Výstavy na zámku Pardubice

Východní Čechy - muzea a výstavy pro děti

Aktualizováno 15. 12. 2015
Zámek Pardubice

Lokalita: Pardubice, východní Čechy

 

Druh zábavy: výstava hraček, výstava přírody a mnoho dalších výstav, dětský koutek

 

Doporučený věk dětí: 3+


Na pardubickém zámku ve Východočeském muzeu rodiny s dětmi jistě ocení volnou prohlídku zámeckých expozic a to v průběhu celého roku – bez časového vymezení vstupu. Každý si podle svého zájmu prochází jednotlivé sbírky.

Mezi stálé expozice, které se budou líbit dětem, patří výstava hraček a interaktivní výstava „Příroda východního Polabí“ – tam si děti s pomocí dospělých podle připraveného katalogu vyhledávají jednotlivé druhy živočichů podle životního prostředí, v němž živočich žije. Samy děti si mohou pomocí tlačítek pouštět zvukové záznamy z přírody - hlasy ptáků i šelem. Kluci rádi nahlédnou do sbírky zbraní.

Výstava hraček s názvem „Bylo, nebylo..." nám představí hračky od druhé poloviny 19. století až po současnost, hračky z tovární produkce, lidové hračky vyrobené podomácku i samotnou tvorbu dětí.

Hračky jsou zasazeny do příběhu pohádek a pohádkovou atmosféru dotvářejí malby od akademické malířky Šárky Trčkové. Součástí expozice je sbírka autorských prací od pardubického rodáka Víta Gruse (1896-1981), která dosáhla úspěchy na výstavách v mnoha českých městech i v zahraničí.

Pestrý a zajímavý je výběr z největší sbírky pohlednic v České republice. Z dalších stálých expozic svým obsahem jistě zaujme mimořádná výstava mincí „Peníze v Čechách“ a výstava české sklářské tvorby.

Zámek Pardubice symbolizuje páv. Pávy modré korunkaté i čistě bílé pávy potkáme na nádvoří i při procházce po zámeckých valech.

Novinka od roku 2013 - každý poslední pátek v měsíci je vstup do Východočeského muzea zdarma!

Pardubický zámek jako pernštejnská rezidence

Procházka zaměřená na architekturu, výtvarné umění a život ve staletích. Téměř na dotek budete mít umělecké projevy pozdní gotiky a rané renesance, součástí je i prohlídka zámecké kaple. Prohlídku je třeba objednat alespoň 2 dny před termínem na tel. čísle 773819213, e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Zámek Pardubice

Pardubický renesanční zámek stojí v centru moderního města. Původní tvrz, vzpomínaná již roku 1318, byla v průběhu 14. století rozšířena na vodní hrad arcibiskupem Arnoštem z Pardubic, rádcem a dvořanem českého krále a císaře Karla IV. V době po roce 1491, kdy panství připadlo Vilému z Pernštejna, došlo k pozdně gotické přestavbě, přičemž vzniklo i pozoruhodné opevnění. Vilém z Pernštejna, nejvyšší hofmistr Království českého a bohatý pozemkový magnát, přemístil správní centrum svých rozsáhlých panství do Pardubic z Moravy. Palác, který je příkladem přerodu hradní architektury v zámek vyhovující renesančnímu stylu života, rovněž nově budované město, se staly reprezentační rezidencí pernštejnského vladaře. Kamenická výzdoba okenních ostění, portálů, krbových říms, stejně jako provedení křížových, hvězdicových a síťových kleneb, jsou vynikajícím příkladem pozdně gotického umění. Synové Viléma z Pernštejna, pánové Vojtěch a Jan, soustředili v Pardubicích první vlašské umělecké společenstvo činné v Čechách. Vstupní zámecký portál s kamenným mostem z roku 1543, fragmenty nástěnných maleb především v rytířských sálech v prvním poschodí paláce, rovněž malované kazetové stropy, představují jeden z prvních projevů renesančního umění v Čechách. Vojtěchův sál proslul nástěnnou malbou Štěstěny vrtkavé. Fortunu volubilis renesanční umělec namaloval v podobě krásné ženy stojící na vratké kouli – je to jeden z prvních aktů v dějinách českého výtvarného umění. Půvabnou Štěstěnu v bronzové podobě si může pohladit kdokoliv z příchozích …věřte, pardubická Štěstěna je usměvavá…

 

Otevírací doba muzea

Úterý - neděle: 10 - 18 h

ZMĚNY V OTEVÍRACÍ DOBĚ o Vánocích a na Nový rok

24. 12. 2015 - se otevřou brány zámku a muzea od 21.30 do 24 hodin, kdy se již po patnácté uskuteční Štědrovečerní muzejní noc. Vstup do expozic a výstav muzea bude zdarma. Z technických důvodů nebude přístupná expozice Peníze v Čechách 1520–1620, expozice Příroda východního Polabí a archeologická expozice zato bude otevřena vyhlídka na zámecké věži.

25. 12. 2015 - otevřeno od 13 do 18 hodin

31. 12. 2015 - otevřeno od 10 do 15 hodin

1. 1. 2016 -  otevřeno od 13 do 18 hodin

 

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.vcm.cz

Komentáře  

 
#1 Daniel Gawlik 2015-01-05 14:40
Dobrý den,
někde jsem zahlédl obrázky z výstavy na pardubickém zámku. Titul výstavy: ZLOČIN A TREST. Můžete mi sdělit, zda to byla nějaká minulá akce? Případně poskytnout kontakt na někoho, s kým bych se mohl telefonicky domluvit.
Děkuji předem, D.Gawlik

V roce 2015 Vám přeji tolik osobních úspěchů, kolik Vám udělá dobře. D.G.
 

Mohlo by vás zajímat

Hrad Kunětická hora - „Rumburakův“ hrad
Hrad Kunětická hora - „Rumburakův“ hrad

Turistická oblast: Hradecko a Pardubicko, Česká republika

Popis trasy výletu: z parkoviště na hrad Kunětická hora, dřevěná chaloupka uhlíře Věňavy, prohlídka hradu i bez průvodce (zbrojnice, hladomorna, největší drak na tuzem. hradech...), obora s vysokou zvěří, v podhradí restaurace a občerstvení s dětským hřištěm, s výběhem pro kozy, nedaleko hradu Perníková chaloupka

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano - všeho typu (z parkoviště na nádvoří hradu)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano - všeho typu (z parkoviště na nádvoří hradu)

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 1,5 km (z parkoviště na hrad a zpět)

Hvězdárna barona Artura v Pardubicích
Hvězdárna barona Artura v Pardubicích

Lokalita: Pardubice, východní Čechy

 

Druh zábavy: hvězdárna, večerní pozorování oblohy, akce, soutěže, astronomické kroužky pro děti, programy pro školy a školky.

 

Doporučený věk dětí: 4+

Lanové centrum Pardubice – Cihelna
Lanové centrum Pardubice – Cihelna

Lokalita: Kunětická 225, Pardubice, východní Čechy

 

Druh zábavy: lanové centrum

 

Doporučený věk dětí: 4+