Hradčanský červený okruh na Českolipsku

Českolipsko a Máchův kraj - výlety s dětmi

Aktualizováno 10. 12. 2015
Hradčanský červený okruh na Českolipsku

Turistická oblast: Českolipsko a Máchův kraj, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Hradčan přes Hradčanskou vyhlídku, Kraví rokli, Měděný důl, Popelový hřeben, Dlouhou rokli, kolem rybníku Držník a Hradčanského rybníku zpět do Hradčan

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: terénní kočárky (upravená trasa)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 10 km


Hradčanský červený okruh nás provede lesy v okolí obce Hradčany na Českolipsku. Na tomto výletě se potěšíme krásnými pohledy z Hradčanské vyhlídky (není součástí červeného okruhu), cestou můžeme sledovat zajímavé pískovcové útvary, zrelaxovat u rybníku Držník a Hradčanského rybníku a na závěr okruhu si prohlédnout zvířátka v minizoo v Hradčanech. IC VLS v Hradčanech je uzpůsobeno dětským návštěvníkům, a tak stojí k nahlédnutí. 

 

Popis trasy výletu

Hradčanský červený okruh zahájíme v Hradčanech u IC Vojenských lesů a statků, kde se nalézá parkoviště. Vyrazíme západním směrem po červených místních značkách. Od rozcestí Hradčanská vyhlídka – odbočka vystoupáme po modré turistické značce (na mapě není opraveno staré značení, stále zelená turistická značka) na Hradčanskou vyhlídku na Havraní skále, která poskytuje úchvatný rozhled.

Po návratu na červený okruh se od rozcestníku Hradčanská vyhlídka – odbočka asi po půl kilometru dostaneme na rozcestí Kraví rokle. Zabočíme vlevo do Kraví rokle. Obklopeni pozoruhodnými skalními útvary – Hradčanskými stěnami dorazíme na rozcestí Nad Kraví roklí, tam odbočíme vlevo do Měděného dolu. V místech, kde se Měděný důl křižuje s Uhelnou roklí, je rozcestí Dlouhá rokle. Odtud postupně vystoupáme na Popelový hřeben, jenž se nalézá na území NPR Břehyně – Pecopala. Projdeme krásným březovým hájem a roklí Kloctilka sestoupáme do míst, v nichž Uhelná rokle navazuje na Dlouhou rokli, kterou se po chvíli dostaneme k silnici č. 270 mezi Hradčany a Doksy. Přejdeme ji a po lesní cestě pokračujeme k rybníku Držník, který je součástí PR Hradčanské rybníky. Nachází se tu lavička, a tak se nabízí možnost udělat si zde pauzu a třeba posvačit.

Pár metrů od rybníku Držník se vrátíme po stejné trase a zabočíme vpravo na lesní cestu, která nás zavede do obce Hradčany, po pravici máme Hradčanský rybník. Na východním okraji Hradčan hned po opuštění lesa projdeme areálem mini zoologické zahrady Osamělá hvězda s domácími i lesními zvířaty a venkovním posezením. K IC je to odtud už jen 200 metrů.

 

Trasa pro kočárky

Pro kočárky je nesjízdný výstup po modré turistické značce na Hradčanskou vyhlídku a úsek od rozcestí Dlouhá rokle přes Popelový hřeben. Výstupu na Popelový hřeben se lze vyhnout tím, že na rozcestí Dlouhá rokle odbočíme doleva a po lesní cestě projdeme Uhelnou roklí. Po 1,5 km se opět napojíme na Hradčanský červený okruh. Zbytek trasy je sjízdný pro terénní kočárky, místy je horší terén.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Výlet na hrad Bezděz
Výlet na hrad Bezděz

Turistická oblast: Českolipsko a Máchův kraj, Česká republika

Popis trasy výletu: z parkoviště v obci Bezděz na hrad Bezděz, samostatná prohlídka nebo s průvodcem, rozhled z věže

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 3 km

Zámek Zákupy - dětské prohlídky, anglický park, francouzská zahrada a medvěd brtník „Medoušek“
Zámek Zákupy

Turistická oblast: Českolipsko a Máchův kraj, Česká republika

Popis trasy výletu: procházka zámeckým parkem a francouzskou zahradou, prohlídka zámku (dětské trasy) a návštěva medvědária

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: libovolná v parku (parkoviště u zámku)

Cyklistický výlet v okolí hradu Bezděz
Cyklistický výlet v okolí hradu Bezděz

Turistická oblast: Českolipsko a Máchův kraj, Česká republika

Popis trasy výletu: ze železniční stanice Bezděz do Doks, návrat vlakem

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano (zčásti horší terén)

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 17 km

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů