Výlet za prameny v Těšínských Beskydech – Horní a Dolní Lomná

Beskydy, Valašsko - výlety s dětmi

Aktualizováno 10. 11. 2014
Výlet za prameny v Těšínských Beskydech – Horní a Dolní Lomná

Turistická oblast: Beskydy - Valašsko, Česká republika

Popis trasy výletu: ke Studánce pod kostelem sv. Kříže v Horní Lomné, k Lomňanskému muzeu a Národopisnému areálu Matice Slezské v Dolní Lomné

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 1 km


Náš tip na výlet začíná u pramene zdraví v Horní Lomné. V tamní Studánce pod kostelem sv. Kříže se nachází „věčná voda”, která má pověst nikdy nevysychající a nezamrzající vody se schopností uzdravovat. Když v roce 1836 vypukla na Jablunkovsku epidemie cholery, vydali se lidé s modlitbou za odvrácení pohromy na pouť ke kříži poblíž studánky. A cholera skutečně záhy ustala. V blízkosti studánky pak byla vystavěna umělá jeskyně Panny Marie Lourdské a v jejím okolí křížová cesta. Prostor kolem studánky je vydlážděný, dostatečně široký pro kočárky a s posezením pro odpočinek. Přístup ke studánce ze silnice (cca 30 m) vede do kopce po louce nebo betonových tvárnicích.

Autem se přesuneme do sousední obce Dolní Lomná, kde si prohlédneme prameny lidové architektury. V roubené budově, která je replikou školy z r. 1852, se nachází Lomňanské muzeum. Ke zhlédnutí je původní třída, dobové pece a jiné historické předměty. Prodávají se zde suvenýry a konají se různé akce – vozatajské závody, jarmarky, výstavy betlémů aj. Vstup do muzea a pohyb uvnitř je bariérový.

V Dolní Lomné ještě na chvíli zůstaneme. Za mostem přes říčku Lomná směrem na Jablunkov, asi 400 metrů od muzea, se nachází Národopisný areál Matice Slezské – komplex stylových roubených chalup s dvěma přírodními amfiteátry vybudovanými pro účely pořádání festivalů s nádechem historie a tradic. S výstavbou prvního pódia se začalo v roce 1969. Každoročně se zde konají dva festivaly - festival Na pomezí (v červenci) je setkáním hudebníků a příznivců hudby tří pomezních států. Druhý víkend v září je vyhrazen pro mezinárodní folklórní festival Slezské dny, jehož součástí je tradiční „slezský krmáš“ s dostatkem dobrého jídla a pití. Areál má dva vstupy, přičemž pouze ten hlavní je bezbariérový.

Zdroj: www.jedemetaky.cz

 

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Horní a Dolní Lomná

Obec Dolní Lomná se nachází v malebném prostředí Těšínských Beskyd, nejvýchodnější části České republiky. Leží v údolí, kterým protéká průzračná říčka Lomná a řadí se mezi nejkrásnější údolí Moravskoslezských Beskyd. Spolu s Horní Lomnou je výchozím bodem pro turistické trasy na okolní hřebenovky Beskyd. Mezi Horní a Dolní Lomnou se rozprostírá prales Mionší, jehož okrajovými částmi vede naučná stezka. Jedná se o jeden z největších komplexů jedlobukového lesa karpatského typu na českém území.

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Biofarma Třanovice
Biofarma Třanovice

Lokalita: Třanovice 97, severní Morava

 

Druh zábavy: prohlídka biofarmy, projížďky na koních a ve voze, odzkoušení si některých činností na farmě

 

Doporučený věk dětí: 2+

Dětský letní a lyžařský park na Bílé v Beskydech
Dětský letní park na Bílé v Beskydech

Lokalita: Bílá, severní Morava

 

Druh zábavy: sportovní, informační a relaxační centrum, atrakce pro všechny věkové kategorie - trampolínové centrum, lanový park, letní tubing, vzduchová trampolína, okruh pro šlapací autíčka, archeologické naleziště, rýžování polodrahokamů, 2 x vodní svět, 2 x bazén s lodičkami, pláž uprostřed hor, mini ZOO, houbový kvíz, půjčovna horských koloběžek a kol

 

Doporučený věk dětí: 3+

Sportovní komplex Třinec
Sportovní komplex Třinec

Lokalita: Tyršova 275, Třinec, severní Morava

 

Druh zábavy: sportovní areál pro děti i dospělé, pro děti minigolf, lanové centrum a jiné atrakce, voliéry s papoušky, kamenné ohniště k opékání uzenin, letní koupaliště

 

Doporučený věk dětí: 0+

Tipy kam s dětmi na střední Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v BeskydechChřibech, Hané, Slovácku, Jeseníkách a Rychlebských horách cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v BeskydechChřibech, Hané a Slovácku.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na střední Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na střední Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na střední Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v Jeseníkách a Beskydech.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů