Výstavy na zámku Pardubice

 • Druh zábavy: výstava hraček, výstava přírody a mnoho dalších výstav, dětský koutek
 • Doporučený věk dětí: 3+
 • Adresa: Pardubice, Česká republika

Popis

Na pardubickém zámku ve Východočeském muzeu rodiny s dětmi jistě ocení volnou prohlídku zámeckých expozic a to v průběhu celého roku – bez časového vymezení vstupu. Každý si podle svého zájmu prochází jednotlivé sbírky.

Mezi stálé expozice, které se budou líbit dětem, patří výstava hraček a interaktivní výstava „Příroda východního Polabí“ – tam si děti s pomocí dospělých podle připraveného katalogu vyhledávají jednotlivé druhy živočichů podle životního prostředí, v němž živočich žije. Samy děti si mohou pomocí tlačítek pouštět zvukové záznamy z přírody - hlasy ptáků i šelem. Kluci rádi nahlédnou do sbírky zbraní.

Výstava hraček s názvem „Bylo, nebylo..." nám představí hračky od druhé poloviny 19. století až po současnost, hračky z tovární produkce, lidové hračky vyrobené podomácku i samotnou tvorbu dětí.

Hračky jsou zasazeny do příběhu pohádek a pohádkovou atmosféru dotvářejí malby od akademické malířky Šárky Trčkové. Součástí expozice je sbírka autorských prací od pardubického rodáka Víta Gruse (1896-1981), která dosáhla úspěchy na výstavách v mnoha českých městech i v zahraničí.

Pestrý a zajímavý je výběr z největší sbírky pohlednic v České republice. Z dalších stálých expozic svým obsahem jistě zaujme mimořádná výstava mincí „Peníze v Čechách“ a výstava české sklářské tvorby.

Zámek Pardubice symbolizuje páv. Pávy modré korunkaté i čistě bílé pávy potkáme na nádvoří i při procházce po zámeckých valech.

Novinka od roku 2013 - každý poslední pátek v měsíci je vstup do Východočeského muzea zdarma!

Pardubický zámek jako pernštejnská rezidence

Procházka zaměřená na architekturu, výtvarné umění a život ve staletích. Téměř na dotek budete mít umělecké projevy pozdní gotiky a rané renesance, součástí je i prohlídka zámecké kaple. Prohlídku je třeba objednat alespoň 2 dny před termínem na tel. čísle 773819213, e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zámek Pardubice

Pardubický renesanční zámek stojí v centru moderního města. Původní tvrz, vzpomínaná již roku 1318, byla v průběhu 14. století rozšířena na vodní hrad arcibiskupem Arnoštem z Pardubic, rádcem a dvořanem českého krále a císaře Karla IV. V době po roce 1491, kdy panství připadlo Vilému z Pernštejna, došlo k pozdně gotické přestavbě, přičemž vzniklo i pozoruhodné opevnění. Vilém z Pernštejna, nejvyšší hofmistr Království českého a bohatý pozemkový magnát, přemístil správní centrum svých rozsáhlých panství do Pardubic z Moravy. Palác, který je příkladem přerodu hradní architektury v zámek vyhovující renesančnímu stylu života, rovněž nově budované město, se staly reprezentační rezidencí pernštejnského vladaře. Kamenická výzdoba okenních ostění, portálů, krbových říms, stejně jako provedení křížových, hvězdicových a síťových kleneb, jsou vynikajícím příkladem pozdně gotického umění. Synové Viléma z Pernštejna, pánové Vojtěch a Jan, soustředili v Pardubicích první vlašské umělecké společenstvo činné v Čechách. Vstupní zámecký portál s kamenným mostem z roku 1543, fragmenty nástěnných maleb především v rytířských sálech v prvním poschodí paláce, rovněž malované kazetové stropy, představují jeden z prvních projevů renesančního umění v Čechách. Vojtěchův sál proslul nástěnnou malbou Štěstěny vrtkavé. Fortunu volubilis renesanční umělec namaloval v podobě krásné ženy stojící na vratké kouli – je to jeden z prvních aktů v dějinách českého výtvarného umění. Půvabnou Štěstěnu v bronzové podobě si může pohladit kdokoliv z příchozích …věřte, pardubická Štěstěna je usměvavá…

Fotogalerie

Zámek Pardubice
Zámek Pardubice
Zámek Pardubice
Páv na zámku Pardubice
Páv na zámku Pardubice

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.vcm.cz/

Další tipy kam s dětmi v okolí

Prohlídka východočeských měst Litomyšl, Pardubice a areálu Kuks pro školy

Prohlídka východočeských měst Litomyšl, Pardubice a areálu Kuks pro školy
 • Druh zábavy: procházka východočeskými městy za účelem poznávání uměleckých slohů
 • Doporučený věk dětí: 7+
 • Adresa: Litomyšl, Pardubice, Kuks, Česká republika

Lanové centrum Pardubice – Cihelna

Lanové centrum Pardubice – Cihelna
 • Druh zábavy: lanové centrum
 • Doporučený věk dětí: 4+
 • Adresa: Kunětická 225, Pardubice, Česká republika

Baloon cafe – dětský podnik v Pardubicích

Baloon cafe – dětský podnik v Pardubicích
 • Druh zábavy: prolézací atrakce, tobogán, trampolína a další zábava, kavárna
 • Doporučený věk dětí: 1+
 • Adresa: Pardubice, Česká republika

Úniková hra Hugo Koumes - Pardubice

Úniková hra Hugo Koumes - Pardubice
 • Druh zábavy: úniková hra
 • Doporučený věk dětí: 10+
 • Adresa: 17. listopadu 342, Pardubice, Česká republika

Příměstské tábory v Pardubicích

Příměstské tábory v Pardubicích
 • Druh zábavy: letní příměstský tábor
 • Doporučený věk dětí: 3+
 • Adresa: ABC Klub, Pardubice, Česká republika

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Locus Map

Zobrazit v aplikaci Locus Map (pouze na zařízení Android)

KML soubor

Stáhnout KML soubor s umístěním na mapě a popisem

Vaše tipy

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Využijte možnosti bezplatné prezentace na našich stránkách. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME