Procházka Babiččiným údolím

Broumovsko a Náchodsko - výlety s dětmi

Aktualizováno 11. 12. 2013
Procházka Babiččiným údolím

Turistická oblast: Broumovsko a Náchodsko, Česká republika

Popis trasy výletu: z České Skalice Babiččiným údolím přes Ratibořice ke zřícenině hradu Rýzmburk a zpět

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu, golfky

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý

Celková délka trasy:  13 km


Babiččino údolí je krásným místem, kam se můžeme vydat na příjemnou procházku s kočárkem, větším dětem se přiblíží nejznámější literární dílo Boženy Němcové.

Zaparkujeme v České Skalici, nejlépe na parkovišti u mostu přes řeku Úpu. Vyrazíme po modré turistické značce kolem Muzea Boženy Němcové. Ujdeme 300 metrů a napojíme se na červenou značku, která nás vede Naučnou stezkou Babiččino údolí.

Brzy opouštíme město a naučnou stezkou se procházíme podél lesa z levé strany a občas vzdalující se řeky Úpy z pravé strany. Po 2 kilometrech jsme u zámku Ratibořice a po dalším kilometru nás červená značka zavede k pomníku Babičky a Rudrovu mlýnu.

Pokračujeme přes Staré Bělidlo a kolem Viktorčina splavu. Na rozcestí „Bílý most“ přejdeme přes řeku a stoupáme po vedlejší silničce do mírného kopce k rozcestí „Rýzmburk – Altán“. Tam zabočíme doleva a po 100 metrech se na modrém turistickém značení dostaneme k Rýzmburskému altánu u zříceniny hradu Rýzmburk. Zpět do České Skalice se vrátíme stejnou cestou.

V průběhu roku se v Babiččině údolí pořádá velké množství kulturních akcí, kdy se při procházce parkem či údolím můžeme setkat s postavami z „Babičky“ i  s „Babičkou“ samotnou, pořádají se zde také koncerty, řemeslné trhy apod. K zámku Ratibořice lze také dojet autem, parkoviště se nachází v areálu zámku.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Zámek Ratibořice

Zámek Ratibořice a Babiččino údolí jsou známé především díky románu „Babička“ spisovatelky Boženy Němcové. První písemné zprávy o Ratibořicích pocházejí ze 14. století, kdy zde stávala tvrz. Ta zanikla v 16. století.

Začátkem 18. století kníže Lorenzo z Piccolomini dal postavit barokní zámeček, který měl sloužit jako letní a lovecké sídlo. Koncem 18. století zámek koupil Petr Biron, vévoda Kuronský a Zaháňský. Po jeho smrti zámek Ratibořice zdědila nejstarší dcera Kateřina Frederika Vilemína Benigna, vévodkyně Zaháňská, princezna Kuronská. Vévodkyně nechala zámek přebudovat ve stylu klasicismu a empíru a založila park podél řeky Úpy. Právě o vévodkyni Zaháňské se zmiňuje Božena Němcová v „Babičce“ jako o „paní kněžně“.

Po vévodkyně smrti v roce 1839 Ratibořický zámek přešel do vlastnictví říšského hraběte Octaviana z Lippe – Biesterfeldu. Následně ho odkoupil Jiří Vilém, říšský kníže Schaumburg – Lippe, který provedl úpravy zámku do dnešní podoby. V roce 1945 byl zámek zestátněn a nyní je v péči Národního památkového ústavu.

 

Rýzmburský hrad a altán

Rýzmburský hrad byl postaven ve 14. století na skalním ostrohu nad řekou Úpou. Hrad často střídal majitele a v 17. století byl dobyt Švédy. V současné době jsou zbytky hradu zarostlé.

Koncem 18. století nechal Petr Kuronský, otec Kateřiny Zaháňské, na skalním ostrohu v blízkosti zpustošeného hradu postavit Rýzmburský altán. Začátkem 21. století proběhla jeho celková rekonstrukce.

 

Fotogalerie

Foto: Archiv NPÚ, ÚPS na Sychrově a vylety-zabava.cz

 

Oficiální stránky zámku Ratibořice

www.zamek-ratiborice.cz

Mohlo by vás zajímat

Zámek Náchod s Piccolominskou zahradou a medvědáriem
Zámek Náchod s Piccolominskou zahradou a medvědáriem

Turistická oblast: Broumovsko a Náchodsko, Česká republika

Popis trasy výletu: tři varianty k zámku Náchod: 1. od horního parkoviště k zámku, 2. ze spodního parkoviště Smiřickou ulicí 3. z Masarykova náměstí Zámeckou ulicí; procházka zámeckou zahradou, prohlídka zámku (v létě prázdninové prohlídky pro děti), medvědárium

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)

Terén: mírně až středně kopcovitý

Celková délka trasy: 300 m (od horního parkoviště k zámku a zpět), 1,5 km (ze spodního parkoviště Smiřickou ulicí k zámku a zpět), 1,5 km (z Masarykova náměstí Zámeckou ulicí k zámku a zpět)

Medvědi na zámku v Náchodě
Medvědi na zámku v Náchodě

Lokalita: Náchod, východní Čechy

 

Druh zábavy: medvědi na zámku

 

Doporučený věk dětí: 2+

Po lesních cyklostezkách u Hradce Králové

 

Lesními cyklostezkami u Hradce Králové

Turistická oblast: Hradecko a Pardubicko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z jihovýchodního okraje Hradce Králové lesem kolem Mazurovy chalupy, přes Bělečský mlýn a Běleč nad Orlicí

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy:  20 km

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů