Vyhlídky nad Vaňovem - Vaňovská skála, Vaňovský vodopád a vyhlídka Vrkoč

České středohoří - výlety s dětmi

Aktualizováno 16. 1. 2015
Vyhlídky nad Vaňovem

Turistická oblast: České středohoří, Česká republika

Popis trasy výletu: 1. z Podlešína na Vaňovskou skálu, 2. z Podlešína na vyhlídku Vrkoč

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: 1. na Vaňovskou skálu sportovní kočárky do terénu, 2. na vyhlídku Vrkoč nevhodné pro kočárky

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: 1. na Vaňovskou skálu vhodné pro odrážedla, 2. na vyhlídku Vrkoč nevhodné

Terén: mírně až středně kopcovitý

Celková délka trasy: 1. na Vaňovskou skálu a zpět 1 km, 2. na vyhlídku Vrkoč a zpět 6 km


1. Vaňovská skála

Byla by škoda nechat si ujít vyhlídku z Vaňovské skály, která se nachází na levém břehu řeky Labe a je snadno dostupná ze silnice od Podlešína směrem na Chvalov. Z Podlešína po této silnici vedou žluté turistické značky. My s autem dojedeme z Podlešína až ke kraji lesa k rozcestníku, odkud doleva vede tvarová odbočka k vyhlídce na Vaňovské skále.

Auto zaparkujeme vedle silnice a vydáme se k 500 m vzdálené vyhlídce po polní cestě vedoucí mezi loukou a krajem lesa. Stejnou cestou zpět. Z vyhlídky je závratný pohled na o 300 m níže protékající Labe přehrazené Masarykovým zdymadlem, na skálu Vrkoč, Ústí nad Labem, Střekov s hradem, Brnou, Sluneční stráň a na Vysokého Ostrého.

K vyhlídce je pohodlný přístup, který lze zvládnout s kočárkem i odrážedlem. Malé děti je však třeba hlídat, protože zvlášť z vyhlídky směrem k Ústí nad Labem skály kolmo klesají dolů a v případě neopatrného chování hrozí pád.

Poznámka: Poblíž Vaňovské skály se nacházejí další 2 skalní vyhlídky Milenci a Josefínka, ke kterým vedou modré turistické značky začínající u téže silnice asi o 200 m dále v lese. Tyto vyhlídky však pro špatnou dostupnost (dlouhé klesání, cesta k Milencům zarostlá, odbočka k Josefínce obtížně přístupná, v létě 2013 neprůchodná) pro malé děti nedoporučujeme.

 

2. Vaňovský vodopád, Vrkoč

Jako výchozí místo pro cestu k vyhlídce Vrkoč jsme zvolili střed vesnice Podlešín (poblíž požární zbrojnice), kde se napojíme na žluté turistické značky vedoucí směrem na Vaňov. Podle nich lesní cestou nad Podlešínským potokem zpočátku mírně a poté navazující pěšinou prudčeji klesáme k rozcestí Nad Vaňovem (2 km). Odtud pokračujeme v klesání vpravo již po zelených turistických značkách až k Vaňovskému vodopádu (0,5 km), který je součástí národní přírodní památky Vrkoč, vyhlášené v roce 1966.

Vaňovský vodopád je se svými 12 m nejvyšším v Českém středohoří.  Po překročení potoka odbočuje tvarová odbočka k vyhlídce Vrkoč osazené betonovými lavičkami (300 m). Odtud je výhled na níže položenou skálu Vrkoč, která je vynikající ukázkou sloupcové odlučnosti vyvřelé horniny čediče. Kromě toho je odsud krásný výhled na kroutící se údolí Labe s Masarykovým zdymadlem, Vaňov, Ústí nad Labem, hrad Střekov, Brnou, Sluneční stráň, na Vysokého Ostrého, Průčelskou rokli, Čertovu jizbu a Matrého. Kdo chce vidět obdivuhodnou skálu Vrkoč odhalenou při stavbě zdejší železnice více zblízka, může klesnout trochu níže pěšinou, která obchází vyhlídku zprava. Je třeba však při tom s dětmi dbát na zvýšenou opatrnost. Zpět do Podlešína stejnou cestou. Cesta možná pouze pěšky, není vhodná pro kočárky a odrážedla. K Vaňovskému vodopádu a k vyhlídce Vrkoč lze rovněž vystoupit z údolí Labe od autobusové zastávky ve Vaňově.

 

Trasa výletu na mapě: na Vaňovskou skálu

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Trasa výletu na mapě: k vyhlídce Vrkoč

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

České středohoří – vyhlídky z levého břehu Labe

Na levém břehu Labe v Českém středohoří se nachází několik vyhlídek, odkud se nabízí kouzelné rozhledy nejen na kroutící se řeku prodírající se Českým středohořím. Zdatní turisté jsou schopni absolvovat výlet vcelku se začátkem v Ústí nad Labem pod rozhlednou Větruše přes Humboldtovu vyhlídku až po konec v Dubicích případně v Radejčíně. Protože my chceme podniknout výlet s dětmi, rozdělili jsme tuto oblast na jednotlivé samostatné části, z kterých je možné si vybrat. Výchozí místa jsou dostupná autem, některá autobusem, příp. osobním vlakem.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Vyhlídky v okolí Dubic – Dubiček

Výlet na rozhlednu Radejčín

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Hrad Střekov – zřícenina gotického hradu s výhledem na labské údolí
Hrad Střekov

Turistická oblast: České středohoří, Česká republika

Popis trasy výletu: prohlídka zříceniny hradu Střekov v Ústí nad Labem

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: parkoviště je u vchodu na první nádvoří

Labskou stezkou z Velkých Žernosek do Střekova
Labskou stezkou z Velkých Žernosek do Střekova

Turistická oblast: České středohoří, Česká republika

Popis trasy výletu: Labskou stezkou z Velkých Žernosek přes Libochovany, Církvice, Sebuzín, Brnou do Střekova, možnost návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 36 km (stejnou cestou zpět), 20 km (při návratu vlakem)

Vyhlídky v okolí Dubic – Dubiček
Vyhlídky v okolí Dubic – Dubiček

Turistická oblast: České středohoří, Česká republika

Popis trasy výletu: 1. od parkoviště k vyhlídkové terase u kostela sv. Barbory v Dubičkách, 2. od parkoviště v Dubičkách na Doerellovu vyhlídku, 3. z Dubiček k Mlynářovu kameni

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: 1. k vyhlídkové terase u kostela sv. Barbory libovolný kočárek, 2. na Doerellovu vyhlídku pouze terénní kočárek (horší úsek od začátku tvar. odbočky), 3. k Mlynářovu kameni nevhodné pro kočárky

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: k vyhlídkové terase u kostela sv. Barbory a na Doerellovu vyhlídku vhodné pro odrážedla, k Mlynářovu kameni nevhodné

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 1. k vyhlídkové terase u kostela sv. Barbory v Dubičkách a zpět 400 m, 2. na Doerellovu vyhlídku a zpět 3 km, 3. k Mlynářovu kameni a zpět 3 km

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů