Výlet na Pravčickou bránu – největší přírodní pískovcovou bránu v Evropě

Českosaské Švýcarsko - výlety s dětmi

Aktualizováno 28. 6. 2016
Výlet na Pravčickou bránu

Turistická oblast: Českosaské Švýcarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: z Mezní Louky na Pravčickou bránu a rozcestí Tři prameny, odtud návrat na Mezní Louku autobusem

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 8 km


Při toulkách národním parkem České Švýcarsko bychom neměli opomenout návštěvu světově známého skalního oblouku nesoucího název Pravčická brána, jenž je největší přírodní pískovcovou bránou v Evropě.

Během tohoto výletu budeme procházet malebnou krajinou po tzv. Gabrielině stezce, která vede po úpatí Křídelních stěn a kromě menšího stoupání na začátku téměř po vrstevnici. Cestou se budeme těšit pohledy na mohutné skalní útvary a po levé straně výhledy do širého okolí s dominujícím Růžovým vrchem.

 

Popis trasy výletu

Výchozím místem je Mezní Louka. Hned vedle placeného parkoviště přes silnici se nalézá dětské hřiště, na kterém byla zbudována čtyři metry vysoká replika Pravčické brány. Po červené turistické značce vyrazíme vstříc našemu výletnímu cíli. Podél cesty na okraji lesa, ještě než začneme postupně stoupat, se nachází Lesní zážitkový areál Rysí stezka s dvaceti interaktivními zastaveními. Tuto 1,5 kilometru dlouhou zábavně - naučnou stezku si můžeme nechat až na úplný závěr výletu, po návratu z Pravčické brány na Mezní Louku.

Pozvolna stoupáme, cca v půli cesty na Pravčickou bránu po levé straně narazíme na vyhlídku. Cestou sledujeme mohutné pískovcové útvary. Vede tudy naučná stezka Okolím Pravčické brány, která je dlouhá asi 7 km a má celkem 12 stanovišť. Na informačních panelech se dočteme zajímavosti o vzniku zdejší jedinečné krajiny a místní fauně a floře. Od odbočky k Pravčické bráně máme před sebou závěrečný výstup. U turistické chaty „Sokolí hnízdo“ stojící vedle Pravčické brány je možné si zakoupit vstupenku, která zpřístupňuje několik výše položených vyhlídkových míst poskytujících pohledy na krásnou přírodu Českosaského Švýcarska, okolní skály a unikátní Pravčickou bránu.

Pod Pravčickou bránou je posezení a bufet. Teplá jídla nabízí restaurace v Sokolím hnízdě, ale je nutné počítat s vyššími cenami. Nejvyšší patro Sokolího hnízda je věnované fotografiím národního parku České Švýcarsko. Od Pravčické brány sejdeme po červené turistické značce na rozcestí Tři prameny, odkud se autobusem dopravíme na Mezní Louku, kde máme zaparkované auto. Tady se již děti mohou oddat radovánkám na hřišti nebo si projít Lesní zážitkový areál Rysí stezka. 

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Dětské hřiště, Mezní Louka

Lesní zážitkový areál Rysí stezka, Mezní Louka

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklovýlet Kyjovským údolím
phoca thumb m 5-kyjovske-udoli

Turistická oblast: Českosaské Švýcarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: od informačního střediska Saula přes Doubice, Kyjov do Zadní Doubice a zpět

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 24 km

Divokou a Edmundovou soutěskou s plavbou na lodičkách
Divokou a Edmundovou soutěskou s plavbou na lodičkách

Turistická oblast: Českosaské Švýcarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: z Vysoké Lípy do Hřenska, odbočka na vyhlídku Ptačí kámen, Divokou a Edmundovou soutěskou s plavbou na člunech, návrat z Hřenska do Vysoké Lípy autobusem

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 7 km

Dětské prohlídky na zámku v Děčíně
Dětské prohlídky na zámku v Děčíně

Lokalita: Dlouhá Jízda 1254/11, Děčín, severní Čechy

 

Druh zábavy: dětské prohlídky na zámku

 

Doporučený věk dětí: 4+

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů