Hospital Kuks, Braunův Betlém

Broumovsko a Náchodsko - výlety s dětmi

Aktualizováno 25. 9. 2015
Hospital Kuks, Braunův Betlém

Turistická oblast: Broumovsko a Náchodsko, Česká republika

Popis trasy výletu: z parkoviště v obci Kuks k Hospitalu Kuks, procházka po parku a zahradě, procházka k Braunově Betlému

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: po zámeckém parku a zahradě - kočárky všeho typu, k Braunově Betlému z parkoviště mezi Žirečem a Hřibojedy - sportovní kočárky do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 1,5 km (z parkoviště v obci k Hospitalu Kuks a zpět), 1 km (od parkoviště mezi Žirečem a Hřibojedy k Braunově Betlému a zpět), 8 km (od Hospitalu Kuks k Braunově Betlému a zpět)


Hospital Kuks nabízí tři prohlídkové okruhy:

1. Hospital – základní prohlídka objektu zahrnující výklad o kulturně-stavebně-historickém vývoji objektu, kostel, kaple, lékárna, lapidárium, nová expozice-model, obrazárna aj., délka 55-65 minut.

2. Hraběcí hrobka –prohlídka s výkladem v autentickém prostoru rodové hrobky, délka 10-15 min.

3. České farmaceutické muzeum – navazující prohlídka na barokní lékárnu s výkladem o vývoji lékárenství, možnost obsluhy lékárenských přístrojů a výroby tabletek, čípků aj., délka 35 min.

Pro rodiny s dětmi v srpnu probíhají komentované prohlídky v kostýmech, noční prohlídky a další kulturní akce. Park a zahrada jsou bez vstupného.

Nedaleko Kuksu se nachází lesní galerie biblických soch a reliéfů, zvaná dle svého autora Braunův Betlém. Návštěva Braunova Betlému může posloužit k nenáročné procházce s malými dětmi nebo s kočárkem, vychozím místem je parkoviště mezi Žirečem a Hřibojedy. K Braunově Betlému lze dojít i přímo od Hospitalu Kuks po žluté nebo červené turistické značce, trasa je však delší se stoupáními a není vhodná pro kočárky.

 

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Hospital Kuks

Hospital Kuks je bývalý zaopatřovací ústav milosrdných bratří pro vysloužilé vojáky. Byl vystavěn po r. 1707 hrabětem Františkem Antonínem Šporkem. Světoznámá je zdejší barokní sochařská výzdoba od Matyáše Bernarda Brauna z let 1718-20. Představuje alegorie lidských ctností a neřestí. Originály soch jsou uloženy v bývalém nemocničním sále hospitalu. Součástí hospitalu je i lékárna U Granátového jablka z r. 1743, druhá nejstarší barokní apatyka ve střední Evropě.

 

Fotogalerie

Foto: Archiv NPÚ, ÚPS na Sychrově a vylety-zabava.cz

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.hospital-kuks.cz

Mohlo by vás zajímat

Plemeno Highland, Horní Malá Úpa
Plemeno Highland, Horní Malá Úpa

Lokalita: Horní Malá Úpa, východní Čechy

 

Druh zábavy: chov skotu plemena Highland

 

Doporučený věk dětí: 2+

Areál Mladé Buky
Areál Mladé Buky

Lokalita: Kalná Voda 7, Mladé Buky, východní Čechy

 

Druh zábavy: lyžování pro rodiny, bobová dráha, letní tubing, BikePark, půjčovna kol a elektrokol, dětské hřiště, čertovská stezka, naučná stezka, vodní park, parkování pro karavany

 

Doporučený věk dětí: 1+

Babiččin dvoreček u zámku Doudleby nad Orlicí
Babiččin dvoreček u zámku Doudleby nad Orlicí

Lokalita: Doudleby nad Orlicí, východní Čechy

 

Druh zábavy: zoo koutek, domácí zvířata, obora se zvěří

 

Doporučený věk dětí: 2+

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů