Velenické a Tiché údolí – umělé jeskyně a další zajímavosti mezi Velenicemi a Svitavou

Českolipsko a Máchův kraj - výlety s dětmi

Aktualizováno 9. 5. 2015
Velenické a Tiché údolí – umělé jeskyně a další zajímavosti mezi Velenicemi a Svitavou

Turistická oblast: Českolipsko a Máchův kraj, Česká republika

Popis trasy výletu: procházka Tichým a Velenickým údolím, jeskyně Pusté kostely a Pekelné doly, výstup na Rabštejnskou vyhlídku

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (s výjimkou Rabštejnské vyhlídky)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (s výjimkou Rabštejnské vyhlídky)

Terén: rovinatý, na Rabštejnskou vyhlídku kopcovitý

Celková délka trasy: 3-4 km (Tiché a Velenické údolí), 1 km (na Rabštejnskou vyhlídku)


Velenické údolí mezi obcí Velenice a Svitava je zajímavé komplexem převážně uměle vytvořených jeskyní, které vznikaly v různých obdobích. V 18. století tu hrabě Kinský založil továrny a brusírny na výrobu zrcadel. Nezbytnou surovinou k broušení zrcadel byl písek, který se zde začal těžit. Nynější vyhloubené jeskynní prostory jsou většinou pozůstatkem tehdejších pískovcových lomů.

U silnice severním směrem z Velenic do Svitavy se nalézá jeskyně Pusté kostely. Po bývalém pískovcovém lomu tady zůstaly vyhloubené podzemní prostory podepřené silnými skalními pilíři. Vedle jeskyně najdeme vytesaný reliéf Krista.

Silnici před jeskyní Pusté kostely křižuje pod mostem protékající potok Svitávka, který pokračuje dále do Tichého údolí, jež vybízí ke krátké a nenáročné procházce. Zpevněná lesní cesta po levém břehu potoka není turisticky značena. Dá se po ní za sucha bez problémů projet s kočárkem či na odrážedle. Potok lemují zajímavé skalní útvary. Na začátku cesty u břehu potoka si všimneme vchodu do umělého skalního kanálu. Skrze skalní meandr říčky Svitávky v délce 350 metrů přitékala voda do nedaleké brusírny a poháněla stroje. Skalní tunel tvořila dvě koryta. Jedním vyjdeme o kousek dále na břehu říčky – buď jeskynní prostorou bývalého lomu, nebo o pár desítek metrů dále skalní chodbou. Druhé koryto skalního tunelu končí na opačné straně u silnice naproti budově bývalé sklárny. Prozkoumávání chodeb s baterkou v ruce přinese nebojácným dětem určitě dobrodružné zážitky. Kouzelné je místo, kde Svitávka na chvíli zmizí v podzemí pod skalami a odtud vytéká zase ven. Po cestě lze dojít k silnici v obci Svitava. Abychom nemuseli k autu po silnici, je lepší se vrátit zpátky stejnou cestou. Trasa Tichým údolím podél Svitávky je v jednom směru dlouhá pouhý jeden kilometr.

Asi 300 metrů od jeskyně Pusté kostely blíže k Velenicím najdeme nad silnicí rozsáhlý skalní prostor, který je dokonce označován za největší pískovcové podzemí v Evropě. Vznik skalních prohlubní není přesně znám. Jisté je, že se tu za 2. světové války nacházela podzemní továrna firmy Wesser s krycím názvem „Nautilus“, která vyráběla letecké kanóny MK 108. V současné době jeskyně nese název Pekelné doly a sídlí zde motoklub. Uvnitř je bar s rychlým občerstvením i silnička pro motorkáře. Konají se tu různé motorkářské srazy a akce. Objekt je volně přístupný i pro turisty. V osmdesátých letech se tu natáčela známá pohádka „S čerty nejsou žerty“, což by mohl být zajímavý poznatek hlavně pro děti.

Když se budeme přibližovat po silnici k Velenicím, po levé straně zpozorujeme další budovu bývalé brusírny. O 1 km dále je vlevo lesní cesta, od které je možné lesem do strmého kopce vystoupat na Rabštejnskou vyhlídku – kamenné schody (asi 500 metrů). Vzhledem ke vzrostlým stromům je výhled omezen. Cesta není stejně jako ostatní zajímavá místa v tomto kraji značená. Není ani vyšlapaná a hůře se dá trefit přesný směr kudy nejlépe dojít ke skalnímu útvaru. S malými dětmi moc nedoporučujeme. V každém případě posezení na vytesané skalní lavičce nám bylo příjemnou relaxací a trochu jsme i dohlédli do Velenic, protože bylo z kraje jara a nebylo ještě tolik zeleně.

Ve Velenicích je možné navštívit pozůstatky Velenického hradu a skalní kapli Boží hrob.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Velenice na Českolipsku a pozůstatky Velenického hradu

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Velenice na Českolipsku a pozůstatky Velenického hradu
Velenice na Českolipsku a pozůstatky Velenického hradu

Turistická oblast: Českolipsko a Máchův kraj, Česká republika

Popis trasy výletu: z Velenic na zříceninu hradu Velenice a ke skalní kapli Boží hrob

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: terénní kočárky (místy horší terén)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý až mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 4 km

Výlet na hrad Bezděz
Výlet na hrad Bezděz

Turistická oblast: Českolipsko a Máchův kraj, Česká republika

Popis trasy výletu: z parkoviště v obci Bezděz na hrad Bezděz, samostatná prohlídka nebo s průvodcem, rozhled z věže

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 3 km

Zámek Zákupy - dětské prohlídky, anglický park, francouzská zahrada a medvěd brtník „Medoušek“
Zámek Zákupy

Turistická oblast: Českolipsko a Máchův kraj, Česká republika

Popis trasy výletu: procházka zámeckým parkem a francouzskou zahradou, prohlídka zámku (dětské trasy) a návštěva medvědária

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: libovolná v parku (parkoviště u zámku)

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů