Hamerský okruh na Českolipsku

Českolipsko a Máchův kraj - výlety s dětmi

Aktualizováno 16. 2. 2015
Hamerský okruh na Českolipsku

Turistická oblast: Českolipsko a Máchův kraj, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Hamru na Jezeře kolem PP Rašeliniště Černého rybníka, přes zříceninu hradu Stohánek, PP Divadlo a kolem PP Široký kámen

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla (občas nutné přenášet)

Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 10 km


Při procházení Hamerského okruhu uvidíme unikátní přírodní památky, které představují významné geomorfologické pískovcové útvary. Trasa výletu vede převážně po lesních cestách, z menší části po asfaltkách. Díky občasnému pískovému a nerovnému podkladu není cesta příliš vhodná pro kočárky.

 

Popis trasy výletu

Výchozím místem výletu je Hamr na Jezeře, kde se u informačního střediska nalézá menší parkoviště. Hamerský okruh vede po modrém místním značení.

Vydáme se po asfaltové cestě podél jezera. Za hrází se značka v rámci okruhu rozděluje, my pokračujeme rovně (cyklotrasa 3046). Na rozcestí Černý rybník odbočíme doprava na přírodní cestu a kráčíme vedle PP Rašeliniště Černého rybníka. Po 2 kilometrech chůze borovým lesem se napojíme opět na asfaltku (cyklotrasu 3046), z které za okamžik zabočíme vpravo na lesní cestu.

Stále pod vedením modře značeného naučného okruhu dorazíme k odbočce na zříceninu hradu Stohánek, která je součástí PP Stohánek. Je volně přístupná po celý rok. Po pěšině vyšlápneme asi 200 metrů do mírného kopce a stojíme před skalním útvarem s pozůstatky hradu. Po vytesaném schodišti mezi skalami vystoupáme do horní části hradu. Na levé stěně schodiště se nachází vyhloubený prostor. Vpravo si povšimneme výklenků z bývalé křížové cesty. Schodiště je hůře schůdné, některé schody jsou na dětskou nožku poměrně vysoké a zábradlí je zabudované také docela vysoko, menším dětem je potřeba pomoci. Na vrcholu hradu se dochovaly pozůstatky ochozů a dvě místnosti. Jsou odtud vidět okolní skály, na protilehlém svahu například skalní stěna nazývaná Titanik nebo v dáli spatříme Ještěd.

Vrátíme se zpět k odbočce na zříceninu a míříme k rozcestí Stohánek - křižovatce s cyklotrasou 3046, po níž se dáme doleva a zanedlouho se dostaneme na křižovatku silniček. Zde se nachází pomník hrdiny 2. světové války Generála Antonína Sochora, který tu zemřel při autonehodě. Po cyklostezce ujdeme ještě 50 metrů a naše kroky stočíme vpravo na lesní pěšinu. Po 1,5 kilometru narazíme po pravé straně na odbočku k PP Divadlo se zajímavou skalní bránou. Po návratu k odbočce dále následujeme místní modrou značku. Po chvíli se nám po levé ruce otevírá pěkný pohled na rozlehlý pískovcový útvar – PP Široký kámen s plochým vrcholem. Z rozcestí Pod Děvínem vede naučný okruh doleva po asfaltové cyklotrase 3007, po které dorazíme na křižovatku s cyklotrasou 3046, kde jsme se nacházeli v úvodu výletu a v těchto místech okruh uzavíráme. Podél jezera se navrátíme zpět k autu.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Přírodní památka Rašeliniště Černého rybníka

Rašeliniště Černého rybníka je přírodní památka o výměře 4,26 ha, která byla vyhlášena v roce 1996. Nalézá se v bývalém prostoru těžby uranu a důvodem ochrany jsou společenstva stojatých vod a mokřadů, na rybník navazující přechodové rašeliniště s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů. Při okrajích Černého rybníka roste například kriticky ohrožená hrotnosemenka bílá a ostřice plstnatoplodá.

 

Hrad Stohánek a přírodní památka Stohánek

Dřevěný a zčásti skalní hrad Stohánek založili Vartemberkové, kteří jsou poprvé písemně zmiňováni v r. 1431. Ti hrad a okolí později prodali Zdeňkovi z Valdštejna, který své zájmy přesunul na nedaleký hrad Děvín. Nedostatečně chráněný Stohánek byl roku 1444 vpádem lužických vojsk zbořen. V 16. století již na kupních smlouvách nefiguruje. Od roku 1760 ve vyhloubaných skalních místnostech pobývali poutníci. Hrad Stohánek se vypínal na skalním výběžku "Stoh" (396 m). Od roku 1996 je skalní zřícenina součástí přírodní památky Stohánek o rozloze 0,26 ha.

 

Přírodní památka Divadlo

Přírodní památka Divadlo byla vyhlášena v roce 1996 a zaujímá rozlohu 2,45 ha. Skalní útvar je ukázkou selektivního zvětrávání v pískovci. Nejpozoruhodnější je oblouková skalní brána.

 

Přírodní památka Široký kámen (též uváděn Svědecký vrch)

Přírodní památka Široký kámen byla vyhlášena v roce 1996 na ploše 29,81 ha. Rozsáhlá pískovcová skála s plochým vrcholem a příkrými postranními stěnami je ukázkou tzv. stolové hory.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Na kole okolo Ralska

Lanové centrum, dětské hřiště a minigolf v Hamru na Jezeře

Okruh přes zříceninu hradu Děvín, Hamr na Jezeře

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Okruh přes zříceninu hradu Děvín, Hamr na Jezeře
Okruh přes zříceninu hradu Děvín, Hamr na Jezeře

Turistická oblast: Českolipsko a Máchův kraj, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z rozcestí Pod Děvínem u Hamru na Jezeře na zříceninu hradu Děvín, zpět zčásti po cyklostezce Ploučnici

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 3 km

Výlet na hrad Bezděz
Výlet na hrad Bezděz

Turistická oblast: Českolipsko a Máchův kraj, Česká republika

Popis trasy výletu: z parkoviště v obci Bezděz na hrad Bezděz, samostatná prohlídka nebo s průvodcem, rozhled z věže

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 3 km

Zámek Zákupy - dětské prohlídky, anglický park, francouzská zahrada a medvěd brtník „Medoušek“
Zámek Zákupy

Turistická oblast: Českolipsko a Máchův kraj, Česká republika

Popis trasy výletu: procházka zámeckým parkem a francouzskou zahradou, prohlídka zámku (dětské trasy) a návštěva medvědária

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: libovolná v parku (parkoviště u zámku)

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů