké Lípy autobusem

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 7 km


Tipem na zajímavý výlet s dětmi v Českém Švýcarsku je procházka skalnatým kaňonem řeky Kamenice spojená s plavbou na člunech.

Jako výchozí bod výletu jsme si zvolili Vysokou Lípu, kde se dá bezplatně zaparkovat. Napojíme se na modrou turistickou značku směrem do Divoké soutěsky. Po cca kilometru narazíme vlevo na odbočku na vyhlídku Ptačí kámen. Rozhled je zčásti omezen vzrostlými stromy. Vrátíme se zpět na cestu a po chvíli jsme u hotelu Zámeček. Klesáme po asfaltové cestě, zanedlouho se dáme doleva, přejdeme takzvaný Vysoký most a kráčíme údolím Kouteckého potoka po pohodlné lesní cestě. Od rozcestí Divoká soutěska pokračujeme po žluté turistické značce a sejdeme dolů k řece Kamenici. Cesta Divokou soutěskou podél vodního toku vede po visutých lávkách zabudovaných do skal. Spatříme tu strmé skalní stěny, pozoruhodná je například vysoká skála pojmenovaná „Trojnožka“. Úsek, kde spadají skály přímo do vody, je možné absolvovat pouze na člunech. Cesta Divokou soutěskou po vodě je dlouhá 450 metrů a trvá 12 minut. Převozník nás seznámí s „ místními skalními obyvateli“ Divoké soutěsky. Od dolního přístaviště jdeme stále po žluté turistické značce.

Od Mezního můstku pokračujeme do Edmundovy (též uváděné Tiché či Dolní) soutěsky. V tomto úseku procházíme skalními tunely a pod skalními převisy. Asi 200 metrů před horním přístavištěm je bufet s venkovním posezením. Ve zdejším zrekonstruovaném srubu je možné navštívit zdarma interaktivní expozici věnovanou historii hřenských soutěsek. Neprůchodnou částí Edmundovy soutěsky plujeme na lodičkách v doprovodu převozníka, který nám cestu zpříjemní vtipným výkladem. Plavba Edmundovou soutěskou je dlouhá 960 metrů a trvá asi 20 minut. Po výstupu z lodičky v dolním přístavišti se podél řeky vydáme zprvu po visutých lávkách pod skalními převisy a posléze po lesní cestě do Hřenska. Odtud se z autobusové zastávky Hřensko, k soutěskám dopravíme do Vysoké Lípy, kde máme zaparkovaný vůz.

Možnosti občerstvení: Vysoká Lípa – restaurace v hotelu Lípa a v penzionech, Edmundova soutěska – bufet, Hřensko – několik restaurací a bufetů

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklovýlet Kyjovským údolím
phoca thumb m 5-kyjovske-udoli

Turistická oblast: Českosaské Švýcarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: od informačního střediska Saula přes Doubice, Kyjov do Zadní Doubice a zpět

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 24 km

Dětské prohlídky na zámku v Děčíně
Dětské prohlídky na zámku v Děčíně

Lokalita: Dlouhá Jízda 1254/11, Děčín, severní Čechy

 

Druh zábavy: dětské prohlídky na zámku

 

Doporučený věk dětí: 4+

Lesní zážitkový areál Rysí stezka, Mezní Louka
Lesní zážitkový areál Rysí stezka, Mezní Louka

Turistická oblast: Českosaské Švýcarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh po naučné stezce s interaktivními prvky

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: terénní kočárky

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: zčásti odrážedla

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 1,5 km

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů