Muzeum hry, Jičín

Východní Čechy - muzea a výstavy pro děti

Aktualizováno 11. 3. 2015
Muzeum hry Jičín

Lokalita: Jičín, východní Čechy

 

Druh zábavy: muzeum hry, interaktivní vlastivědná expozice, přírodovědná expozice, muzejní herna, zámecké divadélko, programy pro školy, akce pro děti, expozice pro nevidomé a slabozraké, galerie obrazů Karla Škréty, krátkodobé výstavy, oratoř kostela sv. Jakuba

 

Doporučený věk dětí: 3+


Ve stálé expozici Regionálního muzea a galerie - Muzeu hry v Jičíně shlédneme vlastivědnou expozici s interaktivními prvky, některou z krátkodobých výstav, vystoupáme nahoru do panské oratoře kostela sv. Jakuba, zabavíme se v muzejní herně, prohlédneme si Konferenční salonek protinapoleonské aliance či galerii barokního malíře Karla Škréty.

Tyto části muzea můžeme projít v rámci jednoho vstupného nebo si lze vybrat určitou prohlídku a navštívit ji samostatně. Prohlídky expozic je možné též různě nakombinovat.

Ve vlastivědné expozici projdeme osmi místnostmi, z nichž každá představuje určité období našich dějin i události spojené s městem Jičínem. Pro děti budou zajímavé interaktivní prvky. V každé místnosti mají za úkol najít historickou minci a otisknout si ji pomocí frotáže do průvodce nebo hledat panáčky, kterých je ukryto celkem 24. Jistě si rády vyzkoušejí utkat kus látky na pravěkém stavu, umlít obilí na kamenném rotačním mlýnku, psaní na středověkém psacím stolku, upříst nit na kolovratu, zahrát si loutkové divadlo, roztočit tzv. stroboskop aj. Pomocí vlastnoručně vyrobené hůlky ze stočeného papíru (představující hůlku Albrechta z Valdštejna) mohou spouštět určité interaktivní prvky nebo otevřít tajnou komnatu.

Poslední sál vlastivědné expozice je věnován přírodovědné části, která nás seznámí s různorodostí přírody Jičínska, s horninami, nerosty a zkamenělinami. Poutavá je Kalbínova sbírka ptactva. Děti si prohlídku zpestří hrou na archeologa či zvukovým pexesem.

muzejní herně si mohou děti například sestavit dámské kostýmy dle určitého období, z dřevěných kostek uspořádat různé podoby jičínského náměstí nebo podle hmatu poznávat předměty umístěné ve skříňkách. Ve „skříni otázek“ naleznou všelijaké předměty týkající se osmi sálů vlastivědné expozice muzea. Ve "skříni odpovědí" s dětmi zkontrolujeme, co si z prohlídky zapamatovaly a zda jsou odpovědi v pořádku.

V roce 2011 byla v Muzeu hry v Jičíně otevřena galerie obrazů barokního umělce Karla Škréty

Muzeum hry v Jičíně nabízí programy pro MŠ, základní a střední školy. Zaměřuje se na nevidomé a slabozraké občany, kteří mají v expozicích k dispozici předměty určené k ohmatání a svého průvodce. Muzeum hry v Jičíně připravuje pro ně také různé programy.

 

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Galerie Rumcajsův svět Radka Pilaře v Jičíně

Rumcajsova ševcovna v Jičíně

 

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.muzeumhry.cz

Mohlo by vás zajímat

Archeopark pravěku ve Všestarech u Hradce Králové
Archeopark pravěku ve Všestarech u Hradce Králové

Lokalita: Všestary, východní Čechy

 

Druh zábavy: archeopark pravěku, vnitřní expozice pravěku, pravěká vesnice, didaktická dílna, kinosál, doprovodné akce, programy pro školy

 

Doporučený věk dětí: 4+

Exkurze do Miletína – vlastnoruční výroba hořických trubiček
Exkurze do Miletína – vlastnoruční výroba hořických trubiček

Lokalita: Lhotova 328, Miletín, východní Čechy

 

Druh zábavy: exkurze v továrně na výrobu Hořických trubiček, možnost vlastnoručně stočit 10 hořických trubiček

 

Doporučený věk dětí: 3+

Malé muzeum místa na Modrém domě, Kostelecké Horky
Malé muzeum místa na Modrém domě, Kostelecké Horky

Lokalita: Kostelecké Horky u Chocně, východní Čechy

 

Druh zábavy: roubená sýpka, expozice venkovského nářadí, stodola se stroji, naučná stezka, akce pro děti, programy ekologické výchovy

 

Doporučený věk dětí: 4+